BİLGİSAYAR Kendi Kendine Reset atıyor ?

HPQ-User
22-06-2008, 02:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ErdaL sormuş:
işlemciyi başlattığım zman belirli aralıklar sitem kendini restar ediyor formatladım tekrardan kurdum xp ancak sorun yinedevam ediyor. bunun nedeni neden olabilir. ?? işlemci sıcaklığı diye düşündüm çeşitli speedfan programlarıyla işlemc sıcaklığı 65-70 derecearsı gözüküyor bundan kaynaklanabilir mi ??

ne yapmam gerekir .sistemin kendi
liğinden kapanmasını nasıl önleyebilrim... bıos ayarlarından öngörülen işlemci sıcaklığını yükseltsem soruın gider mi ?? öngörülen sıcaklık değeri 70 derece ..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows xp işletim sistemi 80 gb hardissk 3,00 ghz intel işlemci 512 DDR400 ram ve asrock ana kart rodeon 9200 ekran kartı..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

SaGoPa KaJMeR.
22-06-2008, 02:41   |  #2  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj

70 derece treshold diye tabir edilen ve sistemin kendisini kapatması için yeterli bir değerdir.

Termal macun çok önemli. O olmazsa aşırı ısınması normal. Termal Macun Sürün Yada Sürdürün Bi Bilene !

AnchryA
22-06-2008, 03:44   |  #3  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj
byburak2008
70 derece treshold diye tabir edilen ve sistemin kendisini kapatması için yeterli bir değerdir.

Termal macun çok önemli. O olmazsa aşırı ısınması normal. Termal Macun Sürün Yada Sürdürün Bi Bilene !

Bu cevaba katılıyorum.

Ayrıca yaz ayları dahi olsa  Pc'nin 70 dereceleri görmesi anormal.    F.E.A.R  oynuyorum altta özellikleri yazan hurda PC'mle.    yinede   70'li dereceleri görmüyorum.    Taş çatlasın  60'lara çıkıyor.

İşlemci sogutucunuz yetersiz  yada Termal Macun  sürülmemiştir. kontrol etmenizde fayda var.

Termal macun alıp  sürülmüşse bile tazeleyin. İşlemci Fan'ınızın normal çalıştığını kontrol edin. ( Bilgisayarınızdaki yük' e göre   hızı artar  ve azalır.) Normali bu.  sürekli sabit  bir hızda hareket ediyorsa.    işlemciniz  sogutmada yetersiz kalır.

waybe
22-06-2008, 10:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

ewet arkadaşlarında dedigi gibi 70 derece fazla işlemçi için termalmacını yenile kasa içini temizle birde kabloları falan topla  bunları garentisi yoksa yap

RSN
22-06-2008, 13:00   |  #5  
Taze Üye
13 mesaj

benim laptopda da aynı sorun olmuştu işlemci 70 dereceye çıkmış haberim yok bilgisayar paso reset atıo.sonra içini açtım işlemci fanına baktım o da ne fanda tozlar adeta toprak olmuş onları boşalttım elektirik süpürgesiyle falan çektim fan bi rahatladı sonra da sorun düzeldi.Daha öncede desktopda aynı sorun olmuştu sonra bi baktım işlemci fanının kablosu çıkmış sora taktım dzüzeldi.sizinde probleminiz böle bişidir.açın içini temizleyin rahatlasın bilgisayar :)

Der Rote BaroN
22-06-2008, 13:26   |  #6  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Veyahut tipik bir Nvidia driver sorunu ile karşı karşıyasındır. Nvidia sürücüsünü bir üst sürücü modeline veya bir öncekine terfi ettirmeyi (: deneyin.

AnchryA
22-06-2008, 18:18   |  #7  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj
kickshaw
Veyahut tipik bir Nvidia driver sorunu ile karşı karşıyasındır. Nvidia sürücüsünü bir üst sürücü modeline veya bir öncekine terfi ettirmeyi (: deneyin.
Nvidia  Kullanıcısı olarak  tipik dediğiniz  size göre  olan sorunla   4 yıldır karşılaşmadım :)

FX5500    üstelik bu hurda  kartla Gözünü devirmiş