Bigisayarım virüsler tarafından saldırıya uğradı?

draakwolf
20-07-2008, 12:24   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
81 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarıma ne olduğunu bilmiyorum ama pc açıldığında virüs buluyor vga.sys adlı bi virüs nae yaptıysam silinmedi
avast 4.8 kullanıyorum ama silemio.arkadaşlar c ve d ye girince bilirsiniz aynı pencerede açar şimdi ise farklı pencerede açıo ve aynı vga.sys virüs hatasını verio.
virüs programımı deiştirmek istedim avastı silip kaspersky i yüklemek istedim ama yüklenmio yani exe dosyası açılmıo çaresiz durumdayım

yardımlarınızı bekliorum arkadaşlar.
arkadaşlar pc donanımları
768 mb ram
nvidia geforce fx5500
pentium 4  2.8 ghz işlemci işe yarar diye verim dedim

nolur yardım edin arkadaşlar 3 günlüğüne dayımın ewine gitmiştim virüs programı yoktu dayımın pc de. flash bellekle bi iki müzik attım kendime ve pc me attığım zaman pc bu hale geldi
daha kötüsü abimin laptopuna taktım dün ve aynı virüs hatasını verdi ve şimdi laptopta aynı durumda bi yardım edin lütfen yoksa soluğu serviste alıcaz.[*<]

Son Düzenleme: draakwolf ~ 20 Temmuz 2008 12:26
hiko91
20-07-2008, 12:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

pc yi guvenlı modda baslat bide kasperi o zaman kurmayı dene spybotlasıstemı tarat olmadı avira yı yuklemeyı dene

draakwolf
20-07-2008, 12:42   |  #3  
OP Üye
81 mesaj

saol kardş bi deniyim peki bu virüs hakkında bi bilginiz yok mu yha kaspersky de silemzse?

Tuğsan
20-07-2008, 13:10   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

http://www.greatis.com/appdata/d/SysDir/d/drivers_vga.sys.htm

bu siteyi bir incele. Değişik çözüm yolları önermiş. Bizim denememiz birşey ifade etmeyeceğinden sadece link'i verdim. Kolay gelsin

integral
20-07-2008, 13:24   |  #5  
Üye
94 mesaj
hiko91
pc yi guvenlı modda baslat bide kasperi o zaman kurmayı dene spybotlasıstemı tarat olmadı avira yı yuklemeyı
katılıyorum.kaspersky yükleyebilirsen mutlaka yükle.avast baştan yanlış bi tercih olmuş.kıs virüslerler için en sağlam düşman. tabi bazen de virüs bulunuyor ama onarılamıyor. buda onlardan biri gibi gözüküyor.Emin değilÇok geçmiş olsun.

minnoş_97
20-07-2008, 13:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj
draakwolf
Arkadaşlar bilgisayarıma ne olduğunu bilmiyorum ama pc açıldığında virüs buluyor vga.sys adlı bi virüs nae yaptıysam silinmedi
avast 4.8 kullanıyorum ama silemio.arkadaşlar c ve d ye girince bilirsiniz aynı pencerede açar şimdi ise farklı pencerede açıo ve aynı vga.sys virüs hatasını verio.
virüs programımı deiştirmek istedim avastı silip kaspersky i yüklemek istedim ama yüklenmio yani exe dosyası açılmıo çaresiz durumdayım

yardımlarınızı bekliorum arkadaşlar.
arkadaşlar pc donanımları
768 mb ram
nvidia geforce fx5500
pentium 4  2.8 ghz işlemci işe yarar diye verim dedim

nolur yardım edin arkadaşlar 3 günlüğüne dayımın ewine gitmiştim virüs programı yoktu dayımın pc de. flash bellekle bi iki müzik attım kendime ve pc me attığım zaman pc bu hale geldi
daha kötüsü abimin laptopuna taktım dün ve aynı virüs hatasını verdi ve şimdi laptopta aynı durumda bi yardım edin lütfen yoksa soluğu serviste alıcaz.[*<]

çözüm yolun ;
Trinity rescue kiti isoya yazdır(iyiki bunla ilgili auslogics yok :()daha sonra iso dosyasını sistemi boot ederek başlatın.komut satırına virusscan- a Kaspersky İnternet Securuty 2007 yazın.(Olmassa virusscan- a AVG yaz )would youlike to forcemount the device?Sorusu çıktığında saldırılmış diskleri belirtmek için y tuşuna basın.tarama sonunda bulunan dosyaların silinmesine izin verin.daha sonra sistemi reboot ile başlatın.ama tam olarak işiniz bitmedi.bir rootkit tarayıcısı(Gmer gibi) İLE taratın.bulduklarınızı silin.eğer yinede bitmediyse dosyalarınızın yedeğini alıp format atın.
BOOT:cdyi taktığınız anda bilgisayarı başlattan değilde düğmesinden kapatmak.
BUNU yaptırmamın nedeni rootkitler exeyi açtırtmıyo bunu internet kafeden indirir İSOsunu yazıp dvd romuna takarsın rootkit falan engelleyemez.

draakwolf
20-07-2008, 13:43   |  #7  
OP Üye
81 mesaj

saolun beyler kaspersky i güvenli modda açmayı denedim ama güvenli modda açmadı pc.minnoş_97 senin verdiğin yöntemi bi deniim ama biraz daha açıklamalı anlatırsan çok sevinirim.Trinity rescue kit bir programmı ve exe dosyalarını açmadığı için mi cd ye yazıp boot etmesini sağlıycaz?

draakwolf
20-07-2008, 13:45   |  #8  
OP Üye
81 mesaj

ha bide arkadalar arada gizli rootkit uyarrısı verior awast ybj8df.exe adında ve c de olarak gösterio c ye giriorum gizli dosyaları göster diosrum ama kapattığımda yine gösterme olarak işaretli yani gizli dosyaları göstermio.

minnoş_97
20-07-2008, 13:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

bak rootkit olduğunu tahmin ettim :D trinity rescue kit bir program.ama sen .exe dosyalarını açamadığın için cdye yazacağız .önce bir internet kafeden veya arkadaşının bilgisayarından googleyi açıp aşağıdakini yaz;
Trinity Rescue Kit Download
çıkan sonuçlar ile download et.içinde İSO dosyası bulacaksın.onu nero veya bir cd yakma(yazma)Programı ile bir cdye yazdır.daha sonra evine gidip cdyi(Trinity cdsi)Cd-Rom sürücüne tak.taktıktan sonra bilgisayarını başlattan değilde düğmesinden kapat.ardından aç(Boot etmek diyoruz buna).Karşına bir komut satırı çıkacak.o komut satırına;
virusscan- a AVG
Yaz.Would Youlike to Forcemount the Device?Sorusu çıktığında sabit disklerini  göstermek için y tuşuna basın.tarama sonunda bulunan dosyaların silinmesine izin verin.daha sonra sistemi reboot ile başlatın.ama tam olarak işiniz bitmedi.bir rootkit tarayıcısı(Gmer gibi) İLE taratın.bulduklarınızı silin.eğer yinede bitmediyse dosyalarınızın yedeğini alıp format atın.
olmassa buraya yaz bi yöntem daha yazacağım ama o daha zor bu olursa hiç uğraşmassın neyse bunların sonunda  oluşabilecek zararların sorumluluğunu kabul etmiyorum :D

draakwolf
20-07-2008, 14:02   |  #10  
OP Üye
81 mesaj

saolasın arkadaşım ama bunu cafeden yada başka pc den indirp yaazmak zorundamıyım kendi pc m de yazsam olmazmı şu anda indiriyorumda o programı yazsam olmazmı virüsler falan cd ye falan mı girer boşu boşuna cafeye gitmiyim olursa.birde virusscan- a AVG yazdığımda pc m de avg nin kurulu olması gerekir mi yada kaspersky onlar kurulmuo çünkü  yüzden soruyorum...saygılar...

minnoş_97
20-07-2008, 14:04   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

Yok avg falan kurulmuyor.ama eğer kasperskyden yapacağım dersen olmaz paralı çünkü.avg olur çünkü bedava.indirirsen kendi bilgisayarından çok dikkatli ol rootkitler girebilir ama sen bilgisayarından yap olmassa internet kafeden yaparsın.

draakwolf
20-07-2008, 14:07   |  #12  
OP Üye
81 mesaj

saol öyle bi deniyim olmazsa artık cafeden yaparım.

minnoş_97
20-07-2008, 14:38   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

yapabildin mi?

draakwolf
20-07-2008, 15:44   |  #14  
OP Üye
81 mesaj

kardeş dediğini yaptım abimin laptoptan yazdım ama ondada aynı virüsler war sölemişitim şimdi program boot etti ama virusscan- a AVG yazacağım yerde - tuşuna bastığımda = çıkıor yinede öle yazdım tarattım ama harddiskler için y tuşuana falan basmadım ve Would Youlike to Forcemount the Device? şu soru çıkmadı tarama bittikten sonra da silmesine izin ver demişsin silmek için bişi yazmıo ki izin verim pc yi açtım virüs bulmadı ama şüpheli dosya bulundu diyerek C:\ybj8df.exe
Rootkit: gizli süreç diye bişi çıktı daha önceki gibi galiba silememişim bulduklarını nasıl silebilirim şimdi kaspersky i yüklemeyi deniycem
ama vga.sys diye bir virüs bumuo artık ama roolkit bulmaya dewam edio.
şimdi bir rootkit tarayıcısı mı yükliyim ne tavsiye edersin...saygılar...

draakwolf
20-07-2008, 15:47   |  #15  
OP Üye
81 mesaj

kardeş bi de gizli dosya ve klasörleri gösteremeyiyorum ve c veya d yi açarken farklı pencerede açıo.diğer bütün klasörler aynı penceerede açılıo bu neden oluo acaba tabi buda bu virüsler çıktığından beri war

minnoş_97
20-07-2008, 16:28   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj
draakwolf
kardeş dediğini yaptım abimin laptoptan yazdım ama ondada aynı virüsler war sölemişitim şimdi program boot etti ama virusscan- a AVG yazacağım yerde - tuşuna bastığımda = çıkıor yinede öle yazdım tarattım ama harddiskler için y tuşuana falan basmadım ve Would Youlike to Forcemount the Device? şu soru çıkmadı tarama bittikten sonra da silmesine izin ver demişsin silmek için bişi yazmıo ki izin verim pc yi açtım virüs bulmadı ama şüpheli dosya bulundu diyerek C:\ybj8df.exe
Rootkit: gizli süreç diye bişi çıktı daha önceki gibi galiba silememişim bulduklarını nasıl silebilirim şimdi kaspersky i yüklemeyi deniycem
ama vga.sys diye bir virüs bumuo artık ama roolkit bulmaya dewam edio.
şimdi bir rootkit tarayıcısı mı yükliyim ne tavsiye edersin...saygılar...
Gmer gibi bir rootkit tarayıcısı yükleyebilirsin.kaspersky gibi antivirüsleri deneyebilirsin yüklenirse.hatta  başka bir arkadaşının bilgisayarından yada internet kafeden kasperskyın deneme sürümünü indir 30 günlük.program files bölümündeki dosyayı USBne yolla.daha sonra gidip kendi program filesine bu kaspersky klasörünü kopyala.klasörü aç ve kaspersky simgesine tıkla.daha sonra istersen 30 gün denemede işini halledebilir,yada orjinal kaspersky kodunu aktive etten yapabilirsin.

draakwolf
20-07-2008, 16:33   |  #17  
OP Üye
81 mesaj

kaspersky kuruldu artık onu kullanıcam regedit ayarlarıylada full yaptım ama bu gizli dosya ve klasör gösterimini ve c ve d nin aynı klasörde açılmasını yapamadım.

minnoş_97
20-07-2008, 16:38   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

Ama kaspersky rootkitlerden etkilenir :(sağlıklı sonuç veremezki :( Bunun için onu izole bir ortamda(virtual box ile yapılmış sanaL PC) çalıştırmalısın.

draakwolf
20-07-2008, 16:58   |  #19  
OP Üye
81 mesaj

yani?

serkanaslan
21-07-2008, 00:41   |  #20  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım sana tavsiyem bilgisayarına ya format at yada eset nod32  antivirüs programını yükle ve güvenli modda tarama yap srunkesin olarak çözülecektir

flox13n
21-07-2008, 12:31   |  #21  
Yıllanmış Üye
102 mesaj

kaspersky kullan tavsiyem dir. eger silemezsen s.geri yükleme yap format atmaktan iydir.:))))ama kaspersky 7.0 kaldırı www.mininova.comdan tamsürümünü bula bilirsin.(ister keyli ister krec li hepsi var.)

draakwolf
23-07-2008, 16:13   |  #22  
OP Üye
81 mesaj

arkadaşlar rootkitleri araştırdım neredeyse silinmeleri imkansızdır dio heryerde ama en garanti yolu format atmaktır dio hiçbir dosyayı almadan bende öle yaptım pc de ne war ne yok ggitti ama rootkitlerde gitti xD

Five-Tech
23-07-2008, 16:47   |  #23  
Yıllanmış Üye
690 mesaj

bir daha kine avast filan yükleme eset nod32 2.7 yada 3.0 sürümünü yükle hem pcni kasmaz hem de daha sağlıklı bir sistemin olur

pctrans
25-07-2008, 11:07   |  #24  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj

adam gibi bi site bul avastı kaldır kasper 7.0 ı kur güvenli mod a gerek yok ben kasperi senin pc ile aynı hatta benim ram 512 kasper kaldırır sen yap şüphe ettigin dosyaya sağ tıkla tafa de o hemen halleder bi ara banada virüs dadandı pc nerdeyse 3.5 saat te açılıoduu ama anakartı degiştirip bi format class oldu