bİLGİSAYAR NEDEN KENDİNİ RESTART EDİYOR?

HPQ-User
06-06-2008, 00:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Memet sormuş:
işlemciyi başlattığım zman belirli aralıklar sitem kendini restar ediyor formatladım tekrardan kurdum xp ancak sorun yinedevam ediyor. bunun nedeni neden olabilir. ?? işlemci sıcaklığı diye düşündüm çeşitli speedfan programlarıyla işlemc sıcaklığı 65-70 derecearsı gözüküyor bundan kaynaklanabilir mi ??

geçenlerde fanların tozunualdım işlemcinin üzerinde termal macun olmadığını gördüm buda sorunun gelişmesine yardımcımıdır.?*

ne yapmam gerekir .sistemin kendi
liğinden kapanmasını nasıl önleyebilrim... bıos ayarlarından öngörülen işlemci sıcaklığını yükseltsem soruın gider mi ?? öngörülen sıcaklık değeri 70 derece ..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows xp işletim sistemi 80 gb hardissk 3,00 ghz intel işlemci 512 DDR400 ram ve asrock ana kart rodeon 9200 ekran kartı..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Recep Baltaş
06-06-2008, 01:27   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

70 derece treshold dye tabir edilen ve sistemin knedisini kaaptması için yeterli bir değerdir.

Termal macun çok önemli. O olmazsa aşırı ısınması normal.

Reborn91
06-06-2008, 01:27   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

65-70 ?? bu cpu nun boştaki değerlerimi??? eğer boştaki değerleriyse aşırı derecede ısınıyor işlemcin...

"geçenlerde fanların tozunualdım işlemcinin üzerinde termal macun olmadığını gördüm buda sorunun gelişmesine yardımcımıdır.?*"

demişsin.. bence sorun bundan kaynaklanıyor.. termal macunsuz bir fan hiçbir işe yaramaz.. ısıyı işlemciden heatsink e ne iletecek ?? overclock la uğraşan biri olmadıgını varsayarak 5-10 ytl ye normal bir termal macun alarak sürmeni tavsiye ederim..

Sorunun büyük ihtimalle çözülecektir ;)