Bilgisayar kasılması,yavaş açılması

HPQ-User
04-07-2008, 00:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kirpikral123 sormuş:
İyigünler dilerim ben pek bilgisyar kullanımdan anlamam o yüzden yukarıda bulunan ve bana en matıklı gelen sorununuzun konusu bölümünden birini seçtim umarım yanlış seçmemişimdir.Eğer bir yanlışlık yaptıysam şimdiden özür dilerim.Sorunum şu ben yeni bir laptop aldım.Bilgisayarım bana aşırı yavaş geliyor ilk alındığı güne göre.Defalarca format attım ama eski hızını halen yakalayamadım.Birde ilk aldığım günden beri olan bir sorunu aktarıyorum size:Örn media center quick play gibi programlara girmesi en azından 50 60saniyeyi buluyor çıkması ise daha bir uzun hatta girerken ve çıkarken o tarz programlara bilgisayarım donuyor.Bunun nedeni ne olabilir?Bir çok oyunu sorunsuz oynarken int sitelerinde pentium 3te çalışır gibi özellikler ile belirtilip downloada sunulmuş oyunları çalıştırken donmalar ve yavaşlama sorunları yaşıyorum ama hepsinde değil.Bu sorun ekran kartından kaynaklanıyor olabilirmi?Bilgisayarım çok uzun sürede açılıyor ve kapanıyor.Bazen en az 3 dakika bilgisayar açılsın diye beklediğim oluyor.Bunun nedeni ne olabilir?Birde benim bilgisayarımdan daha düşük özellikte bir bilgisayarın windows vista home premiumdan aldığı puan 3.3 ken benimki 3.0da kalıyor.Bunun nedeni nedir?O bilgisyarın ekran kartı intel gma x300 224mb paylaşımlı benimki yoksa onunkinden dahamı kötü?Yukarıda yazdığım3.0 puanını windows masaüstü ve aerodan alıyorum oyunlar için ise verdiği puan 4.6.Bu özellikte bir bilgisayar ne kadar iyidir sizce şimdiki bilgisayar teklonıjisine göre yavaşmı yada düşük kalıyor diyebilirmisiniz?Bu bilgisyar ile photoshop ve adode premier gibi kurgu programlarını çalıştırıp özellikle görüntü montajı yapabilirmiyim?Ekran kartım bunun için uygunmu?Bu bilgisyarda piyasa yeni çıkan crysis gibi oyunları oyunları oynasam sorun yaşarmıyım.Bu sorunun cevabı benim için çok önemli:)Birde bilgisayarım açıldıktan sonra ne az 5dk kadar bilgisayarımın hdd ışığı neredeyse hiç sönmüyor bunun nedeni ne olabilir?Bilgisayarımda bir sorun oludğunun işaretimidir?Bilgisayarımı yüksek performansta çalıştırdığımda fanı hiç susmuyor  süpürge gibi gürültü çıkarıyor bu normalmi?Daha düşük güç ayarlarında fan sanki yok gibi çalışıyor.Vaktinizi aldım ve biliyorum çokta soru sordum anlayışınız için teşekkür ederim.Benim içim hiç rahat değil Bir bilgisayar için satıcının dediklerine güvenmek zorundasınız anlamıyorsanız bilgisayarlardan ve bana garanti vermişleri her şeyi yaparsınız bu bilgisayar crysiss neymiş ondan bin kat iyisini oynarsınız demişlerdi sadece emin olmak istiyorum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp pavilion 6725 et intel core 2 duo 5550 1.83ghz 667mhz işlemci,2gb ddr 2 667mhz ram (markası ne bilmiyorum ama),nvidia geforge 8400m gs 256mb (ram ile 1024e kadar çıkıyor)paylaşımlı ekran kartı.windows vista home premium yüklü olarak geldi.Hdd ise 160gb (fujtsu sanırım ama pek emin değilim.)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Five-Tech
04-07-2008, 01:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
690 mesaj

sorun laptop un sıcaklığından kaynaklanıyor olabilir everest diye bir program var onu yükleyip bakabilirsin

Koray Kocaman
04-07-2008, 01:19   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Merhaba

Anladığım kadarı ile notebook kullanıcısınız sisteminizin yavaşlamış olmasından şikayetçisiniz ki bunu hemen hemen her Pc kullanıcıları aynı sorunu yaşıyor.İlk günkü aldığınız gibi performs istiyorsunuz fakat defalarca format attım demişsiniz.Format atmak bir nevi temizlik sayılıyor ama işlevi aslında tam olarak bu değil.Bunun için BIOS update,HDD Cleaner,Cpu fan'ı ve genel anlamda temizlik olsun bunlar aslında ufak ama önemli adımlar.Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısı performs ister ama bilgisayarında stabil çalışmasını istiyorsanız ona biraz özen göstermeli ve bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor.
Programlara giriş çıkış sürelerinin geç olmasından bahsetmişsiniz, bunu bir çok nedeni var HDD bakımınızın olması gerek.Yazılımın ilk start halinde kullanmak istediği bellek miktarını alamaz ise daha geç açılmaya neden olabilir.Bilgisayarınızın açılış zamanını kısmanız sizin elinizde bunu ufak ama önemli program sayesinde düzenliyebilirsiniz.
Bu ay CHIP dergisinde "Recep Baltaş" arkadaşımızın "İlk Günjü Gibi Temiz Ve Roket Kadar Hızlı" konu başlıklı bir makalesi mevcut.Dergiyi alma şansınız olursa bu makaleyi okumanızı ve oradaki yapılması gereken uygulamaları bilgisayarınıza uyguluyabilirsiniz.Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz PhotoShop ve AdobePrimier yazılımları EKRANKARTI VE BELLEK kapasiteleri olarak biraz üstün özellikli bilgisayarlarda daha hızlı çalışırlar.PhotoShop'da yaptınız bir Save veya Efect, Primier uygulamasında yaptığınız bir export işlemide bilgisayarınızı yorabilir.Ekran kartınız ve bellek'leriniz bu işlem için uygun fakat bu yazılımları kullanırken farklı bir işlem yapmayın ki uygulamanızda daha performanslı çalışmasını sağlarsınız.Crysis oynamak bu özelliklerdeki bilgisayar için çok zor.Fanınızın çıkartmış olduğu ses ise tamamiyle içersinde birikmiş toz'dan kaynaklanır.

Size şunu diyebilirim;
Cihazın genel olarak bir bakıma ihtiyacı var.
Bunu yetkili servisine başvurarak tam donanımlı bakımını istiyebilirsiniz.Veya cihazında altında bulunan ufak vidaları çıkartıp(Eğer Garanti Dşı İse)temizleme işleme yapabilir ve yukarda belirtmiş olduğum makale'yi okuyarak'da bilgisayarınızda performas artışı sağlıyabilirsiniz.

07BENER07
04-07-2008, 13:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

merhabalar
öncelikle yazı bayağı uzunmuş ;)
siz bu bilgisayarda crysis oynayabileceğinizi düşünüyorum
ama sizde kendiniz kontrol etmek istiyorsanız şu siteden bakabilirsiniz

sonra chip dergisini okuma imkanınız olursa bir inceleyin dvd deki verilen programları kurarak bilgisyarıza bakım yapabilirsiniz sorunlarınızın cevplarını bulacaksınız diye düşünüyorum
kolay gelsin

Son Düzenleme: 07BENER07 ~ 04 Temmuz 2008 13:04
s_V_s
04-07-2008, 15:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

1-Başlat çalıştır deyip msconfig yaz tamam de açılan pencerede başlangıç sekmesindeki kullanmadığın proğramların tikini kaldır bu açılışta gereksiz proğramların açılmasını önler

2-bilgisayarıma sağ tıkla özellikler gelişmiş AYARLAR yolunu izle en iyi performans için ayarla seçeneği seç tamam de

3-Sabit disklerine sık sık birleştirme yap

Son Düzenleme: s_V_s ~ 04 Temmuz 2008 15:49
caglarbond_007
04-07-2008, 20:55   |  #6  
Üye
56 mesaj

abi sen bu cihazı yeni aldıysan git servise bırak servis ugraşşın