Artık Harddisk Sorunlardan Cinnet Geçirebilirim :/

spungej
16-04-2010, 19:21   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

Yüz kere harddiskim hakkında konu açtım, artık canıma tak etti.. Kısaca anlatıyorum..

80 gb Samsung IDE harddiskim bozuldu.. Yeni bi harddisk alacaktım.. Baktım IDE, SATA'ya göre çok pahalı; bende SATA2 girişli 500 gb Samsung bir harddisk aldım.. Anakartımda SATA1 ve SATA2 girişleri mevcut.. Şimdi buraya kadar sorun ne diyeceksiniz.. Sorun şu ki; eski harddiskim IDE olduğundan bende SATA girişli kablolar yok.. Harddiski alırken kablolarıda soracaktım aldığım yere, unuttum :) İkinci sorunumda şu, bu harddisklerden iki çıkış var. Biri POWER'a biride anakarta gidiyor.. Yani 2 tane yeni harddiskime uygun SATA girişli kablo bulmam lazım.. Ama POWER'ımda buna uygun girişler olup olmadığını bilmiyorum.. Yani herkese sormuştum forumlarda: ''Anakartımda SATA girişi var, rahatlıkla SATA HDD alabilirmiyim?'' diye, herkes referans verdi ama POWER'ı bana kimse söylemedi.. Ya POWER'ımda SATA için uygun giriş yoksa ben ne yapacağım? Boşunamı almış olacağım HDD'yi? Çıldırmak üzereyim, beni aydınlatın lütfen, aşağıdaki resimlerde bilgisayarımdan çekildi, yardımcı olsun size: ( Gerçi POWER'ın girişleri gözükmüyor, metalle kaplı)

http://www.resimupload.com/ds566273408_adsiz5.html

Buda anakartımdaki SATA girişleri.. :

YARDIM LÜTFEN!

bosluk
16-04-2010, 23:56   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

O hiç problem değil :) Herhangi bir bilgisayarcı ya da Gg benzeri sitelerden 1-2 tl civarına ilk resimde görülen beyaz güç kaynağı çıkışlı prize takılan ve diğer tarafında da sata güç kablosu çıkışı olan dönüştürücü kablolardan temin edebilirsiniz.

Google aramasında ilk çıkan sonuçlardan biri gözatınız :

Veri kablosuna ihtiyacınız varsa o da aynı fiyat aralığında. Yani genel toplamda 5 lirayı geçmeden satın alıp sorunsuzca kurulum yapabilirsiniz :)

spungej
17-04-2010, 00:19   |  #3  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

Teşekkürler dostum bu bahsettiğin dönüştürücüler performans düşürürmü sorun orda :)

bosluk
17-04-2010, 00:22   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Rica ederim :) Ve merak etmeyin, bunlar zaten güç kabloları. Herhangi bir şekilde performansınızı etkilemezler, içiniz rahat olsun.