Bilgisayar şarzda iken kullanım..

kartal46
29-08-2008, 17:21   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Arkadaşlar mrb, Bilgisayar şarzda iken kullanırken batarya çıkarılmalımı yoksa çıkarmadan kullanırsak bir sorun olurmu..?Şimdiden teşekkürler..Bu arada bilgisayarım MSI EX600-087 serisi...

Feel Good
29-08-2008, 17:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Çıkarıp kullanabilirsin çıkarmadan da kullanabilirsin. Hiçbir sorun olacağını sanmıyorum.

CU_GS7
29-08-2008, 17:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Çıkarmadan kullanabilirsin hiçbir sorun olmaz.. Artık pillerin teknolojisi üst seviyede, şarj dolduktan sonra pile akım gitmiyor, pilin ömründe azalma vs. olmuyor.. Eski klişe bilgiler doğruluğunu yitirdi artık..

Hatta pil takılı çalıştırmanın 1 avantajı olarak elektirik kesintisi olduğunda sistemin direkt pilden çalışmaya devam etmesi ile sistemi korumaya yönelik koruma görevi gördüğü söyleniyor..

Fatih_ARMAĞAN
29-08-2008, 17:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

sistem ne kadar teknolojik yada yenilikci olursa olsun  bilgisayar şarjda iken   cihazı kullanmak bataryanın performansını düşürür.
bataryanın ömrü açısında bataryayı bitime en yakın sürede şarj a takmak en mantıklısı ve en sağlıklısıdır.

eğer cihaz hareket etmeyecek bir konumda ise sabit bir yerde kullanılıyor ise bataryayı çıkartıp UPS kullanarak kullanmanızı öneririm.

aksi taktirde Bataryasız notebook kullanımında oluşabilecek elektriksel düzensizliklerde ve elektrik kesintilerinde notebook cihazlar normal pc lere göre daha nazlıdır. butip elektriksel sorunlarda batarya olmadığı sürece sıkıntı yaşamanız büyük olasılıktır. ve bu tip sorunlarda garanti kapsamına girme şansı düşüktür.

bu yüzden bataryasız kullanımda en azından 600 KVA lık bir UPS kullanmanızı kesinlikle öneririm. çünkü elektiriksel düzensizlikte ve kesintilerde UPS bilgisayarınızı korıycaktır. ve 600KVA lık bir UPS de 15.4 bir notebook u 20 ila 30 dk arasındada batarya kullanmadan götürür.

batarya kullanımında UPS kullnmanıza gerek olmaya bilir zaten batarya UPS görevini görür.

saygılar.

deadly_saw000
29-08-2008, 18:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
487 mesaj

ben şahsen çıkarıpta kullanıyorum.çünkü taktığımda ve batarya dolduğunda hala doluyor uşığı yanıyor ve everestte de doluyor diye gösteriyor.ben sakıncasının olacağını düşünüyorum...

Feel Good
29-08-2008, 18:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
deadly_saw000
ben şahsen çıkarıpta kullanıyorum.çünkü taktığımda ve batarya dolduğunda hala doluyor uşığı yanıyor ve everestte de doluyor diye gösteriyor.ben sakıncasının olacağını düşünüyorum...
dolu olduğu halde fişe takınca doluyor diye mi gösteriyor? Bence bi sorun var.

fulltech
29-08-2008, 19:13   |  #7  
Yeni Üye
25 mesaj
deadly_saw000
bence de sorun var,bence batarya azalınca şarja tak ve dolsun sen işini gör dolduktan sonra çıkarmana gerek yok prizden dolduktan sonra sorun yok sorun daha %50 nin üzerinde doluyken şarja takınca olur yoksa şarjdayken dolduktan sonra da kullanabilirisn sorun olmaz.

şafak89
30-08-2008, 15:58   |  #8  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

CU_GS7 dediği gibi pil teknolojileri baya ilerledi fişdeyken pil dolduktan sınra elektrik gitmiyo

FrodoOzan
30-08-2008, 16:46   |  #9  
Taze Üye
7 mesaj
sakarboy
eğer cihaz hareket etmeyecek bir konumda ise sabit bir yerde kullanılıyor ise bataryayı çıkartıp UPS kullanarak kullanmanızı öneririm.

batarya kullanımında UPS kullnmanıza gerek olmaya bilir zaten batarya UPS görevini görür.

saygılar.

Batarya varsa neden bataryayı çıkarıp ups ile kullanalım ki Kahkaha

Alttakinde de batarya varsa ups e gerek yok demişsiniz Şaşkın

Borga-x
30-08-2008, 17:07   |  #10  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Arkadaşım sakarboy gayet iyi açıklamış. Böyle sorular soracağına adam gibi oku. Pili şarz gebertiyor zamanla. Pilin gebermesini istemiyorsan pili çıkart öyle kullan. Elk. Kesilirse diye de UPS kullan dıyor. Nıye cunku bataryayı yerınden cıkartmış oluyorsun..

panda34
30-08-2008, 17:27   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

UPS 80milyon , yeni batarya 150 milyon .
Bataryayı ne kadar iyi kullanırsanız kullanın
2-3sene sonra bilgisayarı ancak 30-40dk çalıştırabilecek hale gelir .
Bu konuyu dert etmeye gerek yok ,
Pil ömrü uzun olsun istiyorsanız , bataryayı haftada bir bitirin .
Diğer zamanlarda laptop'u şarja taktıktan sonra çalıştırın böylece ,
Batarya hep %100 dolu kalsın , 7-10 günde bir laptopu bataryadan kullanıp bataryayı bitirin .
Sonra batarya doluluk durumu yüzde 6-10 arası bir konumdayken şarja takın .
Yüzde 5'e kadar düşerse laptopların çoğu kendini
bekleme moduna alıyor yüzde 5'i bulmadan şarja takın.

Fatih_ARMAĞAN
30-08-2008, 17:28   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
Borga-x
Arkadaşım sakarboy gayet iyi açıklamış. Böyle sorular soracağına adam gibi oku. Pili şarz gebertiyor zamanla. Pilin gebermesini istemiyorsan pili çıkart öyle kullan. Elk. Kesilirse diye de UPS kullan dıyor. Nıye cunku bataryayı yerınden cıkartmış oluyorsun..
Terleme