Bilgisayarım açılmıyor hata sesi veriyor

HPQ-User
24-04-2008, 18:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Berk sormuş:
Bilgisayarıma windows xp yüklemeye çalışıyordum startup disketlerinin 6. sını soktum ve mavi ekran çıktı tekrar başlatın dedi. reset ettiğimde bilgisayarın ekranına hiç görüntü bile gelmeden 10 ar saniyelik aralarla uzun hata sesi vermeye başladı. Anakarttaki pili çıkartıp açmayı denedim ancak o da işe yaramadı. Şu anda bilgisayarı açıyorum güç kaynağında sorun yok sanırım ama bilgisayar hata sesi veriyor ve ekrana görüntü vermiyor...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Pentium 4, 3.0 ghz, 512 mb ati ekran kartı, 1gb ram, 2 tane harddisk maxtor 40 gb ve seagate 120 gb(xp maxtor da c: üzerine kurulu) 2 cd-rom, gigabyte duo anakart.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

Kapalı Hesap (34907)
24-04-2008, 19:43   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

format atacaksınız bot'lu(XP) kurulum cd bios'a giriş ayarları
Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz. yeniden başlattığımızda kurulum başlayacaktır...

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

suikast_81
26-04-2008, 02:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
107 mesaj

en mantıklı secenek anlatmıs buna dıyecek bırsey yokk tebrıkler arkadasım boot cd sııle yapabılırsın ıslembasamakalrında atlama yapma kolay gelsın