Asus P5QC uyumluluk listesi hakkında yardım

iyi_biri
05-12-2014, 11:42   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
BIOS'u güncellemiş miydiniz? Reminizde sorun var şu an görünene göre. Bir de "Windows Memory Diagnostic" ile test edebilirsiniz.
Süleyman bey ben bilgisayar teknisyeniyim, konu biraz eski ve yinede bilgiye ihtiyacı olanlar olursa görsünler faydalansınlar istiyorum, bende bu anakartı kulanıyorum üstelik tam 5 yılı doldurdum bu anakartı kullanarak, hala aktif ve günde 16-18 saat çalıştırıyorum aynı anakartla bilgisayarımı. 3-4 mesaj yazmışsınız hepsindede yanlış anlamayın adeta bios güncellemesi yapması için kardeşimize baskı yapmışsınız, öncelikle belirteyim Asus kendi sitesinde bu ankartın bios unun güncellemesinin yapılmasını tavsiye etmediğini ve sakıncalı olduğunu bilgisayarın açılmayabileceğini söyleyerek uyarmış. Ben bu hataya düştüm tarihi hatırlamıyorum 3-4 yıl önce, ve güncelleştirmeyi yaptıktan sonra bilgisayar açılmadı, ve Asus un sitesine girip bu uyarıyıda bundan sonra görmüş ve eski orjinal versiyon bios u yeniden yüklemek zorunda kalmıştım. Bilgisayar ile ilgili bilginiz olabilir, donanım yada yazılım uzmanıda olabilirsiniz ancak kesin bilmediğiniz bir konu olursa lütfen defalarca zorlamayın hiç olmazsa, kardeşimiz bios güncellemesi yaptımı bilmiyorum, ancak yaptı ise ve bilgisayarı açıldı ise çok şanslıymış diyebilirim. Benim kullandığım bu anakartın tek bir sorunu var bazen mavi ekran hatası veriyor, (bu donanım yada yazılım çakışmasından olur, birde bellekten olma ihtimalide vardır) bios dan bellek voltajını 1.80v yaparak deneyebilir eğer aynı hatayı alan varsa, ancak sorun tamamen düzelmeyebilir bunuda ekleyeyim. Ben hobi olarak bilgisayar teknisyeniyim, asıl işim bisiklet sporcusuyum, görmezden gelindiğimiz için bu mesleğimide yapamadım, ve neredeyse bırakma aşamasına geldim, antrenman bile yapamaz oldum, 43 yaşımda olmama rağmen hala aktifim yani çok kısa sürede form tutabilen nadir sporculardanım ancak Türkiye'de sporun s si bile olmadığı için sanırım yapmam mümkün olmayacak, mümkün olsa bir kaç yıl yarışır başarır bırakırdım. Teknisyenliğime dönecek olursam başlarda tecrübem yoktu ve hobi olarak kendi bilgisayarımla yapıyorum ve anakart bellek değişimi yaparken kasa içinde keskin bir yer elimi kesmiş ve ddr 3 bellek slot una elimden kan damlamış, okadarda dikkat ediyordum ama tecrübesizdim o zamanlar, ve sonuç olarak bellek slot u bozuk olduğundan ya 4 GB ddr 3 bellek kullanacağım yada elimceki 2 GB 2 adet ddr 2 bellekleri kullanacağım, sonuç olarak ikiside birbirinin benzeri. Bu anakartın en önemli özelliği 4 slot'a da takılabilen ddr 2 bellek olarak 16 GB a kadar desteklemesi idi, ancak bu haliyle bile 12 GB yapabilirim diye düşündüm, fakat aradağım bellekler 3 tane ve 4 GB ddr2 800 mhz olması gerekiyor (ddr3 1066 mhz bellekler sadece 2 adet siyah slot a takılabiliyor ve slotlar dan biri bozuk zaten), bunu piyasada bulmak çok zor hatta imkansız gibi. Anakartı değiştirmeyide düşündüm aynı model anakartı bir sitede gördüm hala 4-6 tane anakartın toplam fiyatı kadar fiyatından satıyorlar uyanıklar anakart eski olmasına rağmen. Şuan anakartımın üzerinede ekran kartı Zotac GTX 680 4 GB  işlemci Intell Core 2 Quad 3 GHZ Q9650 ve soğutucu olarak Cooler Master TPC 812 takılı. Donanımlarım güzel sorun yok ancak arada bir mavi ekran hatası veriyor, bununda kesin çözümü anakartı değiştirmek olurdu, ancak ben söylediğim gibi diğer sebeplerden bellek alsam daha iyi olacak, çünkü anakart değişikliği için yeni anakart gerekir ve bu sefer işlemciyide değiştirmek gerekir hatta bellekleride, bu yüzden masraf büyümemesi için diyorum sadece bellekleri değiştirmek mantıklı olandır.

Son Düzenleme: iyi_biri ~ 05 Aralık 2014 12:34