Bilgisayar Açılmıyor.

HPQ-User
30-09-2008, 21:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DeLi_KaN sormuş:
Öncelikle herkesin bayramı mübarek olsun. Sorun şu.
Dün akşam anakartın cdsinden Face wizard isimli programı kurdum. Neymiş bu diye kurcalarken baktımki anakartın biostaki logosunu değiştirmeye yarıyormuş. Onunla uğraşırken program içersinde BIOS Read... BIOS Write... BIOS Erase..  gibi yazılar geldi geçti ufak bi pencere içerisinde.. Daha sonra biraz oyun oynayıp yattım.

Sabah kalktım ve bilgisayarın power düğmesine bastım tam açılıyoduki güç gitti tekrar geldi yani resetlemiş gibi. Sürekli olarak bu şekilde çalıyor. Yani güç düğmesine bastıktan sonra 4-5 saniye içerisinde sürekli yeniden başlıyor. Güç tamamen kesiliyor 2 saniye kadar sonra tekrar çalışmaya başlıyor.

Fakat bu resetleme sırasında ekrana hiç görüntü gelmiyor. Yani tam ekrana görüntü gelecekken resetliyor kendini makine. Klavye ve mouseda voltaj gitmiyor.

Anakart üzerinde işlemci ve bios pili dahil herşeyi söktüm. Yarım saat kadar bekledikten sonra tekrar çalıştırdım. Fakat herşey aynı. Bunları yaparken birşey aklıma takıldı. Power Supplyden gelen 4 pinli kabloyu (sanırım 12 V) anakart üzerine taktığımda makine sürekli kendini resetliyor. Bu 4 pinli kabloyu takmadığımda ise makine kendini restlemiyor fakat yine hiç görüntü gelmiyor.

Bunun sebebi ne olabilir. Ben ilk başta anakarttan şüphelendim. Fakat daha sonra power supply olabilir diyorum. Sorunun çözümü için şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel Pentium Core2Duo E4600
Gigabyte P35-S3G
2048 MB DDRII Kingston
Ati Radeon HD3650

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008051206 Firefox/3.0

muammerturkmen
30-09-2008, 21:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
359 mesaj

bios unuz tamamen bitmiş sanırsam, bios yüklemesi yaptırın bios yüklemesi yapan bir yerde, yada aynı ana kartın bios unu bulursanız alın

Barış
30-09-2008, 22:50   |  #3  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

dostum galiba ayarları kurcalarken BIOS bilgilerini sildim zira kurcaladıqın program Face Wizard BIOS logusunu değiştirmeye ve editleme yarıyo yani direkt BIOS ile ilgili aynı model bi başka anakarttan chip transferi alarak yapabilirsin.
büyük ihtimalle suanki BIOS'unun üstüne tekrardan veri yazmak zor olucak