bazı oyunlarda bilgisayarım kitleniyor

HPQ-User
18-09-2008, 21:43   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

burc sormuş:
bilgisayarım bazı oyunlarda kitleniyor. sistemim xp 32 bit, 64bit yüklemiştim fakat bazı donanımların 64bit driverı olmadığı için 32bit yükledim, o yüzden şu an ram 3.25gb olarak gözüküyor.
call of duty 2, iron man, test drive unlimited ve prince of percia the two thrones oynarken bilgisayar kitleniyor, fakat crysis oynarken sorun çıkmıyor, daha doğrusu çok çok daha az kitlenme oluyor.
bilgisayardan benden daha iyi anlayan arkadaşım baktı, ekran kartı sürücüsünü değiştirdik, eski sürümlere baktık, directx e baktık, on board sesi kapatıp denedik, bişey değişmedi. şu an hala kitleniyor. ekran kartının fazla ısınma gibi bir sorunu da yok. yazılım sorunu olduğunu düşünüyoruz ama bişey yapamadık.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
anakart : msi k9a2 platinum
işlemci : amd phenom 9850 quad-core
4gb ddr2 ram 800mhz
nvidia geforce 8500 gt, 256 mb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Berat Kaçar
18-09-2008, 21:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
157 mesaj

crysis gibi bi oyunda donma yapmiyorsa digerlerinde yapmasi ilginc.

senin dedign gibi yazilim sorunu olabilir. yoksa sistemin rahatlikla kaldiracak seviyede.

burc
18-09-2008, 23:42   |  #3  
Taze Üye
4 mesaj

evet, anlamıyorum neden. spider-man 3 de kitlenmiyor, Assassin's Creed yükledim onda da sorun yok, nfs carbon da çalışıyor adam gibi. çözümü ne çok merak ediyorum

Mustafa Akın
19-09-2008, 18:26   |  #4  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

8500gt o sisteme hafif kalmış bence biraz. sorunla alakası var mı bilmem ama olabilir yani

burc
19-09-2008, 18:44   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

evet ama kartı alalı o kadar fazla olmadı, o yüzden kalsın dedim bende. yoksa bu sisteme göre saçma oluyor tabi 8500. ama onla alakası yok bence, çünkü neden test driveda kitleniyor crysisde kitlenmiyor, kafasına göre takılıyor bu bilgisayar.

Hallederiz_87
19-09-2008, 18:58   |  #6  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj

Bazı oyunlar özensiz yazılımdır ondan kaynaklanabilir.

burc
19-09-2008, 19:32   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

olabilir ama test drive unlimited sağlam gözüküyo. hadi onu geç prince of persia neden o zaman, çünkü assassin's creed ve prince of persia ubisoftun ikiside. as.creedde sorun yok, gayet oynuyorum. ama princede kitleniyor. oynarken birden ekran donuyor ve o anda çalan müzik veya ses dönüyor sürekli, o 1 saniyelik ses sürekli dönüyor ve 2-3 saniye sonra ses kesiliyor. sadece görüntü var ama bilgisayar iptal. bikaç kere download yaparken oynadım, ve oyun sırasında kitlendiğinde modeme baktım downloadunda durduğunu gördüm. çok garip, çok

DarkHellKnightX
19-09-2008, 20:08   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

o sorun bendede vardı(test driver da kitleniyor crysis te bişey yok)
oyunların hata vermesi yada donmasının bazı sebepleri var

oyunlar korsansa bazen bunu yapabiliyor

CPU ısısını sürekli kontrol et bazı oyunlar cpu ısısını tavana vurduruyor(özelliklede reset atma ve ses takılmasısın sebebi olabilir)

bazen oyunun kullandığı grafik motoru vs gibi oyunun kendi yazılımından kaynaklanıyor(çünkü her oyun birbirinden farklı programlarla tasarlanıyor)

burc
19-09-2008, 21:02   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj
xHellknightx
o sorun bendede vardı(test driver da kitleniyor crysis te bişey yok)
oyunların hata vermesi yada donmasının bazı sebepleri var

oyunlar korsansa bazen bunu yapabiliyor

CPU ısısını sürekli kontrol et bazı oyunlar cpu ısısını tavana vurduruyor(özelliklede reset atma ve ses takılmasısın sebebi olabilir)

bazen oyunun kullandığı grafik motoru vs gibi oyunun kendi yazılımından kaynaklanıyor(çünkü her oyun birbirinden farklı programlarla tasarlanıyor)

aslında cpu ısısı da normal. sesten değil çünkü biostan kapayıp denedim bişey değişmedi, zaten her oyunda aynı şekilde kitleniyor, ekran donuyor ve ses takılıyor, sonra ses gidiyor ve öyle kalıyor bilgisayar.
peki sen ne yaptın test drive ile ilgili, veya başka oyunlarda da kitleniyorsa. çözüm bulabildin mi ?

spidey_s
14-04-2010, 02:16   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

test drive unlimitedde bendede aynı sorun var ve hala çözüm bulamadım. benim düşüncem güç kaynağının zayıf kalması.