benım bırkac tane sorum var

_eFeKenTLi_
01-11-2009, 04:36   |  #1  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
716 mesaj

wındows 7 yı ılk defa kullanıyorum ... deneme amaclı kurdum . 30 gunluk sure sanırım ... begenırsem lısanlısını alacagım ...  pc de cıddı derecede hız artısı oldu fakat ana kart drıverını yuklerken eksık yukleme yapıyor eksık yukleme derken sadece realtek audıo drıver bunu yuklemıyor ...  ama yınede ses cıkıyor herhangıbır sorun yok sesde ama ... realtek yuklenmedıgı ıcın ses efektlerını ve bas tız  ayarlarını yapamıyorum ... acaba wındows 7 nın kendıne aut bas tız ayarlarımı var ...
   2 cı bır soru  ie   actıgımda sayfayı asagı aldıgımda gorev cubugunda sekme olarak asagı almıyor kısayol cubugunun uzerındekı ie  nın uzerıne gelınce acık olan sekmeler gozukuyor bunu nasıl duzeltırım ...
 3 cu sorum ;  masa ustune don dugmesını goremıyorum gorev cubugunda .

bundan sonra baya bı sorum olur daa format cektıkten sonra yasadıgım sorunlar bunlar ... bakalım daha neler cıkacak . sımdıden tsk ler cevaplarınız ıcın

OSMAN BAĞÇEVAN
01-11-2009, 04:54   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

1.anakart cd ni yükleme...anakartunının üreticisinin sitesine gir oradan istediğin sürücüyü indir..windows 7 ile uyumlu sürücü olmasına dikkat et..Senin yüklediklerin eski ve windows 7 ile alakası bile yok :)

ses için , https://www.chip.com.tr/forum/rea ... ndirin_t132928.html

2.Görev çubuğu ve başlat menüsü özellikleri 'nden

3.masa ustune don diye düğme ben bilmiyorum..Yanlız sağ köşede ''Masaüstünü göster'' var..onu diyorsan sağ alt köşede :)

sorularını google ye aratmanı tavsiye ederim..Şu anda cevaplanmayacak birşey kalmadı :)

_eFeKenTLi_
01-11-2009, 05:17   |  #3  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

3 sorumun cevabını anladım fakat 1 ve 2 de takıldım ... wındows yedı aynı karısık cep telefonu ayarları gıbı cık cıkabılırsen ıcınden ... baslat menusunden nerden ayarlamam gerekıyor 2 . sorum bu dedıgım ...
 1 cı sorumda ıse realtek yuklemıyor xp de herhangıbır sorun yok tu  normal bır sekıdle yukluyordum ama wındows 7 ye gecınce yuklemeyı yarıda bırakıyor o kısıma gelınce ... wındows 7 ıle uyumlu degıl sanırım ...

OSMAN BAĞÇEVAN
01-11-2009, 05:48   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

realtek windows 7 ile uyumlu sürücüler çıkarttı..siz bir daha siteye bakıp , güncel sürümünü indirin..

karışık cep telefonlarını ben kullanamam ama bu windows 7 yi çok güzel kullanıyorum :)

_eFeKenTLi_
01-11-2009, 05:51   |  #5  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

ben bulamadım anakartım ıntel dg31pr    sadece  realtek audio drıver bunu yukleyemıyor yardımcı olursan sevınırım aradım bulamadım . bılgısyarlar hakkında fazlada bılgım yok ...

_eFeKenTLi_
01-11-2009, 06:21   |  #6  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

nasıl becerdım anlamadım ama bısıler bulup ındırdım ... eskısınden daha ıyı bır realtek audıp drıver cıktı ... vede baya gelısmıs ayarlarda var sansıma bak ... yanlız su ie   veya fıre fox da sayfayı asagı aldıgımda sayfa sekmesı ancak fırefox sekmesının uzerıne getıırınce cıkıyor actıgım sekmeler . ben bunu gorev cubugunda gostermesını ıstıyorum . asagı aldıgım sayfaları ..    bı sorunum bu kaldı gerısını sans eserı yaptım arkadasın vermıs oldugu lınkten ... kusura bakmayın bıraz anlatım bozuklugu var anlamadıgım ıcın ...

OSMAN BAĞÇEVAN
01-11-2009, 06:51   |  #7  
Denetmen
6,606 mesaj

http://www.intel.com/support/detect.htm?iid=dc_spotlight_home1

https://www.chip.com.tr/blog/osma ... ini-ogren_3899.html

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 01 Kasım 2009 07:00
OSMAN BAĞÇEVAN
01-11-2009, 06:55   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: _eFeKenTLi_  
nasıl becerdım anlamadım ama bısıler bulup ındırdım ... eskısınden daha ıyı bır realtek audıp drıver cıktı ... vede baya gelısmıs ayarlarda var sansıma bak ... yanlız su ie   veya fıre fox da sayfayı asagı aldıgımda sayfa sekmesı ancak fırefox sekmesının uzerıne getıırınce cıkıyor actıgım sekmeler . ben bunu gorev cubugunda gostermesını ıstıyorum . asagı aldıgım sayfaları ..    bı sorunum bu kaldı gerısını sans eserı yaptım arkadasın vermıs oldugu lınkten ... kusura bakmayın bıraz anlatım bozuklugu var anlamadıgım ıcın ...
o işte yenilik :)

siz ,xp de ve vista da olan görev çubuğunu istiyorsunuz anladığım kadarıyla..Ama windows 7 nin yeniliği bu yani..

Biraz bekleyin , alışıcaksınız..

Bugün windows 7 temalarına , xp ve vista görev çubuğuna benzeyen bir
konu açmıştım..O onaylanınca artık onu indirirsiniz..

_eFeKenTLi_
01-11-2009, 07:20   |  #9  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

off cıldıracagım  ana kartı hallettım bu seferde ekran kartının drıverlarında sorun var . kendı cd sını takıp kuruyorum daha sonra atı nın sıtesıne gıdıp guncellemelerı alıyorum ... daha sonra 1440*900  cozunurlukte acamıyorum ... xp de  rahatca acıyordum ... wındows 7  32  bıt ı secerek denedım ama olmadı ... hata verdı program . cozunurlugu arttırdıgım zaman yada dusurdugum zaman monıtor sıyah renge donusup monıtorun en son destekledıgı cozunurluk yazıyor   1440*900  olmasına rahmen hata verıyor... sanırım burdada uyumsuzluk var drıverlarda  .... ekran kartım atı hd 2600 xt modelı
ısletım sıstemım wındows 7 secmeme rahmen anlayamadım bunuda cozersek super olacak . wındows 7 pc mı hızlandırdı sankı ... ramden baya bı yemesıne ragmen

OSMAN BAĞÇEVAN
01-11-2009, 07:48   |  #10  
Denetmen
6,606 mesaj

şimdi Efekentli , ben sana üsteki mesajda demiştim..Cd, dvd de olan senin sürücüler varya , onların hepsi eski..Onları anlat çöpe..

2400 ekran kartımda hiç bir uyumsuzluk yok , 2600 de mi olacak :)

48 mb lığı indir bakalım..

Hızlanıcak tabi , daha hız görmemişsin sen..kullandıkça daha da hızlanacak :)

_eFeKenTLi_
02-11-2009, 01:29   |  #11  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

ben bu sıteden ındırdım  kendıme aıt ektran kartı dırıverını . 1440*900 de acılmıyor    monıtor sıyah ekran oluyor ve ekranın ortasında cozunurluk ıle ılgılı bısı gelıyor ... 

OSMAN BAĞÇEVAN
02-11-2009, 02:08   |  #12  
Denetmen
6,606 mesaj

çözünürlük değiştirmeyi nasıl anlatayım... :)
google ye başvur..

ati nin ayarlarından yada sağ tıklatma menüsünden çözünürlüğü değiştirebilirsin..

_eFeKenTLi_
03-11-2009, 01:20   |  #13  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

yok cozunurlugu ayarlamasını bılıyorum ben analatamadım .. wındows 7  son surumunu yukledım turkce olan . suan 30 gunluk deneme suresı aktıf ... drıverarı guncelledıgım zaman  cozunurlugu 1440*900 e ayarlayamıyorum . en son yaptıgım guncelemeyı kaldırdıgımda sorun duzelıyor . ama drıver yuklu olmuyor .. drıverı yukledıgımde goruntude hd kalıtesı gelıyor . kaldırdıgım zaman hd kalıtesı gıdıyor ..   drıverı yukledıgımde neden desteklemıyor  1440*900 cozunurlugu bu sorunu cozersenız sevınırım ... 
gercekten harıka bır wındows bu sorunu cozebılırsem lısanlısını alacagım o yuzden suan deneme amaclı 30 gun deneme surumunu kullanıyorum . 
ekran kartım atı hd 2600 xt       ısletım sıstemım  wındows7  son cıkanı  sıstem turu 32 bıt yazıyor ..

OSMAN BAĞÇEVAN
03-11-2009, 02:02   |  #14  
Denetmen
6,606 mesaj

ekran kartından çözünürlüğü ayarlamaya çalışın
o olmazsa sağ tıklayıp ekran çözünürlüğünden..

_eFeKenTLi_
03-11-2009, 02:55   |  #15  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

oh sukur vallaha Allah razı olsun ... atı programından ayarladım oyle oldu ... sanırım buda wındows 7 nın hatası ...  pcnın  performancı ve goruntu kalıtesı ıyılestı ... ama oyun oynarken ram kullanımı arttı mesela crysıs oynarken ram 1.6gb ta cıkıyor xp de bu daha az ıdı .  ram 2 gb bu yetersız kaldı .  bırde bısı soracagım. sızce sıstem bosta ıken ram kulanımı 550 ye cıktı xpde 400 cıvarında ıdı ... bırde ben bu wındows 7 nın gereklı guvenlık ayarlarını bılmıyorum . bu konuda bır bılgılendırme varsa lın verırmısınız . mesela xp dekı acıkları bılıyorum . ona gore acıkları kapatmaya calısıyorum . ama wındows 7  ayrı bır dunya wındows 7 nın acıkları neler bunlar nasıl kapatılır .. acık derken bır heykırın bu acıklardan yararlanmaması ıcın ne yapmam lazım tabı xpdekı gıbı acık varsa ... kusura bakmayın tam anlatamıyorum anlasam ...

OSMAN BAĞÇEVAN
03-11-2009, 03:01   |  #16  
Denetmen
6,606 mesaj

anladım , anladım.. :)

xp de , windows 7 görünümü , temaları,özellikleri  var mıydı ?
yoktu..Ram i az yemesine şaşırmıyor ben..Sabit konularda da uzun uzun açıklaması var..Aradığınız şey orada da olabilir..

Peki windows 7 yi , oyuna girmeden önce xp yapabilir miyiz ?
al yap : :)

güvenlik açıklarına gelelim..bilgisayarına kis yada nis öneririm..Onun dışında yüklemesende olur..
Burada da en iyi bedava antivirüs var :

Sen eğer bilinçli bir kullanıcıysan virüs sistemine girmez..Yok  , ben merak ederim dersen habire format atıp , durursun..

Bunun dışında virüsler dışında , bilgisayarının hantallaşmasına,system dosyalarının bozulmasına vs başka sorunların olmamasına önlem olarak , bilgisayarıma sağ tıkla , özellikler de
sol üst  de ki sistem korumasına tıkla ve işletim sisteminin bulunduğu diski sistem geri yükleme noktası oluştur..
Bölece windows 7 nin gelişmiş önyükleme seçenekleriyle , o anda ki çalışan bilgisayarını anında geri getirebilirsiniz..5 dk civarında :

_eFeKenTLi_
03-11-2009, 03:12   |  #17  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

xp de ıken hıcbır wındows yedı teması yoktu sade xp ıle ılgılı seyler vardı . ram konusunda yapılcak tek sey 2gb lık ram takvıyesı yapmak olacak sanırım :)
    wallaha guzel bır noktaya bastın aklımda vardı bu konu sıstem gerı yukleme ısını becerememıstım . bır yerde bısı okudum wındows 7 de bır ozellık varmıs  acronos true ımaj programının yaptıgı ısı yapan ozellık varmıs sıstem yedegını alıp herhangıbısı oldugunda gerı yukluyormus .    bırde wındows defender dıye bısı var  o ne ıse yarıyor ...  bu nasıl bır program .
    chip uyelerını baya yoracagım o kadar farklı kı wındows 7   beceremedıgım seyler baya fazla .  benım ıcın onemlı olan su paylasımları kapatmak . baska bır kısının benım pcme acıklardan yararlanarak baglanması nı onlemek .wındows yedıyı kurdum ama hıcbır ayar yapmadım :(     

OSMAN BAĞÇEVAN
03-11-2009, 03:19   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj

windows 7 ye ayar yapmanıza gerek yok..Herşey yerli yerinde..iki göz gezdirin zaten anlayacaksınız neyin ne olduğunu..

Bu nedir , şu nedir , ne işe yarar gibi sorularınızı google ye sorasnız daha iyi olur..defender vistada da olan birşey ve windows 7 ye de vista da ki gibi entegreli geliyor..

2 gb ram takviyesi yapmak zorunda değilsiniz , ne bilgisayarlarda bu windows 7 çalışıyor..işlerinizi tek tek yaparsınız olur biter...

http://www.google.com.tr/#hl=tr& ... fp=b52e9ae230bc9a1f

inceleyin : )

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 03 Kasım 2009 03:21
_eFeKenTLi_
03-11-2009, 03:24   |  #19  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

anladım onu :) cocuk bıle arastırmacı .. bende kucukken cok arastırmacıydım ama genelde bozardım .. kucuklukten gelen alıskanlık olunca ılk basta bılene danısıyorum :d
  yardımlarınız ıcın tsk ler ...  bu benım ıcın yeterlı oldu ... verılen lınlerı ınceledım . konu kılıtlenebılır ...

OSMAN BAĞÇEVAN
03-11-2009, 03:25   |  #20  
Denetmen
6,606 mesaj

:D
küçükken bizde bozduk , boza boza öğrendik :P
orada ki çocukta hiç bozmuyor ,tam tersi :)
rica ederim..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 03 Kasım 2009 03:28
world_pc
03-11-2009, 11:14   |  #21  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
:D
küçükken bizde bozduk , boza boza öğrendik :P
orada ki çocukta hiç bozmuyor ,tam tersi :)
rica ederim..