benim pcimin çökme sebebi

HPQ-User
05-02-2010, 23:12   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

suskunmermi sormuş:
pcim sık sık çöküyor bende format atıyorum ama sebebini bilmiyorum öğrenmek istiyorum

bide asıl ram 216ydı bozuldu çıkardım önceden takılı olan 512liği kullanıyorum bunun pcye zararı varmıdır????

TESEKKÜRLER

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
beko markalı nod32 ekran kartı 512 ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 1.1.4322; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

ugur_1630
05-02-2010, 23:22   |  #2  
ugur_1630 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
107 mesaj

pc kaç yıllık? antivirüsün güncelmi hard disk ne kadar sağlıklı?

Halil Şahin
05-02-2010, 23:54   |  #3  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Evet belkide görev yöneticisinden bir şeyi sonlandırıyorsun ve bilg. bir daha açamıyorsun sende çöktü zannediyorsun... Bende eskiden öyle yapardım çöktü zannederdim.. Belkide hardisk eskidir.

NoteBook
06-02-2010, 00:04   |  #4  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

PC'nin sık sık çökmesinin en önemli sebebi kullanılan HDD'nin eskiliğinden kaynaklanır.HDD eskidikçe Partition dediğimiz bölümler zarar görür ve kullanım alanları daralır.PC ye yüklenilen işletim sistemi ve programların büyüklüğüne bağlı olarak HDD kullanım kapasitesi düşer ve zamanla sık sık çökmelere neden olur.
Çözüm olarak , en başta HDD 'e köklü bir format atmak.Ve bilgisayarda ne var ne yoksa tamamen sıfırlamak.Daha sonra bilgisayarın içini tamamen fiziki olarak temizlemek.Tozlanma, zamanla aşırı ısınmaya ve bazı parcaların rahat çalışmamasına ve dolaylı olarak çökmeye neden olmaktadır.
RAM'inizin markası nedir bilmiyorum ama kaliteli olmayan RAM'ler bilgisayarın çöküşünde etkili rol oynar.Kingston gibi tanınmış ve güvenilir markalardan ( Çin malı olmayan ) şaşmayın.
Anladığım kadarıyla kullandığınız bilgisayarın modeli epey eski bir model.Bilgisayara kurduğunuz programların ağırlığı ve kapladıkları yer bilgisayarın rahat çalışmamasına neden olabilir.Benim size antivirüs programı olarak tavsiyem McAfe'dir.Bu program sisteminizi fazla kasmaz ve virüslerden koruyabilir.Görsel ağırlıklı ve RAM 'i yoracak programlardan kaçının.Özellikle Photoshop gibi programlar bilgisayarı yorabilir.