Bilgisayar Gıgabyte ekranından sonra Açılmıyor

emreartuk
03-12-2013, 09:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba Arkadaşlar,

Daha öncede karşılaştığım ama bu sabah daha sık olarak gördüğüm bir hatayı gösterip çözüm almak istiyorum. Bilgisayar kapalı iken açtığımda normalde bu Gıgabayte yazısı çıkıyor sonra açılıyordu. Ancak son 1 kaç haftadır bu hatayı alıyorum ve bilgisayarımı düzgün açamıyorum. Gıgabayte yazısı görünüyor ve hiç bir tepki vermiyordu. 3 4 kere reset attım yine aynısı oluyordu. O menüde Ne işe yaradığını bilmediğim Tab tuşuna bastım ve ikinci resimdeki ekran geldi.

IDE Channel 0 Master : None 

IDE Channel O Slave : 

Bu yazıları cep telefonun netinden arattırdım Harddiskle alakalı bir sorun olduğunu gördüm ama dediğim gibi tam olarak nasıl bir bela ile karşılaştığımı bilmiyorum. Mobilya Tasarımda çizimlerin yoğun olup Autocad' e İhtiyacım olduğu şu haftalarda bilgisayarın çalışmaması benim için ekstra bir dert olacak. Bu hatayı almamak için bilgisayarı uyku moduna alıyorum ve kapatmıyorum.. Nasıl düzelteceğim hakkında bilgisi ve önerisi olan varsa lütfen söylesin.. Şimdiden Teşekkür ederim.

[/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us

[/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us

pcuzmanı41
03-12-2013, 13:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

sa 

1 öncelikle biosu sıfırlamayı dene 

2 hddye giden aktarım ve güç kablosunu kontrol et düzgün tekılmışmı veya yerinden oynamışmı gerekirse sök tak + olarak bulabilirsen başka sata kabloyla dene sata olduğunu zannediyorum tabi 

3 eğer bukadar uğraşıp sonuç alamadıysan hddyi eline alabilirsin garanti varsa hddyi garantiye yollamanı tavsiye edebilirim

emreartuk
03-12-2013, 14:44   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

dediklerini uygulayacam kardeş. bu arada başka önerisi olan varsa yazabilir.

mhmt06
03-12-2013, 15:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

deleteyle biosa gir.  ahcıyı enable yap. ide olanları ahcı sata değiştir.
herhangibir olumsuzluk olurda düzeltemezsen fişi çek  bios pilini çıkar, power düğmesine  5 saniye basılı tut, pili tak ve pc yi aç

emreartuk
04-12-2013, 09:29   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: mhmt06  
deleteyle biosa gir.  ahcıyı enable yap. ide olanları ahcı sata değiştir.
herhangibir olumsuzluk olurda düzeltemezsen fişi çek  bios pilini çıkar, power düğmesine  5 saniye basılı tut, pili tak ve pc yi aç

Kesin sonuç alırmıyım ?

mhmt06
04-12-2013, 22:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

hayır.