Bass Ekolayzır....

yunus07
06-02-2012, 21:51   |  #26  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
O zaman hiç dert etme. Demekki sistemin normal.
Sesi ve bası fazla açınca hoparlörün bobininin ileri fırlaması gayet normaldir fizik kanunu. Aşırı seste boğulma olması ise amplifikatörün güç katsayısının aşılması anlamına gelir ki gayetlene normaldir. Seste hiç bozulma olmadan almış olduğun güç, senin sistemin güç katsayısını (Power bandwidth) göstermektedir. Dert etme 5 wattlık bir güç bandı bile oldukça fazla bir ses gücü demektir.
Hocam size zahmet olcak ama şu güzelim programların adlarını söyleyiversenize bana GülüşÇok acil indirmem lazım.Bakalım benim ses sistemimden nası ses çıkcakGülüş

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 00:50   |  #27  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: yunus07  
Hocam size zahmet olcak ama şu güzelim programların adlarını söyleyiversenize bana GülüşÇok acil indirmem lazım.Bakalım benim ses sistemimden nası ses çıkcakGülüş
Benim programımı indiremzsiniz.
Adobe audition.
Ben lisanslı aldım 100$
Verdiğim parayı fazlasıyla haketti.
Yeni versiyonu çok daha pahalı.
Ayrıca iyi bi ses için program önemli değildir.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 00:52   |  #28  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj
Gülmekten garnım patladı yaaf.
Şimdi ben plaklarımı dinlerkene benim sistem sesleri ne sanıyo acaba.
Aslında hiçbişii sanmıyo tıss tak tısstak gürf hörf çalıyo..
)))))
Bende seni bilgili zannederdim.Butun ozel yapim oto sistemleri ses sistemleri ve muzik setleri stress testinden gecer.Boylece sen aleti zorlasanda kabinleri yanmaz.(cok cok zorlarsan patlar)
Kisacasi butun 5+1 yada +- ses sistemleri birbine uyumlu degildirler ancak sertifikali ses sistemlerinde kararlilik vardir.
ornegin bu ses sistemi birbirine uyumludur mp3 de dinlesen ultra bass da dinlesen uydulara gelen akim watt, siddet ve bass bellidir.Yani gorevlerini biliyorlardir.Ama senin dandik 2+0 hoperlorlerin bassmi cikaricak tizmi yoksa efektmi yoksa net bir sesmi belli degil.Oyuzden birtlamasi normal.
ama butur sistemlerde bu olmaz.
http://www.panasonic.com.tr/html ... .html#anker_7773579

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 01:00   |  #29  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Benim hoparlörlerime dandik diyene bak.
Çifti 1500-2000 dolara satılıyo.
Hi-Fi High end sistemler üzerine biraz araştır bence.
Bilgisayar için yapılmış adi stereo sistemlerden başkalarını görmediysen ben senin bilgine bişey demem.
Ayrıca bilgisayarda 5.1 dinleyenlere de bişey demem ama fazla elektrik yakıyorsunuz. Alın bi dvd ve iyi kalite ses sistemi salonunuzda dinleyin. Böylece MP3 ile orijinal kayıtlar arasındaki farkı görürsünüz.
 Bak bunlar benim hoparlörlerin yeni versiyonu.

Bunlar esas home cinema sistemim. Normalde 7.1 sistem ama 7.1 orijinal dvd olmamasından dolayı 5.1 kullanıyorum.

Bunlar da surroundlar. Senin subwooferından bile fazla bas verir haa

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 01:11
Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 01:05   |  #30  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

iste sana turk isi piooner cakma.Kabin bass vururken titremiyor bile.Pioner kullanmasam uyutulucaz.
Iste sadece bass hoperlerinden gorevsiz nasil ses cikiyor gor.Bass hoperloru bass icindir sesi iyi vermez.

http://www.youtube.com/watch?v=5VfNfhqMCw0&feature=fvwrel

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 01:10   |  #31  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Benim hoparlörlerime dandik diyene bak.
Çifti 1500-2000 dolara satılıyo.
Hi-Fi High end sistemler üzerine biraz araştır bence.
Bilgisayar için yapılmış adi stereo sistemlerden başkalarını görmediysen ben senin bilgine bişey demem.
Ayrıca bilgisayarda 5.1 dinleyenlere de bişey demem ama fazla elektrik yakıyorsunuz. Alın bi dvd ve iyi kalite ses sistemi salonunuzda dinleyin. Böylece MP3 ile orijinal kayıtlar arasındaki farkı görürsünüz.

ben pionerin katli muzik setlerini kullandim orjinal almanyadan gelmisti.Ses sistemine guveniyorsan bir efekt bass yada bir muzik kaydetde videolu dinlet sen yapmazsan ben yapacan.Cunku ses sistemim kendi tasarimim.

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 01:19   |  #32  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
ben pionerin katli muzik setlerini kullandim orjinal almanyadan gelmisti.Ses sistemine guveniyorsan bir efekt bass yada bir muzik kaydetde videolu dinlet sen yapmazsan ben yapacan.Cunku ses sistemim kendi tasarimim.
Ben pioneer e PEYNİR derim hep
Bi peynirci arkadaş vardı. Arabasına 2000 dolara peynir sistem almıştı. Benim sistemi görünce gudurdu ve sistemini sattı. Sonra benim sistemden dizdik.
Ses sistemini kendin yaptıysan bi fotosunu koy da görüp gudurak ecik.
Önce şunu belirteyim.
Ben sistemimde nasıl müzik yaparsam yapayım internette yayınladığım anda sıkıştırma olacağı için tüm kalite bozulacaktır. MP3 ler zaten bunun için yapılmışlardır.
Eğer sen ses sistemine güveniyorsan bana bi çay içmeye gel. Sana sadece bir eser dinleteyim.
Eğer guduruk oldum demezsen sistemimi çıtır çıtır yiyeceğim.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 01:22   |  #33  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

bu usdeki gosterdigin resimdekiler artik muzedeki yerlerini aldilar. benin sistem bundan cok cok ufak ama inanilmaz detay ve efekt uretiyor.Kendi bulusum.Hemde arka kabinler 2watt la calisiyor yaklasik genisligi sol kabininin en altdaki kadar.Sadece ses efekt ve gizli bass uretiyor evi konser yerine ceviriyor.

iste bundan daha ufaklar yaysiz saz ve ensturuman hoperlor bu duz hoperlor az bulunuyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 01:27
Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 01:28   |  #34  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
bu usdeki gosterdigin resimdekiler artik muzedeki yerlerini aldilar. benin sistem bundan cok cok ufak ama inanilmaz detay ve efekt uretiyor.Kendi bulusum.Hemde arka kabinler 2watt la calisiyor yaklasik genisligi sol kabininin en altdaki kadar.Sadece ses efekt ve gizli bass uretiyor evi konser yerine ceviriyor.
Hiç bir hoparlör bas ya da efekt üretmezler.
Hoparlörlerin görevi üretilen sesi olduğu gibi verebilmesidir. Hi-Fi dersi konu 1

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 01:33   |  #35  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Hoparlörlerin görevi üretilen sesi olduğu gibi verebilmesidir. Hi-Fi dersi konu 1

iste simdi zortladin konserlere gittinmi bilmem ama ben cok gittim.Gitar icin ayri hoperlor saz icin ayri hoperlor bass icin ayri hoperlor sanatci icin ayri hoperlorler yerlestirilir.Bunlarin hepsinin gorevi farklidir.

http://www.panc.com.tr/asp/group ... orler-ve-Sistemleri

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 01:38
Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 01:47   |  #36  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

http://www.axmuzik.com/product_images/a/722/a__38112_zoom.jpgÜrün BilgileriS5X: Ana monitörden fazlası
S5X modellerin iki versiyonuda ses prodüksiyonunda doğruluk ile birlikte gücün şart olduğu orta ve büyük ebatlardaki kontrol odaları için tasarlanmıştır. Bu büyük monitörlerin temel amacı, tüm ADAM monitörlere ün kazandıran ve bu monitörler ile özdeşleşmiş ayrıcalıklı ses kalitesini daha yüksek dinamikler ile daha yüksek ses basınç seviyelerine çıkartmaktır.

-Sürücüler
S5X-H iki adet 12" Hexacone woofer, bir 7.5" Hexacone midwoofer, bir X-ART midrange ve bir adet X-ART tweeter barındırmaktadır. Bu kombinasyon büyük kontrol odalarını nefes kesen gerçeklik ve hayret verici dinamik performans ile doldurabilme kabiliyetine sahiptir.

-Amplifikatörler
Üst üç sürücünün her biri 250W ayrık PWM amplifikatör ile sürülürken iki adet 500W PWM amplifikatör iki adet 12" bas sürücüleri beslemektedir.

-The X-ART midrange
ADAM monitörlerin en ünlü ve yüksekçe takdir gören özelliği Accelerating Ribbon Technology tiz sürücüleridir. Bu ana monitörlerin ayrıcalıklı özelliği ise aynı teknolojinin mid-aralık sürücülerede uygulanmış olmasıdır.

X-ART tiz sürücülere ile beraber mid-aralık ünitede şimdi geliştirilmiş X-ART özelliğine sahiptir. ART özellikli eski tiz ve mid sürücülere kıyasla X-ART ürünler yüksek verimlilik ve daha yüksek ses basınç seviyelerine sahiptir.
Teknik Özellikler

Subwoofer/Midwoofer:2/1Basket:305mm (12") / 186mm (7.5")X-art Midrange :1Diyafram Alanı / Eşdeğer Diyafram:16800mm² (26in.²) / 146mm (5.5")X-art Tweeter:1Diyafram Alanı / Eşdeğer Diyafram:2420mm² (4in.²) / 56mm (2")Dahili Ampliler:5Subwoofer (IEC 265-8 Wrms/10min):2x 500/700WWoofer (IEC 265-8 Wrms/10min):1x 250/350WMidrange (IEC 265-8 Wrms/10min):1x 250/350WTweeter (IEC 265-8 Wrms/10min):1x 250/350WRoomEQ Shelving >6kHz :±4 dB (1dB basamak)RoomEQ Shelving <150Hz:±4 dB (1dB basamak)EQ 80Hz:0dB/+6dB aralık (1dB basamak)Frekans Aralığı +/-3dB:24Hz - 50kHzTHD:&#8804;0.5 %SPL max in 1m:&#8805; 131 dBCrossover Frekansları:200/800/4000HzGiriş Empedansı:10kOhmAğırlık:63,4kg

http://www.axmuzik.com/products/S5X-H.html

http://www.adam-audio.com/en/technology/x-art

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 01:53
Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 01:50   |  #37  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Hoparlörün iyi ama tweeteri dandik bi piezo seslendirme ve enstruman için iyidir iyidir.
Ayrıca senin müzeye kaldırıldı dediğin hoparlörlerin bi tipine rastladım. Ölüsünün fiyatına 1600 TL demişler.. Aslında beleş haaa.
[URL=http://img41.imageshack.us/i/14948422.jpg/][/URL]

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 02:03   |  #38  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Hoparlörün iyi ama tweeteri dandik bi piezo seslendirme ve enstruman için iyidir iyidir.
Ayrıca senin müzeye kaldırıldı dediğin hoparlörlerin bi tipine rastladım. Ölüsünün fiyatına 1600 TL demişler.. Aslında beleş haaa.
[url=http://img41.imageshack.us/i/14948422.jpg/][/url]
ben sinema kalitesinde muzik degil studio kalitesinde muzik dinliyorum.Ugultu sevmem net ses yuksek bass li efekt sevmem sadece efekt severim.Dom dom diye muzik dinlemem iceride calan gercek keman seslerini severim iste benim ses sistemim bu bass olmadan da yuksek efekt veren bir sistem.Cok net ve ensturumental.

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 02:03   |  #39  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
iste simdi zortladin konserlere gittinmi bilmem ama ben cok gittim.Gitar icin ayri hoperlor saz icin ayri hoperlor bass icin ayri hoperlor sanatci icin ayri hoperlorler yerlestirilir.Bunlarin hepsinin gorevi farklidir.

http://www.panc.com.tr/asp/group ... orler-ve-Sistemleri

Cahal civelek arkadaşım.
Ben zamanında çook konser için teknik ekipman kurdum. Hangi hoparlörün nasıl çalıştığını çok iyi bilirim.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 02:13   |  #40  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

yani pazarci hoperlorleriyle subwofer ayni sesimi veriyor.manyak bass vuruyor pazarci hoperlorleri.

butun diskolarda bu var.
300 500 300 500......wawwww...ahtung! ahtung! alarm........Bu hoperlorun gorevi yuksek tiz sesleri bozmadan calmasidir.Genelde alarm siren ve haberlesmede kullanilir bass gondersende bass vurmaz.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 02:26
Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 02:32   |  #41  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

bu hoperlorun gorevi cok dusuk tiz ve hassas bass seslerini bozmadan verir.Yayli hoperlorlerde kendi aralarinda bass tiz mid falan filan diye ayrilir.Hepsi sesi degisik versin diye gorevlendirilmistir.

usteki gibi duz hoperlorlerde bass adamin suratina carpar ve yuksek bassda otutturur.
ama yayli hoperlorlerde ses surata degil icini titretir.bass hoperlorleri ugultu yapar oturtmaz bassi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

usdeki sub ise cok daha canaksi miklatizi buyuktur.derin basslar en net bu hoperlorlerde duyulur.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 02:52
hakean
07-02-2012, 07:50   |  #42  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,572 mesaj

sizinki vala yine dier konuya döndü

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 12:15   |  #43  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
yani pazarci hoperlorleriyle subwofer ayni sesimi veriyor.manyak bass vuruyor pazarci hoperlorleri.

butun diskolarda bu var.
300 500 300 500......wawwww...ahtung! ahtung! alarm........Bu hoperlorun gorevi yuksek tiz sesleri bozmadan calmasidir.Genelde alarm siren ve haberlesmede kullanilir bass gondersende bass vurmaz.

Bunu anlayabilmek için hoparlörlerin frekans karakteristiği ve güç bandı deyimlerini öğrenmelisin.

Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 12:37   |  #44  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
bu hoperlorun gorevi cok dusuk tiz ve hassas bass seslerini bozmadan verir.Yayli hoperlorlerde kendi aralarinda bass tiz mid falan filan diye ayrilir.Hepsi sesi degisik versin diye gorevlendirilmistir.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

usdeki sub ise cok daha canaksi miklatizi (mıklatiz değil mıknatıs) buyuktur.derin basslar en net bu hoperlorlerde duyulur.

Bazı şeyleri konuşuyorsun. Doğru konuşuyorsun ama bilmeden konuşuyorsun. Zaten senin tek eksiğin bu.
1 Full range hoparlörler. Frekans karakteristiği 100Hz ten 14Khz e kadar yapılabilir. Bu aradaki tüm sesleri kapsar ve sağlıklı verir. Senin resimdeki kenarında lastik olmayan eski dediğin hoparlör bir örnektir.
2 Bas hoparlörler. Frekans karakteristiği 20 Hz ten 400 Hz e kadardır.
3 Mid bas hoparlörler. Frekans karakteristiği 250 Hz ten 1Khz e kadardır.
4 Medium hoparlörler. Frekans karakteristiği 700 Hz ten 4-6 KHz e kadardır.
5 Tiz hoparlörler. Frekans karakteristiği 4 KHz ten 16 KHz e kadardır.
6 Ultra tiz hoparlörler Frekans karakteristiği 15 KHz ten 22 KHz e kadardır.
7 Hava tazyikli hoparlörler. (Pazarcı hoparlörü) :D frekans karakteristiği yaklaşık 600Hz ten 6 kHz e kadar olmasına karşın 1-4 KHz lik bölgede aşırı SPL değeri ürettiği için ve bu frekanslar hava içerisinde yüksek ve sönümsüz yol aldığı için insan sesi gibi dar bandlı seslerin çok uzaklara iletimi için kullanılır.
Kısaca hiçbir hoparlör efekt ya da ses üretmezler. Sadece belli frekans bölgelerinde çalışmak için tasarlanmışlardır.
Günümüzdeki tekniğin gelişimi ile birlikte çoğu hoparlörler geniş bandlı yapılabilmekte ve sadece 2 hoparlör ile tüm frekansları kapsayan kabinler üretilebilmektedir.
BU ANLATTIKLARIMIN TEKNİKTEKİ ADI, FREKANS KARAKTERİSTİĞİ (frekans cevabı) dır.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 12:38   |  #45  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bunu anlayabilmek için hoparlörlerin frekans karakteristiği ve güç bandı deyimlerini öğrenmelisin.

neymis ben bilmiyorum anlatirmisin lutfen kisaca.(tessekkurler)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 12:44
Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 12:48   |  #46  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bugun sana show yapicam microfonla tabi hoperlorlerin ayrica mikrofon oldugunu biliyorsundur umarim yani ses uretirler.
Ses ureten nedir kulaktir yeri geldiginde ses uretir yeri geldiginde ses toplar beyin sadece isler hoperlorde yeri geldimi ses uretir yeri geldimi ses toplar tipki kulak gibi burda hifi beyindir isleme merkezi.yani hifi olmasada hoperlor yinede ses cikarttir bagla 6watt elektirik atomlarin ugultusunu duy(saka ama ugultu gercek)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 13:01
Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 13:01   |  #47  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Bugun sana show yapicam microfonla tabi hoperlorlerin ayrica mikrofon oldugunu biliyorsundur umarim yani ses uretirler.
)))))))))))))))))))))
Senin o dediğini ben 25 sene önce taksi durağı için yapmış ve iyi para kırmıştım.
Yine de dediğin şey yanlış. Hoparlörler ses üretmezler. Üretilen elektriksel sesi verirler.
Hoparlörün membranının havadaki ses titreşimlerinden dolayı titremesinden dolayı içindeki bobin manyetik alan içerisinde hareket ederek bir EMK (elektro motor kuvveti) yani gerilim üretirler. Bu gerilim ses titreşimlerine eşdeğer olduğu için bir çeşit ses sinyalleridir.
Ben de sana bir örnek akıl vereyim.
Sen de bir dinamik mikrofonu hoparlör olarak kullan ve frekans karakteristiğini gör.. bak nasılmış. Güff tıss güff tıss tüm frekansları verebiliyor hemde.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 13:04   |  #48  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

peki sesi ureten ve toplayan beyinmidir kulakmi.

Kapalı Hesap (153334)
07-02-2012, 13:08   |  #49  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Hoparlörün nasıl çalıştığını anlamadan önce, sesin nasıl oluştuğuna bir bakalım.

SESİN OLUŞMASI

Çevremizdekisesleri kulağımızla duyarız. Bir nesne titreştiği zaman ses dalgalarınıoluşturur. Yani havanın da titreşmesi sonucu dalgalar oluşur. Bu sesdalgaları, hava vasıtasıyla nesneden uzağa doğru yayılır. Kulağımızaulaşan ses dalgaları, kulak zarımızda titreşimlere neden olur. Beynimizise bu titreşimleri ses olarak algılamamıza neden olur. 

Aslındakulağımızı bir mikrofona benzetebiliriz. Mikrofon gelen ses dalgalarınıelektriksel sinyallere çevirir. Kulağımız ise beynimiz tarafındanalgılanan sinyallere dönüştürür. Mikrofonun oluşturduğu elektrikselsinyaller ise hoparlör tarafından sese çevrilir.

Kulağımızla duyduğumuz sesler farklı farklıdır. Bu farklılık ses dalgalarının frekansına ve genliğine bağlı olarak değişir.

Dalga frekansı:Yüksek dalga frekanslı bir ses havayı daha hızlı dalgalandırır. Böylesesin perdesi yüksektir deriz ve tiz sesler olarak algılarız. Alçakdalga frekanslı sesin perdesi ise alçaktır ve bas sesler olarakalgılarız.

Dalga genliği: Dalga genliği yüksek olan ses, daha gürültülü olan ses demektir. Mesela sesi kısıp açmakla dalganın genliğini değiştiririz.

Bütünbunlardan anlayacağınız gibi bir hoparlörün görevi bu ses dalgalarınıoluşturmaktır. Peki bu nasıl oluyor biraz da ona bakalım.

NASIL ÇALIŞIR?

Birazönce mikrofonların ses dalgalarını elektriksel sinyallere çevirdiğinisöylemiştim. Bu elektriksel sinyalleri, bizler çeşitli şekillerdesaklarız. Ne bileyim; kasete kaydederiz, CD' ye kaydederiz, bilgisayarakaydederiz. Bu kaydettiğimiz sesleri tekrar duymak için bize neyardımcı olur?: Bir hoparlör. İşte hoparlörün buradaki vazifesi, birtercüman olmaktır. Elektrik sinyallerini ses sinyallerine çeviren birtercüman.

Hoparlöregelen teller sabit bir mıknatısın kutupları arasına asılmış bir bobinebağlanır. Bu bobin bir elektromıknatıstır. Bu bobin, üzerinden elektrikakımı geçtikçe mıknatıs halini alır. Ve bobin sabit mıknatısa doğruçekilir. Bu çekim miktarı, bobinin manyetik alanının şiddetine veyabobinden geçen elektrik akımına bağlıdır. Bu elektrik akımınınbüyüklüğünü belirleyen ise ses dalgasının genliğidir. (mesela konuşankişinin sesinin şiddeti gibi). Bobinin, ileri geri bir piston gibihareket ederken çok veya az yer değiştirmesi sesin şiddetiyleilgilidir. Bobinin titreşim temposunu ise sesin frekansı etkiler.(mesela konuşan kişinin sesinin perdesi -tiz veya bas oluşu-). Sonuçolarak, hoparlördeki bobin, zaman ve şiddete bağlı olarak sessinyallerine göre titreşir.

Bobininnasıl titreştiğini öğrendik. Peki bu titreşim ses dalgalarını nasıloluşturuyor ona bakalım: Bobine bağlı bobinle birlikte hareket eden birkoni vardır. Bu koni sertleştirilmiş kumaştan, ince kağıttan veya incebir metalden yapılmıştır. Bu koninin ileri geri hareketleri havayıtitreştirir. Böylelikle elektriksel sinyaller ses dalgalarınadönüştürülmüş olur.

Şimdide iyi bir hoparlör nasıl olmalıdır ona bakalım.

FREKANS ÇEŞİTLİLİKLERİ

İyibir hoparlörün farklı frekanslardaki sesleri üretebilmesi lazımdır.Fakat bunu tek bir hoparlör ile yapmak mümkün olmaz. O yüzden farklıfrekans üreten hoparlörler tek bir kutu içerisinde toplanırlar.

Üç çeşit frekans üreten hoparlör bu kutulara konur.

1) Tiz ses üretenler : tweeter

2) Orta ses üretenler : midrange

3) Bas ses üretenler : woofer

Tiz ses üreten tweeterlar yüksek frekansta ses üretirler ve boyutu en küçük olanlardır.

Orta ses üreten midrangeler orta frekansta ses üretirler ve boyutları ikisinin ortasıdır.

Bas ses üreten wooferlar ise alçak frekansta ses üretirler ve boyutu en büyük olanlardır.

http://elektroteknoloji.com/Elek ... n_Olusum_Sekli.html

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217578) ~ 07 Şubat 2012 13:10
Kapalı Hesap (154666)
07-02-2012, 13:14   |  #50  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Hoparlörün nasıl çalıştığını anlamadan önce, sesin nasıl oluştuğuna bir bakalım.

SESİN OLUŞMASI

Çevremizdekisesleri kulağımızla duyarız. Bir nesne titreştiği zaman ses dalgalarınıoluşturur. Yani havanın da titreşmesi sonucu dalgalar oluşur. Bu sesdalgaları, hava vasıtasıyla nesneden uzağa doğru yayılır. Kulağımızaulaşan ses dalgaları, kulak zarımızda titreşimlere neden olur. Beynimizise bu titreşimleri ses olarak algılamamıza neden olur. 

Aslındakulağımızı bir mikrofona benzetebiliriz. Mikrofon gelen ses dalgalarınıelektriksel sinyallere çevirir. Kulağımız ise beynimiz tarafındanalgılanan sinyallere dönüştürür. Mikrofonun oluşturduğu elektrikselsinyaller ise hoparlör tarafından sese çevrilir.

Kulağımızla duyduğumuz sesler farklı farklıdır. Bu farklılık ses dalgalarının frekansına ve genliğine bağlı olarak değişir.

Dalga frekansı:Yüksek dalga frekanslı bir ses havayı daha hızlı dalgalandırır. Böylesesin perdesi yüksektir deriz ve tiz sesler olarak algılarız. Alçakdalga frekanslı sesin perdesi ise alçaktır ve bas sesler olarakalgılarız.

Dalga genliği: Dalga genliği yüksek olan ses, daha gürültülü olan ses demektir. Mesela sesi kısıp açmakla dalganın genliğini değiştiririz.

Bütünbunlardan anlayacağınız gibi bir hoparlörün görevi bu ses dalgalarınıoluşturmaktır. Peki bu nasıl oluyor biraz da ona bakalım.

NASIL ÇALIŞIR?

Birazönce mikrofonların ses dalgalarını elektriksel sinyallere çevirdiğinisöylemiştim. Bu elektriksel sinyalleri, bizler çeşitli şekillerdesaklarız. Ne bileyim; kasete kaydederiz, CD' ye kaydederiz, bilgisayarakaydederiz. Bu kaydettiğimiz sesleri tekrar duymak için bize neyardımcı olur?: Bir hoparlör. İşte hoparlörün buradaki vazifesi, birtercüman olmaktır. Elektrik sinyallerini ses sinyallerine çeviren birtercüman.

Hoparlöregelen teller sabit bir mıknatısın kutupları arasına asılmış bir bobinebağlanır. Bu bobin bir elektromıknatıstır. Bu bobin, üzerinden elektrikakımı geçtikçe mıknatıs halini alır. Ve bobin sabit mıknatısa doğruçekilir. Bu çekim miktarı, bobinin manyetik alanının şiddetine veyabobinden geçen elektrik akımına bağlıdır. Bu elektrik akımınınbüyüklüğünü belirleyen ise ses dalgasının genliğidir. (mesela konuşankişinin sesinin şiddeti gibi). Bobinin, ileri geri bir piston gibihareket ederken çok veya az yer değiştirmesi sesin şiddetiyleilgilidir. Bobinin titreşim temposunu ise sesin frekansı etkiler.(mesela konuşan kişinin sesinin perdesi -tiz veya bas oluşu-). Sonuçolarak, hoparlördeki bobin, zaman ve şiddete bağlı olarak sessinyallerine göre titreşir.

Bobininnasıl titreştiğini öğrendik. Peki bu titreşim ses dalgalarını nasıloluşturuyor ona bakalım: Bobine bağlı bobinle birlikte hareket eden birkoni vardır. Bu koni sertleştirilmiş kumaştan, ince kağıttan veya incebir metalden yapılmıştır. Bu koninin ileri geri hareketleri havayıtitreştirir. Böylelikle elektriksel sinyaller ses dalgalarınadönüştürülmüş olur.

Şimdide iyi bir hoparlör nasıl olmalıdır ona bakalım.

FREKANS ÇEŞİTLİLİKLERİ

İyibir hoparlörün farklı frekanslardaki sesleri üretebilmesi lazımdır.Fakat bunu tek bir hoparlör ile yapmak mümkün olmaz. O yüzden farklıfrekans üreten hoparlörler tek bir kutu içerisinde toplanırlar.

Üç çeşit frekans üreten hoparlör bu kutulara konur.

1) Tiz ses üretenler : tweeter

2) Orta ses üretenler : midrange

3) Bas ses üretenler : woofer

Tiz ses üreten tweeterlar yüksek frekansta ses üretirler ve boyutu en küçük olanlardır.

Orta ses üreten midrangeler orta frekansta ses üretirler ve boyutları ikisinin ortasıdır.

Bas ses üreten wooferlar ise alçak frekansta ses üretirler ve boyutu en büyük olanlardır.

http://elektroteknoloji.com/Elek ... n_Olusum_Sekli.html

Bu bilgileri nerden aldın bilmiyorum ama yazan arkadaş biraz sallamış.
Akşam bu konuları detaylı olarak bir konu üzerinde toplayıp bir forum konusu oluşturalım da okuyan arkadaşlar bilgilensin.