bilgi edinmek "vistaya format hakkında"

ramses8383
11-02-2008, 04:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

iigünler benim asus f3Jc model bir laptopum var ve üzerinde vista işletim sistemi bulunuyor benim öğrenmek istediğim vistayı silip bilgisayarıma xp yi nasıl yükleyebilirim...(acaba normal bir xp sp2 cdsini takıp başka hiç bir işlem yapmadan sadece biostan bilgisayarımı cd romdan başlatsam yeter mi yoksa başka işlemlerde gerekiyor mu?)bide biosa girmeden da yalnız bilgisayar başlarken F8 e basarsam bilgisayar bana hangi sürücüden(hd mi cd rom v.b) başlatmak istediğimi sorarmış böyle bir şey varmı acaba? bide kurulumda sata hdd görmez diyorlar bu nasıl olacak lütfen eğer bu kurulumu anlatan bir ilnk varsa ayrıntılı olarak verirseniz sevinirim ilginize şimdiden teşekkürler...

Son Düzenleme: ramses8383 ~ 11 Şubat 2008 11:23
stern
11-02-2008, 10:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

evet sistemi cd den başlatman tyetrli bazı anakartlarda ise dediğin gibi F8 ile direkt olarak boot menüsüne ulaşman da mümkün olucaktır

Banned
11-02-2008, 10:52   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

yeterli değil kardeşim .vistayı kaldırıp xp kurabilmen için öncelikle bilgisayarından bootloderi kaldırman gerekir. aksi halde xp ya hdd yi görmeyecekyada kurulum yarıda kalacaktır.Nasıl yapacağınla ilgili geniş açıklamayı vista bölümünde bulabilirsin yada vista boot loader diye arayman yeterli

PcMaKeR
11-02-2008, 21:23   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
stern
evet sistemi cd den başlatman tyetrli bazı anakartlarda ise dediğin gibi F8 ile direkt olarak boot menüsüne ulaşman da mümkün olucaktı
stern işletim yüklü bir pc yada laptopta(windows) f8 windows işlem yükleme sayfasımnı açar.(güvenli kip, en son yapılan ayarlar vb.)

f10 yada f12 yada bios a girip boot bölümünden cd yi seçip başlatmalısın.

ayrıca asuslara xp kurulmuyor.(vista yüklü olanlara)

ilk önce nlite ile bir cd oluşturmalısın. bu cd ye raid ve ahci driverlarını eklemelisin ki xp cd den boot olurken senin laptopunun hdd sini görsün...

Bence kaldırma vistayı. başın ağrır.