Bilgisayarım aşırı geç açılıyor !ACİL!

Raqdeonhd6
15-07-2012, 16:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar,ben bir kaç ay önce anakartımı yakmıştım.ekran kartım ramlerim hepsi yandı yeni ram aldım ama ekran kartı almadım sonra bilgisayarım çok geç açılmaya başladı yaklaşık 40 sn gibi bir sürede açılıyodu.facebookta oyun oynarken bile kasmaya başladı bilgisayarım, bu durum ekran kartı olmadığı için olabileceğini düşündüm .yeni ekran kartı almaya karar verdim powercolor radeonhd4850 (1gb 256bit) aldım,ram 4gb.şimdi çok daha geç açılmaya başladı.tamamen açılması yani bilgisayarın kendine gelmesi 10 dkkadan uzun sürüyor.bilgisayarcıya götürdüm bu durumun hard disklerle bi sorunu olabileceğini söyledi.yedeği(D'yi) yerel disk yapıp ikiye bölüceğini söyledi. bende boşdurmak istemedim sorunumu sizlerle paylaşmak istedim ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :(

ahmet_58
15-07-2012, 16:30   |  #2  
ahmet_58 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
646 mesaj

bilgisayarın açılması hd ile alakalıdır mutlaka. ama bileşenlerinde bir uyumsuzluk söz konusuda olabilir mesela anakartın 1333mhz sen ram leri 1600mhz almış olabilirsin yani hd devamlı format falan atıp yorduysanda olabilir yada açılışta çalışan programların yüklüdür msconfig den onlara bir bak derim. yani birçok sebebten kaynaklanabilir pc tamirciye götürdüysen gereken incelemeleri yapar.

Raqdeonhd6
15-07-2012, 16:34   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

msconfig den tam olarak ne yapmalıyım ? biraz yardımcı olursanız sevinirim çünkü bilgisayarla aram pek yoktur.

ahmet_58
15-07-2012, 16:40   |  #4  
ahmet_58 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
646 mesaj

başlat çalıştır msconfig yaz acılan pencerede başlangıç bölümü olacak oraya gel arkadaşımm msnmsngr virüs programı falan açıldıgında güncelleme ve tarama yapan pogramlar var hangileri gereksiz görürsen temizle ama bak sistemin programını falanda kapatma oku bak acıldığında hangileri gereksiz görürsen sadece onları kapat ok :D

Raqdeonhd6
15-07-2012, 22:56   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Teşekkür ederim 3dk kada açıldı yanlız kendine gelmesi 5 dk sürdü :D

huseyinekrem
16-07-2012, 00:27   |  #6  
huseyinekrem avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj

büyük ihtimal senin sorunun Hard diskte bendede bunlar oldu ram deişti anakart deişti ekran kartı deişti bi işlemci deişmedi ondan olsa pc her an kasardı ztn boştasorun olurdu hep.Benim harddiskim 6. senesini dolduracak seninde öyle bir sorunun olması muhtemel

...

samet2733
18-07-2012, 19:54   |  #7  
Taze Üye
13 mesaj

hardiskde sorun var bunu biraz temizlemeli ve msconfigi ayarlarsan olur

mustafa2116
18-07-2012, 23:43   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

sana söyleyeceklerimi anlayacağını umarım yoksa  baya uzun bir yazı..

sanal bot tablolarını kontrol et  sanal bot tablolarında sanal interent bağlantısı sanal disk gibi bazı yapılar var olabilir.

yine ikincil  bağlantılar açılışa sokulan bekleyici durumlu yapılarda mevcut olabilir.

ikincil yapılarda aynı anda iki adet işletim sistemi açılışı yada aynı anda iki farklı aynı tip yazılım açılışı sistemin açılış yavaşlatmasına neden olur.

ikincil ikinci yavaşlama nedeni eklentiye sahip ek eklentili çalışan üçüncü parti yazılımların eklentiyi beklemesi olabilir. dahası eklenti içinde sistemin açılmış olması şart olabilir.

bekleyici durumlar bir ip alımında yada sanal oluşumların adreslendirilmesindeki alt yapının durdurulmasıdır. Bir msn yada benzeri bir uygulama kullanıyorsanız interentten adres alınması mac adresini hesaplanması gibi bazı unsurları açılışta beklemeniz gerekir. Team viewer bunlardan biri 1 dk yasvaşlama yaşatır.
bekleyici ikinci neden ise alt sistem tabalarında ikinci uygulamaların sisteme girişi için izin alma süreleridir.
Bu anlattıklarımın çoğunluğu %90 oranında Hizmetler bölümünde yer alır ve açılışla en direk alakalı yerde bulunur başlangıçta yer almaz başlangıcın kendisini oluşturur.

viking20
19-07-2012, 00:59   |  #9  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

arkadaşların söylediklerine ek olarak ,
https://www.chip.com.tr/forum/win-7-acilisi-hizlandir_t239790.html

Son Düzenleme: viking20 ~ 19 Temmuz 2012 01:00