Aşırı gürültü ve sıcaklık

kobalt67
15-03-2012, 19:13   |  #1  
kobalt67 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 19
758 mesaj

İyi akşamlar forum sakinleri, bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var, olabilirseniz sevinirim.
Öncelikle sistemimi yazayım sonra soruna geçeyim

MSI P67A-G45 Anakart
Intel i5 2500k 3.30 Ghz İşlemci
GSkill 4GB 1600Mhz CL7 RAM
MSI HD6950 2GB 256 Bit TwinFrozr Ekran Kartı
Samsung 1TB HD103SJ HDD
Cooler Master CM690-II Kasa
650+80 Güç Kaynağı

(O.C Yok.)

Sorun ise şöyle: 
Son zamanlarda hangi oyuna girersem gireyim, 5-10 dakika sonra pc bağırmaya, aşırı gürültü çıkarmaya başlıyor. İşlemci de stok fan var. Kasada 1 önde 1 arkada toplam 2 fan var. Daha yeni kasanın içini açıp bir güzel temizledim, herhangi bir aksaklık göremedim. Aklımda bir kaç şey var :
1- PC'yi 2011 yazında aldık ve o zamandan beri termal macun yenilemedim.
2- Intel işlemci stok fanı yetersiz kalıyor veya problemli.
3- Odanın sıcaklığı biraz fazla ( 28-30 Derece Arası ) ve kasayla duvar arasında 20 cm ya var ya yok.

SpeedFan ve HWMonitor pc yükte değilkenki değerlerini ölçtüm, çok anormal bir durum yok ( En yüksek sıcaklık 47 derece).Fakat en ufak bir oyuna girsem Temp2 olarak gösterilen sıcaklık oyuna girmemden 5 dakika sonra 70-80-90 derecelere çıkıyor ve pc'de aşırı gürültü oluyor.Aynı şey HWMonitor için de geçerli tabii. Merak ettiğim şeyin sorunun işlemci fanından mı yok kasa fanlarından mı kaynaklandığı.Ona göre yeni bir işlemci fanı ( aklımda cooler master 212 evo var) veya akasa venom kasa fanı alacağım. Şimdiden teşekkürler.

Kapalı Hesap (203105)
15-03-2012, 19:39   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

sisteminiz çok güzel parçalar çok güzel seçilmiş  işlemci soğutucusu olarak tavsiyem sizinde düşündüğünüz bir soğutucu olan akasa venom dur

kobalt67
15-03-2012, 19:51   |  #3  
kobalt67 avatarı
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

Öneri için teşekkürler, sorunun işlemci fanından kaynaklanıp kaynaklanmadığını nereden anlayabilirim ?

hakean
15-03-2012, 19:57   |  #4  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,572 mesaj

bak şimdi biosdan yada programdan otomatik ayarlarnıyor fan hızı ama fanları yağla motora yağ dök 2 temizle 3 ekran kartını neyse artık ısınan onu temizle sonra termal macun sür daha sonra biostan veya prgden fan hızını ayyarla bu kadar ekran kartı için 2000rpm altına düşürme

Kapalı Hesap (203105)
15-03-2012, 21:08   |  #5  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj

1 dk ekran kartını sakın sökme garanti dışı kalır işlemci fanı dışındaki fanları anakart bağlantısından çıkar 1-2 dk çalışmasın sonra pc çalışırken bi psu fanı bide ekran kartı fanları döncek bide işlemci sen ortam sessiz çalışırken elinle işlemci fanını durdur  korkma hiç bişey olmaz  ben çok yaptım baktın ses yine aynı bu sefer diğer elinle ekrna kartı fanlarını durdur tabi nazik ol baktın yine aynı gürültü psu dan geliyordur o ses

kobalt67
15-03-2012, 23:31   |  #6  
kobalt67 avatarı
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj
Alıntı: glscgn  
1 dk ekran kartını sakın sökme garanti dışı kalır işlemci fanı dışındaki fanları anakart bağlantısından çıkar 1-2 dk çalışmasın sonra pc çalışırken bi psu fanı bide ekran kartı fanları döncek bide işlemci sen ortam sessiz çalışırken elinle işlemci fanını durdur  korkma hiç bişey olmaz  ben çok yaptım baktın ses yine aynı bu sefer diğer elinle ekrna kartı fanlarını durdur tabi nazik ol baktın yine aynı gürültü psu dan geliyordur o
Çok basit gibi görünsede gerçekten çok iyi bir çözüm oldu. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını anlamış oldum böylece. Zaten kasanın içini açınca ekran kartı kasa fanları ve işlemci fanını temizlemiştim sadece. Ne kadar teşekkür etsem bu yöntem için ^^

Kapalı Hesap (203105)
15-03-2012, 23:40   |  #7  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
Alıntı: kobalt67  
Çok basit gibi görünsede gerçekten çok iyi bir çözüm oldu. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını anlamış oldum böylece. Zaten kasanın içini açınca ekran kartı kasa fanları ve işlemci fanını temizlemiştim sadece. Ne kadar teşekkür etsem bu yöntem için ^^
önemli değil akıl akıldan üstündür bo konuda benim fikrim planım iyise başka bir iştede senin bilgin ve zekan daha iyi işine yarayabilir psu nun garantisi yoksa fanı değiştirin

ve yinede o işlemci soğutucusunu almanızı tavsiye ederim akasa venom çünki elinizdeki işlemci 5 ghz de bile çalışabiliyor stok fan kullanarak o işlemciye biraz ayıp etmiş olursunuz

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (195835) ~ 16 Mart 2012 00:02
Banned
16-03-2012, 13:19   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 10
2,369 mesaj

kasa da 2 fan yetersiz kalabilir.kapak varsa oraya da 2 fan takabilrsin.
STOK FAN I HİÇ TAVSİYE ETMEM. o yüzden güzel bir işlemci soğutucusu alman lazım.
ekran kartını söküp termal macunu yenilersen garanti dışı kalır.
zaten kasa yeni termal macunu yenilemene gerek yok.
evin içi sıcaksa bu zaten etki eder biRAZ.

kobalt67
18-03-2012, 21:33   |  #9  
kobalt67 avatarı
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj
Alıntı: Artisit Genç  
kasa da 2 fan yetersiz kalabilir.kapak varsa oraya da 2 fan takabilrsin.
STOK FAN I HİÇ TAVSİYE ETMEM. o yüzden güzel bir işlemci soğutucusu alman lazım.
ekran kartını söküp termal macunu yenilersen garanti dışı kalır.
zaten kasa yeni termal macunu yenilemene gerek yok.
evin içi sıcaksa bu zaten etki eder biRAZ.
Sorunu çözdük, aceleyle yorum atıp yorum sayını arttırmaktansa yukarıdaki yorumları takip etmelisin :)
Ayrıca termal macun en son işlemcinin üstüne sürülüyordu. Görmeyeli bayağı değişmiş. Hayırlı akşamlar.

Boracalin
19-03-2012, 00:00   |  #10  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: kobalt67  
Sorunu çözdük, aceleyle yorum atıp yorum sayını arttırmaktansa yukarıdaki yorumları takip etmelisin :)
Ayrıca termal macun en son işlemcinin üstüne sürülüyordu. Görmeyeli bayağı değişmiş. Hayırlı akşamlar.
Ekran kartlarında da aynı soğutma mantığı mevcuttur... Cpu nasıl soğutulursa Gpu da öyle soğutulur... doğal olarak termal macun (ısının , soğutucuya tam ve hızlı iletimi için) ekran kartları , ve çok fazla dikkat edilmesede kuzey köprüsü içinde kullanılır... ;)

Mesela ekran kartının stok soğutucusu dışında çok güzel fanlı/fansız/sessiz ayrı soğutucuları vardır... Ve bunları satarken yanlarında termal macun veya termal pad verirler... Nedendir acaba değil mi ? 

(Bu arada mesaj kasma derdim yok , üyelik tarihine ve mesaj sayısına bakarak anlaşılabilir... Sadece bir yanlışlık veya eksik bilgilendirme veyahut sorunum olduğunda mesaj atarım genelde...yorum yapıp gereksiz gerginlik olmasın diye baştan uyarayım dedim...)