Avira Sorun

ParanoiD
16-07-2009, 12:09   |  #1  
ParanoiD avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Bugun sabah pc yi açtıgımda çok yavaş oldugunu ve bazı programları çalıştıramadıgımı gordum.İnternete bile giremiyordum.Güvenlik modunda pc yi açıp kullandıgım free avira sürümü ile tarama yaptım.Daha sonra sayısını hatırlamadıgım kadar virüs buldu.Ama program exe lerinide virüs olarak gördü sanırım.Winamp, mozilla ve bir çok oyunumu hatta orjinal olan oyunların exe lerini bile silmiş.Hatta oyle ki kendi exe sini bile silmiş.Tabi başka dosyalarda silmiş sanırım çünkü internetten yada cd den yeni exe lerini buldugumda da çalışmadı program ve oyunlar.Bende hepsini silmek zorunda kaldım tabi.Neyse ki internete girebildim sonunda ve bilgisayar eskisinden daha hızlı.Ama her virüs taraması yaptıgımda boyle mi olucak?Nasıl onlem alabilirim?Yada benim hatam nerde?Pek anlamam çünkü bu işlerden..Yardımlarınızı bekliyorum.teşekkurler..

black_flood
16-07-2009, 12:49   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

sıfır kurulum yapılan bir pc'de  hiçbir işlem yapmadan önce güncel antivirüs programı kurupta başlarsan işe sorun çıkmaz. antivirüslerin amacı bulaştıktan sonra değil bulaşmadan önce sisteme girmesini engellemektir. ayrıca avira yerine panda 2010 demolarını deneseydin makinanın sağlam kalacağını ve formata gerek kalmayacağınıda görecektin ama tabiki sality worm değilse o aviranın buldukları. sality worm ise ne yaparsan yap format atmak şarttır.

_AFD_
16-07-2009, 12:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Avg Antivirüs  8.5 Free kullanmanı öneririm ve ayrıca combofix ile güvenli modda taramanı öneririm olmazsa da format atmanı öneririm tüm sürücülere.

ParanoiD
16-07-2009, 12:52   |  #4  
ParanoiD avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Anladım.Ama 0 kurulum derken ne demek istediginizi anlamadım.Bu arada şuandada formata gerek duymuyorum atmadımda zaten sadece çalışmayan programları silip yenilerini yükledim.Birde bütün virüsler temizlendi.Tek sorun her sistem taramasında aynı sorunlamı karşılaşacagım.Yani avira sürekli program exe lerini boyle silicek mi?

black_flood
17-07-2009, 01:27   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

oda onun bir güzelliği işte. geç başka antivirüsmü yok geç demo memo dene bakalım hangisini beğenirsen onu kullan.

Semih Özyurt
17-07-2009, 03:26   |  #6  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: black_flood  
sıfır kurulum yapılan bir pc'de  hiçbir işlem yapmadan önce güncel antivirüs programı kurupta başlarsan işe sorun çıkmaz. antivirüslerin amacı bulaştıktan sonra değil bulaşmadan önce sisteme girmesini engellemektir. ayrıca avira yerine panda 2010 demolarını deneseydin makinanın sağlam kalacağını ve formata gerek kalmayacağınıda görecektin ama tabiki sality worm değilse o aviranın buldukları. sality worm ise ne yaparsan yap format atmak şarttır.
dostum okumadan cevap yazmışsın veyahut soruyu yanlış anlamışsın adam sorununu anlatırken format attım demiyor ki açılmayan exe uzantılı dosyaları sildim diyor ayrıca sality virüsünden full format atsanda gine bulaşıyor gerçi ben bir şekilde kurtuldum virüsten ama nasıl kurtulduğumu hatırlamıyorum :). Ayrıca sality virüsü olsa bilgisayarda güvenli modu engellediğinden güvenli mod açılmazdı bence bu sality virüsü degil başka tür bir virüs.Ve farkındaysan virüsleri sildim diyor sality virüsü olsa  sistemddeki exe uzantılı dosyalarada girdiginden( windows klasörleri) hangi virüs programını kullannırsan kullan karantinaya alıcaktır. benim burdaki amacım insanları yanlış bilgilendirip yanlış işler yapılmasını engellemek ayrıca şunu söylemeliyim ki bırak pandayı kasper sky veya norton kullansaydı arkadaşımız gine o dosyalar gidicekti .

Semih Özyurt
17-07-2009, 03:39   |  #7  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: ParanoiD  
Anladım.Ama 0 kurulum derken ne demek istediginizi anlamadım.Bu arada şuandada formata gerek duymuyorum atmadımda zaten sadece çalışmayan programları silip yenilerini yükledim.Birde bütün virüsler temizlendi.Tek sorun her sistem taramasında aynı sorunlamı karşılaşacagım.Yani avira sürekli program exe lerini boyle silicek mi?
0 kurulum derken windowsa format attıktan sonra ilk işiniz antivirüs kullanmak olsun deniyor yani, ayrıca ben 1.5 senedir avira antivir kullanıcısıyım sana şunu söylemeliyim ki avirada bir virüs girme girişimde bulunuyorsa "delete" yapıp silibilme şansınız var fakat bir virüb bilgisayarınıza girdiyse ve tarama yaptığınızda otomatik siliyor bendede öyle he elbet manuel silmek icin bir ayarı vardır ama onuda ben bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem:) ve ayrıca sanırım size giren virüs zaman ayarlıydı kapatıp acınca girdi ve avira pcde kapalı oldugundan sizi uyaramadı iyi forumlar umarım yardımcı olmuşumdur .

DeePBluESeA
17-07-2009, 09:13   |  #8  
Yıllanmış Üye
281 mesaj
Alıntı: black_flood  
Başka Bişey Eklemeye Gerek yok
Antivirüs Yazılımını Sürücüleri Bile Kurmadan Kuracaksın Ki Bilgisayarına Virüs Girme İhtimalini En Düşük Düzeyde Tutabilesin

ParanoiD
17-07-2009, 10:05   |  #9  
ParanoiD avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,900 mesaj
Alıntı: Semih Özyurt  
0 kurulum derken windowsa format attıktan sonra ilk işiniz antivirüs kullanmak olsun deniyor yani, ayrıca ben 1.5 senedir avira antivir kullanıcısıyım sana şunu söylemeliyim ki avirada bir virüs girme girişimde bulunuyorsa "delete" yapıp silibilme şansınız var fakat bir virüb bilgisayarınıza girdiyse ve tarama yaptığınızda otomatik siliyor bendede öyle he elbet manuel silmek icin bir ayarı vardır ama onuda ben bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem:) ve ayrıca sanırım size giren virüs zaman ayarlıydı kapatıp acınca girdi ve avira pcde kapalı oldugundan sizi uyaramadı iyi forumlar umarım yardımcı olmuşumdur .
İstedigim cevabı aldım teşekkurler.

Dip not: Antivirüs yazılımını zaten win7 yi kurdugum gibi ilk iş olarak kurmuştum.o zaman norton 2009 vardı deneme süresi bitince aviraya geçtim..