Arkadaşlar Yardımınız Lazım

xExCaLiBuRx
20-01-2012, 16:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj

İyi Gunler Arkadaşlar Ben Soyle Bısey Yapmak Istıyorum Bılmıyorum Mumkumudur Benım C dıskı 150 Gb Kapasıtesı Var D nın 780 Gb Ben C,yı 500 Fılan Yapmak Istıyorum 500 Yada 600 Bunu Nasıl Yapabılırım Bu Konuda Yardımcı Olabılecek Bırı Varmı?

Son Düzenleme: xExCaLiBuRx ~ 20 Ocak 2012 16:47
fbli
20-01-2012, 17:24   |  #2  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

İşlemtim sistemeniz Windows 7 olduğu içinBaşlat tuşuna basıp "bölüm" diye aratın. Çıkan sonuçlardan "Sabit Disk Bölümlerini Oluştur ve Biçimlendir" seçeneğini tıklayın. Açılacak olan pencereden D: diskini sol tarafında (önünde) boş olacak şekilde küçültün. Sonra C: diskini boş alana genişletin.
Bana kalsa bu işlerde çok daha iyi olan GParted ı kullanırdım ama böylesi daha basit.

xExCaLiBuRx
20-01-2012, 17:39   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj

Hocam Çook Saol Çookda Guzel Anlatmıssın Ama Ben Beceremedım Bunu  Şu Programı Denıcem Bıde

fbli
20-01-2012, 20:05   |  #4  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

http://sourceforge.net/projects/ ... parted-live-stable/
http://www.pendrivelinux.com/uni ... ller-easy-as-1-2-3/
Yukarıdaki dosyaları indir. Ayrıca bir Flash Bellek hazırla. Ama içindeki tüm bilgileri yedekle çünkü formatlama işlemi yapılacak. Kapasitesi önemli değil.
Universal USB Installer i aç. Sözleşmeyi kabul et.
İlk kutucukta GParted ı seç.
İkinci kutucukta indirdiğin Gparted .iso dosyasını seç.
Üçüncü kutucukta Flash Belleğini seç ve yanındaki Format seçeneğini işaretle. "Create" bas ve işleme başla.
İşlem bittikten sonra bilgisayarını BIOS tan Boot kısmında Flash Belleğin veya Removable Disk ilk sırada olacak şekilde başlat.
Gelecek ekranda direkt Enter a bas. Yükleme sırasında gelecek sorulara sırasıyla "Don't Touch Keymap"  "31"  ve  "0" yazarak cevapla ve ana ekrana ulaş.
Program açılınca D diskini sol tarafta yani önünde istediğin kadar boşluk bırakacak şekilde ayarla. Daha basit olarak D ye sağ tıkla ve "Yeniden Taşı/Boyutlandır" a tıkla. Çıkacak küçük pencerede üste yakın kısımda oynanabilir bir kısım var. Onun yerini değiştirmeden sadece sol tarafa doğru küçült.
C: yi ise Sağ tıklayıp "Yeniden Taşı/Boyutlandır" a tıkla ve oynanabilir kısmı değiştirmeden sağ uçtan tutarak sağa doğru tamamen genişlet.
Her şey istediğin gibi olduktan sonra üstte duran "Apply" tuşuna bas ve değişikliklerin uygulanmasını bekle. Başarılı olduktan sonra bilgisayarı yeniden başlat.
Lütfen hata yapmamaya özen göster.

Biraz uzun oldu ama başaracağını umuyorum. Eğer çok zor geldiyse Windows üzerinden birimleri genişletip küçültmeyi araştır. Videolar bile var.

Not: Sorulan sorularda 31 ve 0 ın yerlerini sırasıyla tam hatırlamıyorum ama 31 olarak cevaplayacağın Dil Seçimi ile ilgili olan.

Son Düzenleme: fbli ~ 20 Ocak 2012 20:10