Bilenler söyleseler ?

HPQ-User
05-08-2008, 22:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Jordison548 sormuş:
Arkadaşlar sorunum ne donanım ne yazılım kafama takılan şeyleri soruyorum ;

a-) 1 gb 1.000 mb mı yoksa 1024 mb mı ?

b-)İşletim sistemi olmayınca bilgisayar açılmıyormu açılmıyorsa noluyor işlem falan yapabiliyormuyuz ?Açılmıyorsa ilk işletim sistemini yükleyenler nasıl yüklüyorlar ?

c-)Bilgisayarda mesela 50 oyun var bu bilgisayarı kasarmı ? Yalnız 50 oyunu aynı anda oynamıyorum her seferinde sadece 1 tanesini oynuyorum yani bilgisayarda 50-100 tane  500mb-4gb boyutunda oyunların olması pc'yi hiçbirşey yapmıyorken kasar mı ?

d-) 5 mp fotoğraf makinesiniden daha iyi 1.3 mp fotoğraf makineleri var.Bunun daha iyi olmasını sağlayan hangi özelliktir.Mp dediğimiz şey ekranda kaç bin tane kare olacağını belirleyen şeymi ?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows Xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.16) Gecko/20080702 Firefox/2.0.0.16

viking20
05-08-2008, 22:15   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

hemen çıkmam lazım,yoksa memnuniyetle cevaplardım.Sorularınız çok kolay şeyler,sizde kısa bir araştırmayla hepsine cevaplar bulabilirdiniz(forumda\web de).İyi günler.

Batıkan Doğan
05-08-2008, 22:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

a) Byte 1024'ün katları olarak artar. Bit 1000'in katları olarak artar. Yani 1GB, 1024MB'tır. Ama sabit disk üreticileri byte'ı 1024 olarak değil de 1000 olarak alır. Bu nedenle 250GB bir diskin 233GB'ını kullanabiliriz veya 160GB'ın 149GB'ını kullanabiliriz.

b) İşletim sistemi olmayan bilgisayarda herhangi bir işlem yapılamaz. Bilgisayara işletim sistemi kuranlar bilgisayarı işletim sistemi CD/DVD'sinden başlatıp kuruyorlar veya ağ üzerinden kuruyorlar. Arama yaparsan hemen hemen her yerde işletim sistemi kurmayla ilgili videolu anlatımları bile bulabilirsin.

c) Bilgisayarda kurulu olan 50 oyun bilgisayarını yavaşlatmaz. Aynı andan açmaya çalışırsan işlemci ve bellek kullanımı artacağından bilgisayar kilitlenebilir.

d) Bu konu hakkında bilgim yok ama optik zum özelliğiyle ilgili olabilir. Diğer arkadaşlar bu konuda daha yardımcı olacaklardır.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 05 Ağustos 2008 22:27
Feel Good
05-08-2008, 22:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj
BatıkanDoğan
a) Byte 1024'ün katları olarak artar. Bit 1000'in katları olarak artar. Yani 1GB, 1024MB'tır. Ama sabit disk üreticileri byte'ı 1024 olarak değil de 1000 olarak alır. Bu nedenle 250GB bir diskin 233GB'ını kullanabiliriz veya 160GB'ın 149GB'ını kullanabiliriz.

b) İşletim sistemi olmayan bilgisayarda herhangi bir işlem yapılamaz. Bilgisayara işletim sistemi kuranlar bilgisayarı işletim sistemi CD/DVD'sinden başlatıp kuruyorlar veya ağ üzerinden kuruyorlar. Arama yaparsan hemen hemen her yerde işletim sistemi kurmayla ilgili videolu anlatımları bile bulabilirsin.

c) Bilgisayarda kurulu olan 50 oyun bilgisayarını yavaşlatmaz. Aynı andan amaya çalışırsan işlemci ve bellek kullanımı artacağından bilgisayar kilitlenebilir.

d) Bu konu hakkında fazla bilgim yok ama optik zum özelliğiyle ilgili olabilir. Diğer arkadaşlar bu konuda daha yardımcı olacaklardır.

Tamamen katılıyorum. Zaten bu konudaki yorumlarımın hepsi aynı.

sametB
05-08-2008, 22:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
161 mesaj

gelelim d şıkkına buna cvp gelmemiş. bu öncelikle marka farkından kaynaklanır  ornek verıyorum nokıa'nın N73 modelının camı 3.2 dir.samsung'un adını hatırlayamadıgm baska bı modelının camıda 3.2 olmasına ragmen nokıanın cekım kalıtesı daha ıyıdır.burdan yola cıakrak dıjıtal fotograf mak. dusunebılrıız eee tabı bıde fotogra cekımınde cekenınde etkısı buyuktur.

Fatih_ARMAĞAN
05-08-2008, 22:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

1 GB ram anakartların özelliğine, işletim sistemindeki sürücülerin durumuna ve kullanılan tümleşik ekran kartı modeline göre bazen 1Gb  bazen 1024 , 0.99 bazen 768 gibi dahada düşük gözükmesi normaldir.

Hiç bir bilgisayar işletim sistemsiz açılmaz..
Bilgisayarınız ilk açıldığında işletim sistemi çalıştırmak yada işletim sistemi kurma işlemini başlatmak için diskleri ve cdleri kontrol eder..
eğer diskte yüklü işletim sistemi var ise işletim sistemi açılır yok ise cd sürücüsünü kontrol eder herhangi bir işletim sistemi cdsi takılı ise işletim sistemi kurululumu başlar xp. vista,win98,win2000 vb... eğer cd de yok ise disket sürücüsünü kontrol eder...  tabi bu kontrol sıralamasını siz anakartınızın bios ayarına girerek istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.. mesela önceliği cd sürücüsüne verip işletim sistemi cd si takıp diskleri kontrol etmeden direk işletim sistemi kurulumuna geçebilirsiniz..
yada ms-dos disketi takıp önceliği disket sürücüsüne verip ms-dos
kurabilirsiniz..

diskinizde 50 oyun olması bilgisayarınızı kasmaz. fakat 50 oyunun diskinizdeki kapladığı yerden dolayı diskinizde doluluk oranından dolayı kısmen yavaşlık söz konusu olur.. çünkü çalıştırmak istediğiniz bir dosya diskteki onca veri arasından bulunup size cevap vermesi boş bir diske göre daha geç olur buda bazı yavaşlıklara neden olur.. sonuş olarak disk ne kadar dolu ise kısmende olsa performansınızı etkiler.. gereksiz oyunları silip bi nebzede olsa diskin performansını arttırabilirsiniz..

fotoğraf makinası olayına gelince bu soru aslında çok uzunca anlatılma fakat kısaca anlatmaya çalışayım..

dediğiniz gibi  bi makina 5mp diğeri 2 mp iken 2mp olan 5 mp olanda daha kaliteli resim veriyor..

bunlara ektenler genelde fot makinasının kalitesidir.. kullandığı lens kalitesi. malzeme kalitesi, bazı markaların getirdiği kendine has özellikler buna etken olabilir.  tabi birde  fot.mak. nın ışık ayarları, resim kalitesi ayarlarıda buna etkendir.
fot mak. genelde m.pixel ayarlarının haricinde resim kalite ayarlarıda bulunur bunlarında düzgünce yapılması gerekebilir..

1 Pixel = 1 Nokta...  

Digital fotograflarda resim noktalardan (pixellerden) oluşur...
Bu noktaların yapısı yaklaşık kare şeklindedir... Bilgisayarında digital fotografları büyüterek bu kare şeklini görebilirsin..
Bu karelerin her biri farklı renklerdedir...

Normal film den yapılan baskılarda bu noktaları göremezsin...
Digital ortamdan yapılan baskılarda pixel sayısı azsa bu kareler
farkedilir....

3 MegaPixel dig.fot. yapılan 10x15 cm baskılarda (makinan kaliteli ise) normal baskılardan bir farkını anlayamazsın...
ama daha büyük baskılarda bu noktalar (kareler) varlığını insan gözü hissedebilir...

Aradaki farkların başında Lens kalitesi gelir daha sonra, markanın getirmiş olduğu extra özellikler ve makinanın ortama göre yapılması gereken ışık,renk vb. ayarlar gelir.

megapixel olayı yani senin değin gibi nokta olayı
fakat şöylede anlayabilirsin.

mpixel büyüdükce resim boyutuda büyür.. yani 3 mpixel bir foto ile 5.mp fotoyu ayrı ayrı a4 kağıdına baskı alırsak  5.mpixel daha kaliteli bir baskı olur..  3.mpixel görüntüyü bilgisayarda tam ekran yaptıgınızda 5.mpixel  fotoya göre daha fazla kareleşme olur...

umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılar..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 05 Ağustos 2008 22:43
Fattur
06-08-2008, 01:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

gerekli cevaplar zaten verilmiş.(benim diyeceğim herşeyi demişler nerdeyse)