Bilgisayar Açılmıyor

Fr.AndreBerks
27-01-2010, 02:29   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

Uzun gelebilir ancak lütfen okuyun.

Bi arkadaşımın bilgisayarının harddiski c ve d olarak ikiye bölünmüş durumda.D'de Win7 var C'ye Xp kurmak istiyordu.Kuruluma başladı ancak cd çizik herhalde ki %43'te takıldı ve daha ileriye de gitmedi.Kurulumdan çıkmak zorunda kaldık.Cd'yi çıkartıp bilgisayara restart attık ve boot menüsüne geldiğinde İşletim Sistemi Hatası yazısı geldi , Xp cdsini taktık ve kurulum yaptığı c'yi sildik yine restart attıktan sonra bilgisayarı en başta açılırken bi ekran geliyor Asus Motherboard ekranı ordan sonra geçer giderdi ve Windows açılırdı.Ama orda takıldı kaldı bekledi bekledik açılmadı kasa üzerindeki restart tuşuna bastık 5-6 kere öyle yaptık ama o ekranda takılı kalıyor.Yine bekledik bu sefer bilgisayar aniden kapandı ve bir daha açılmadı.Power tuşuna basıyoruz ama nafile açılmıyor!Ben psu yada anakart yandı diye korkmaya başladım.Kokladım ama yanık kokusu yok.Anakart üzerindeki yeşil ışık yanıyor ağ kablosu takılan yerdeki ışık yanıyor Psu yansaydı o ışıklar yanar mıydı? Harddisk yanmış olabilir mi eğer yandıysa nasıl anlarız_

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Son Düzenleme: Fr.AndreBerks ~ 27 Ocak 2010 02:31
mcafee23 ayrılmıştır
27-01-2010, 02:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

psu yanmaz genelde kondansatörler şişer bu durumda anakart'a eletrik gelir yapmanız gereken psu çalışıyor mu (fanı kontrol edin) düğmeye basınca sonra kasa önündeki lambalar kısa süreli de olsa yanıyor mu buna bakın olumlu ise kasanın yan kapağını açın elinizi hdd üzerine koyun bir motor hareketi varmı buna bakın

Fr.AndreBerks
27-01-2010, 03:38   |  #3  
OP Üye
84 mesaj

Bilgisayar benim olmadığı için birşey yapamadım ancak ;

Psu'dan kokular geldiğini söylüyor , herhalde değiştircek.

Cevabın için teşekkür ediyorum.

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
27-01-2010, 08:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

PSU dan kokular geliyorsa mutlaka bir yer yanıyordur. Bence pc yi hiç açmasın diğer parçalarıda götürür sonra. Bendede yanık kokuları geliyordu bende sürekli böyle açıyordum en sonunda sizin yazdığınız gibi oldu. Baktım PSU nun 4 pin cpu-power soketi gitmiş+anakartta cpu ya güç veren cpu-power kısmı gitmişti. :(
Ayrıca sizin yaptığınız yanlış formatta her zaman önce eski sonra yeni bir işletim sistemi kurmanız lazım. Yani Win7 nin yanına Xp yi kurmamalısınız. Önce Xp sonra 7.

mcafee23 ayrılmıştır
28-01-2010, 03:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: Y.İ.Ğ.İ.D.O.  
Ayrıca sizin yaptığınız yanlış formatta her zaman önce eski sonra yeni bir işletim sistemi kurmanız lazım. Yani Win7 nin yanına Xp yi kurmamalısınız. Önce Xp sonra 7.

şart değil sonradan ayarlanıyor

Fr.AndreBerks
29-01-2010, 16:24   |  #6  
OP Üye
84 mesaj

Arkadaşlar psu değişti baştan format attık , Xp kurduk.

İkinizide teşekkürler.