Bilgisayarım 80GB'lık HDD'yi tanıyamıyor

HPQ-User
18-07-2007, 23:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Twoce sormuş:
Merhaba arkadaşlar..Benim sorunum asıl olarak performans düşüklüğü ve çabuk kasılma.Fakat ben bunu araştırdığımda asıl sorunumun bilgisayarımın bellek yetersizliği olduğunu düşündüm ve bu belleği yükseltmeye karar verdim.Amacım 128MB RAM olan bilgisayarımı 512MB RAM,80GB'a yükseltmekti.Zaten disk birleştirmek istediğimde ise hep belirli bir yüzdelikte durup bozuk dosya diyordu.Bu nedenle bir kere bile olsun disk birleştirmenin yararını görmüş biri değilimdir.Neyse...Belirli yerlerden araştırdım.Ve bir bilgisayar ile uğraşan kişiyi çağırdım.Bana bilgisayarımın bitmiş olduğunu yeni bir bilgisayar parçası taktığımda işe yaramayacağını belirtti.Nedenini sorduğumda ise bana;"Bu bilgisayar eski olduğu için 80 GB'LIK HDD'İ ALGILAYAMIYOR,en iyisi siz bunu bir tamamen değiştirmeyi deneyin" dedi.Benim Hdd'im ikiye bölük ve bunları topladığımda yaklaşık 20GB falan ediyor.Ama bu disk birleştirmede gözüken rakam.Fakat sürücü özelliklerinden baktığımızda toplam 80GB'lık bir yer elde ediliyor.Açıkçası benim şuan yeni bir bilgisayar alma durumum söz konusu olamaz.Bu nedenle sizden gerekli yardımları bekliyorum.Acaba bilgisayarı yenilemeden programlar veya verilerle bu işi çözebilir miyiz?Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Teknik bilgilerim:MS Windows XP SP2
128MB RAM,NVIDIA RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro
İntel Pentium III İşlemci Version:2002 463 MHz.
İnternet Tarayıcım:İnternet Explorer 6 (IE6)
Kullandığım donanımlar;Sadece yazıcı ve hoparlör.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

adeep
21-07-2007, 01:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
177 mesaj

harddiskin arkasındaki jumper ayarlarına bak orada sistemin için doğru ayarı yap
eğer tek başına kablo ile anakarta bağlı ise master yada cable select olabilir ama cd/dvd okuyucunlaaynı kablo ile bağlıysa master yapıcaksın..
sanırım bazı harddisklerde jumper ayarları ile gb kısıtlanıyordu..
Birde eğer bilgisayardan anlıyorsan biosa bakıp orada harddiskinin kaç gb göründüğüne bak.ekstra olarak windowsun disk denetimini çalıştır c: sürücüsünü denetleyemeyecektir bilgisayar tekrar başlayınca otomatik çalışması için izin ver..

blackhawkmilan31
21-07-2007, 14:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Anakartının güney yongaseti eğer hdd konusunda biraz cimri ise bunun olması normal.Güney köprüsü yongalarına göre desteklenen bellek miktarı değişiyor.Anakart markanı yazarsan durumu daha iyi anlarız.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 21 Temmuz 2007 14:56
benanlamam
23-07-2007, 01:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

ya biosunu update etceksin yada harddiskinin jumper ayarlarından 32 gb limit seçeneğini seçip harddiskini 32 gb olarak kullanıcaksın.ufak bir ihtimal bölümlendirme yapılmamış olabilir.bilgisayarıma sağ tıklyıp yönet menüsüne girip ordan disk hizmetlerine girip kontrol edebilirsin.

Quad-Core
25-07-2007, 17:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

bios update et çünki bazı bioslar eski oldukları için yeni donanımları tanımazlar bios terihin nedir arkadaşımm

asimileci
26-07-2007, 08:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

alanların hepsini topla toplam alanını vermesi gerekli

1. disk denetleme yap tam olarak
2. disk temizleme yap (ccleaner de aynı görevi üstlenir)
3. disk birleştirme yap
4. BIOS update yap ama eğer uzman değilsen bilgisayarcılara yaptır.

bunların zararını görmezsin. ilk 3 ü 3 ayda bir kesinlikle yapman gerekli.

osa_bh
26-07-2007, 12:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Asimileciye katılıyorum.İlk üç şeyi birkaç ayda bir yapmalısınız.BIOS güncellemesini ise hiç yapmadıysanız denemeyiniz.İşi bilen birine yaptırınız.Çünkü risklidir.