Ballmer öfkeli!

OBA
08-11-2007, 09:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj

Microsoft'un ceosu Steve Ballmer, yolunda gitmeyen Vista satışları yüzünden şu sıralar oldukça gergin. Bilindiği üzere Vista için yıllarca uğraşan Microsoftun Vista ile beklediği satış rakamlarına ulaşamadı.

Ballmer bunun sebebinin korsan kopyalardan olduğunu ve kopya koruması konusunda daha sıkı önlemler alacaklarını belirtti. Vista satışlarının büyük çoğunluğu OEM olarak yani yeni bir pc ile verilerek yapılıyor ve kutulu ürün alanların sayısı Windows Me den sonra şimdiye kadarki en düşük satış seviyesinde.

Satış uzmanları ise şu yorumlarda bulunuyor
1)Vista ile Windows daha zor satınalınabilir bir ürün haline geldi.

2)Fiyatların çok kabarık olması. Home sürümü uygun gibi görünsede bir kaç özellik eklenince 400 doları bulan fiyatlar.

3)Donanım yükseltme gerekliliği: Mevcut bilgisayarınızın Vista'yı verimli çalıştırmama ihtimali çok yüksek. Sadece Vista için yeni bir bilgisayara geçmek, kullanıcılar için zorlu bir dönem ve gereksiz maliyet anlamına gelmekte.

4)Ürün Çeşitliliği: 14 farklı Vista sürümü var ve bu kullanıcıların kafasını oldukça karıştırıyor. Eskisi gibi home ve pro diye iki sürümde sunulabilirdi.

5)Yenilikçi olmamasıda başka bir sorun. Kullanıcılar sadece görsellik eklendiğini düşünüyor.

Eskiden insanlar windows almak için kapı önünde kuyruk oluştururken artık heyecanlarını kaybetmiş gibi görünüyor ama şu varki Microsoft para kaybetmek istemiyor ve önümüzdeki günlerde daha sert koruma tebbirlerinin alacağını şimdiden belirtiyor.

uGuR.uK
08-11-2007, 16:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
OBA
.....
2)Fiyatların çok kabarık olması. Home sürümü uygun gibi görünsede bir kaç özellik eklenince 400 doları bulan fiyatlar.

3)Donanım yükseltme gerekliliği: Mevcut bilgisayarınızın Vista'yı verimli çalıştırmama ihtimali çok yüksek. Sadece Vista için yeni bir bilgisayara geçmek, kullanıcılar için zorlu bir dönem ve gereksiz maliyet anlamına gelmekte.....

bencede en onemli faktorler bunlar, yani vista'nın ozellikleri ve yenilikleri oldukca iyi ama cogu kisi bilmio. hadi bunu gec bi isletim sistemine yüzlerce dolar verilmez yani, ben vermem. hele bizim ülkede asla. fiyatları indirmeliler ve ülkelerin gelir düzeyine uygun satış rakamları olusturmalılar....

XxXDaRKoXxX
08-11-2007, 18:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

benim en çok kızdığım şey şu
Lisnslı windows vista kullanıyordum buna rağmen windows'um sahtecilik hatası vaerdi
Şeytan diyo geç MAC e yaşa hayatını ama
# Leopar Server 499$ (10 istemci). Sınırsız sayıda istemciye yüklenebileni ise 999$.

sakin_insan
08-11-2007, 18:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

vistanın xp ye göre artıları daha fazla olsa satışda değişiklik olabilirdi.

çoğu insan vistaya geçmek yerine bunun bi hata olduğunu düşünüyor... Çünkü vistanın xp farklı tek yönünün görsellik olduğunu düşünüyorlar.

OBA
08-11-2007, 20:38   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

vistanın fiyatları gerçekten yüksek ultimate fiyatına pek çok öğrencinin rahat edeceği pc toplanabilir.

sahtekarlık koruması ise ayrı bir rezalet ki bunu başka firmalarda yapmaya başladı ama korsan kullan yine korsan kullanmaya devam ediyor olan orjinal kullanıcılara oluyor

son olarakta görsellik.... o görselliği kapatıp 2000 gibi yaptınızmı diğer winlerden çok bir farkı kalmıyor. masaüstü arama deseniz google var dx 10 deseniz istenirse çıkartılır diğer winler için ve diğer özellikleri... yani sadece basit bir kaç eklemeyle vistanın özellikleri xpye kazandırabilinir.

make-believe
08-11-2007, 22:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Vista'nın durumu içler acısı. Microsoft Windows XP'yi daha da geliştirebilir di, bunu yapmak yerine Windows 98'den sonra çıkardığı Windows Millennium sürümü gibi bir şey yapmış oldu. Gerçi artık göçme sorunları windows 2000 ve XP sonrası kalmadı ama, Vista'nın yeni ve daha güçlü donanım isteklerinin yanı sıra, mevcut bir çok yazılımla uyum sorunları yaşatması, bir zamanlar mağazaların önünde sıraya giren kullanıcılarda isteksizlik yarattı doğal olarak. Ben de Vista'yı sistemime defalarca kurdum. Sistemim vista'yı sorunsuzca çalıştıran hızlı bir sistem, ama şunu deneyerek gördüm ki, bazı oyunlar Windows XP'de canavar gibi çalışırken, Vista'da aynı oyun çok daha yaavaş yükleniyor ve ses çatır çutur geliyordu. Bu sadece bir örnek. Servis Pack 1 den sonra bunlar düzelir mi bilemem ama, vista'nın oturması da tıpkı Windows XP'de olduğu gibi şöyle tam kapsamlı bir service pack'le mümkün olacağa benziyor,ki bu da üç-dört yıl sürebilir.

Son Düzenleme: make-believe ~ 08 Kasım 2007 22:07
XxXDaRKoXxX
10-11-2007, 22:01   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

gayet doğru vista laptop um PC imin sisteminden daha iyi olmasına rağmen PC de bir kerede 5-6 kez çalıştırdığım programlar onda 3. ye kasıyor reset tabii bu biraz da laptop olduğundan ama.....