Bilgisayar açılmıyor

HPQ-User
19-06-2009, 17:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

abc1234 sormuş:
Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde evde interneti de dağıtan çift ethernet kartlı bilgisayarım kendiliğinden kapandı. Havalar nedeniyle aşırı ısındığını düşünmüştüm fakat defalarca deneneme rağmen tekrar açılmadı.

Power düğmesine bastığım zaman floppy'yi ve DVD Drive'ı kontrol etme sesi geliyor fakat monitöre sinyal bile gitmiyor. Yaklaşık 5 saniye sonra kendini baştan başlatıyor ve floppy ve DVD'yi tekrar kontrol ediyor. Bilgisayarı kapatana kadar bu sürekli tekrar ediyor.

Kasayı açtığımda power supply'ın ve işlemcinin fazlasıyla ısınmış olduğunu gördüm ama PC'yi açınca ikisinin de fanı dönüyor. Bilgisayarın içini temizledim ama durum değişmedi.

Sizce sorun ne olabilir? Tamire vermek mi gerekir yoksa öncesinde evde denenebilecek bir şeyler varmıdır?

Teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Celeron işlemci, 1 GB RAM, 128 MB ekran kartı, desktop PC

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US) AppleWebKit/530.5 (KHTML, like Gecko) Chrome/2.0.172.31 Safari/530.5

Murat.
19-06-2009, 18:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

Kendiliğinden kapanmadan hemen önce veya çok yakın sürede yeni bir donanım ekledin mi ? Eğer eklediysen çıkar ve tekrar sistemi tekrar başlat. Böyle bir şey yok ise sistemdeki bileşenlerden biri ömrünü tamamlamış olabilir. Bunu deneme yanılma yöntemi ile anlayabilirsin.

İlk önce ethernet kartlarını sökerek başla ve hemen sonra Güç kaynağını bir kontrol et. Bunları yap olmazsa tekrar bakalım.

_AFD_
19-06-2009, 21:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
596 mesaj

Bence büyük ihtimalle virüsten kaynaklanıyor ama sen yinede teknik servise götür ven cpu macununu kontrol et eger bitmişse kasanın içini ne kadar temizlesende ya açılmaz yada ısınınca kapanıp kapanıp geri açılır yada sen arkadaşın dediği gibi ethernet kartlarını çıkar ve güç kaynagını kontrol et olmazsa ram yuvalarında zedelenmeden dolayı olabilir ama kasanın uyarı vermesi lazım bu durum için sen yinede teknik servise bir uğra.

Süleyman.
19-06-2009, 23:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Aklıma iki ihtimal geliyor:

1. İşletim sisteminiz çökmüş.
2. Sabit diskiniz çökmüş.

Deneyerek tespit etmeye çalışın. Bu iki ihtimal değilse, sanırım servise götürüp profesyonel destek almanız en güzeli olacaktır.