atheros l1 driver problemi

sa_keles
12-02-2008, 09:43   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
43 mesaj

merhaba ,
bilgisayarım windows vista starter ile geldi, driverlarda herhangi bir problem yoktu. daha sonra starteri kaldırıp xp home kurmaya karar verdim ama atheros l1 driveri problem çıkarıyo. sürücüyü kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimde bilgisayar kilitleniyor(windows xp yazan, progress barın olduğu ekranda ) problem ne olabilir? anakartım asus. bilgisayrımla gelen anakart cdsinden, bulduğum başka bir anakart cdsinden ve internetten indirdiğim bir driverden yüklemeye çalıştım. ama sonuç hepsinde aynı

Son Düzenleme: sa_keles ~ 12 Şubat 2008 16:21
mayata
12-02-2008, 16:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

vista yüklü bilgisayaar xp kuruncabu tür problemler bazen oluyor.
öncelikle yeniden bilgisayarı fomatlayıp(tabi zahmet olacak ama) tekrar asus sitesinden atherosun xp driverini yüklemeyi dene .

sa_keles
13-02-2008, 10:32   |  #3  
OP Yeni Üye
43 mesaj

cevabın için teşekkür ederim mayata,
asusun sitesinden ilgili driverları indirdim zaten. ama problem aynı. birde dediğin gibi formatlamayı deneyelim bakalım :) umarım olur
iyi günler.

ugurved
08-07-2008, 17:12   |  #4  
Taze Üye
11 mesaj

Arkadasım Olmaz Ben Yaptım... Sanırım anakartın M2A-MX .. Cunku bendede aynısı var ve aynı sorunu veriyor formatta olsa yemedi.. bi keresinde çalıstırdım ama uzun surmedi.. Sanırım Xp Sürücülerinde Sorun yaşatıyor... Formatta atsan çözülmüyor arkadasım bilgilerine..

arkxdas
27-07-2008, 14:32   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

ÇÖZÜM :

arkadaşlar bende gecen hafta bilgisayarcıya bilgisayar toplattım. anakartımın markası ve modeli asus m2a-mx . aynı problemi bende yaşadım tam 3 gün araştırdım .en sonunda buldum. atheros l1 driverini yüklerken problem cıkıyor bilgisayar donuyor.problemin cözümüde cok basitmiş. ben bir sitede bulmustum bunun cevabını . şimdi o sitede ki yazıyı buraya yapıstırıyorum.insallah faydalı olurum.çünkü ben problemi ilk arastırmaya basladıgımda bu sayfa cıktı karsıma. ve bu yüzden bir baska kişi de benim yasadıgımı yasar ve bu sayfayı acarsa bu sayfada probleminin cevabını bulsun istiyorum. benim gibi fazla aramak zorunda kalmasın.

sorunu bende buldum ve çözdüm. sorun ne kullanılan güç kaynağı, nede ai nap ile ilgili bir sorun. sorun onboard ethernet (entegre ağ) kartı ile ilgili. ilk öncelikle aşağıdaki linkten en son sürüm ağ karı sürücülerini indirin.

1.) Linkteki dosyayı kaydettikten sonra sıkıştırılmış klasördeki dosyaları masaüstüne çıkartın. Sonra Başlat/Denetim Masası/Program Ekle veya Kaldır seçeneğine gelin buradan kurduğunuz Atheros L1 Ethernet Driver yazılımını kaldırın.Bu kez AsusSetup veya Setup dsoyalarını kullanmadan yükleme yapacaksınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar açılışta Yeni Donanım algılandı uyarısı verip karşınıza Donanım Güncelleştirme Sihirbazı penceresi açılacaktır. burada Hayır bu kez değil seçeneğini seçin ileri tıklayın. sonraki pencerede Listeden veya Belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçin ve ileri tıklayın. Karşınıza gelen pencereden Arama Şu Konumuda İçersin seçeneğini işaretleyin ve Çıkarabilir ortamda ara (disket, CD-ROM) seçeneğini kaldırın. Gözat tuşuna tıklayın ve buradan masaüstüne çıkarttığınız ağ kartı sürücüsünü bulunuduğu klasöre gidin ve işletim sisteminiz uygun klasörü seçin (örneğin: win xp için Winxp_32 klasörü seçilmeli) sonra Tamam tuşuna tıklayarak ileri tuşu ile ilerleyin aygıt yöneticisi cihazın sürücüsünü otomatik bulacaktır listedeki Atheros L1 Ethernet Driver seçeneğini görünce seçin ve ileri tuşlayıp yüklemeyi bitirin. daha sonra masaüstündeki klasörü silebilirsiniz.

2.) Bilgisayarım öğesine sağ tuşla tıklayın ve özellikleri seçin. Sistem Özellikleri penceresi açılınca Donanım sekmesinden Aygıt Yöneticisi tuşuna tıklayın. Aygıt Yöneticisi penceresi açılacaktır buradan Ağ Bağdaştırıcıları'nın solundak artı işaretine tıklayarak aşağı doğru genişletin. Burada Atheros Ağ katını göreceksiniz üzerine iki kere tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine tıklayın. Buradan Shutdown wakeup değerini OF konumundan On konumuna getirin ve Wake Up Capabilities değerini ALL değerine getirin. Tamam tuşuna tıklayın ve pencere kapanacaktır.

Böylece açılışta bir daha asla sorun yaşamayacaksınız. benim sorunum bu şekilde çözüldü. yakında asus bios update çıkaracaktır. kart sahipleri endişe etmesinler...

extacy80
03-03-2009, 22:04   |  #6  
Taze Üye
16 mesaj

öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim emeğine ve yorumuna sağlık yalnız benim anakartım asus p5l-mx buda aynı şekilde öncelikle vistaydı daha sonra xp ye cevrildi bugün yaklaşık 15 saat süren aramalarım sonucunda senin yazını okudum ilk işim yarın bunu denemek olacak acaba anakartın modeli farklı bile olsa çözüm aynı mıdır ? eger arkadaşlarımızdan bu anakartla ilgili kötü bi mazisi veya bi tecrübesi varsa yardımcı olmalarını rica edeceğim herkeze teşekkürler...

faruk_555
06-09-2009, 01:28   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

yukardaki çözümde yardımcı oldu ama benmi tam anlamadımda yaparken gereken ilerleme olmadı tam bilmiyorum ama çözüme ulaşmış olarak bende kendi cümlelerimle p5l mx kilitlenme çözümü için arkadaşıma format çekerse p5l mx ethernet problemini nasıl çözeceğine dair dosya içinde yaptığım açıklamayı size kopyalim kimse uğraşsın istemiyorum çok gıcık bi vadireydi
faruk açıklama:

KURULUM:setuptan yüklenmeyecek kesinlikle klitlenme sebebi!
kurulum:bilgisayarıma sağ tık özellikler donanım aygıt yöneticisi ağ bağdaştırıcılarının artısına basıp atheros l1 etherneti işaretleyip yukarda yazan güncelleştirden yada sağ tık güncelleştire basarak yükleme ekranınna gelinir
aşşağıda yazanlardan hayır bu kez değil işaretle ilerle listeden yada belli konumdanı işaretle l1 ethernet deriver dosyasının içindeki Win2003_32 yazanı bul tamam de yüklesin dahada
bu drivera dokunma artık interneti kullanabilirsin.

BUNU SETUPDAN ASLA KURMAYACAKSIN YANLIŞLIKLA KURARSAN BİLGİSAYAR KİTLENİR.
BÖYLE BİRŞEY YANLIŞLIKLA YAPILIRSA BİLGİSAYAR GÜÇ KAPATMA YERİNDEN(BİLGİSAYAR KİTLENMİŞ OLDUĞU İÇİN POWERİN AŞŞAĞISINDAKİ KÜÇÜK DÜĞMEDEN)
BASILARAK TEKRAR BAŞLATILACAK İLK GÖRÜNTÜ(ANAKART İSMİ YAZAN EKRAN) GELİNCE ESC(ÜST SOLDA) TUŞUNA BASILACAK VE BİRAZ SONRA BİR YAZI GELİCEK SİYAH EKRANDA
OLAĞAN ŞEKİLDE BAŞLAT EN İYİ KONUMDA ÇALIŞTIR VE GÜVENLİ MODDA ÇALIŞTIR YAZAN GÜVENLİ MODDA ÇALIŞTIRI İŞARETLE OK TUŞUNA BAS BİRAZ SONRA GELEN GÜVENLİ MODDA ÇALIŞSINMI SORUSUNA EVET DE
DENETİM MASASINDA EKLE KALDIRDAN KALDIRAMAZSIN ZAHMET ETME.BU L1 YAZAN YANİ ETHERNET DRİVER INA YİNE SETUP DİYECEKSİN SONRA KURUCAK KENDİNİ VE YİNE SETUP YAPACAKSIN BU SEFER MODFYE Mİ
YAPİM REPAİR(ÖYLE KURİM)RESİMLER VAR EN ALTTAKİ ÇÖP KUTUSUNA TAŞI YANİ SİL RESMİNE İŞARETİ GETİRİCEKSİN VE DEVAM DİYECEKSİN VE YÜKLÜ DRİVERİN KALINTILARINI ORTADAN KALDIRICAK VE SEN  BİLGİSAYARI
YENİDEN BAŞLATACAKSIN BENİM BAŞTA YAZDIĞIM ŞEKİLDE BİLGİSAYAR SOL TIK ÖZELLİKLER DONANIM AYGIT YÖNETİCİSİ AĞ BAĞDAŞTIRICIYI İŞARETLE ALTINDAKİ ATHEROS L1 ETHERNET SAĞ TIK SÜRÜCÜ GÜNCELLEŞTİR
AÇILAN PENCEREDEN HAYIR BU KEZ DEĞİL DEVAM LİSTEDEN YADA BELLİ Bİ KONUMDAN YÜKLEYİ İŞARETLE GÖZATTAN BU L1 ETHERNET DRİVERİNDAKİ Win2003_32 YAZAN DOSYAYI İŞARETLE TAMAM DE YÜKLESİN OLDU BİTTİ
İNŞALLAH ÇOK KAFANI KARIŞTIRMAMIŞTIR BAŞARILAR:)

faruk_555
06-09-2009, 01:32   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

bu arada win2003_32 dosyasını işaretlemesindeki sebep sp3 cd siyle format çekmiştim bu anlattığım problemde bu anakart için sp3 de oluyor sanırım