bilgisayarım boot yapmıyor

HPQ-User
16-09-2008, 14:16   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

yazici sormuş:
Okulda öğretmenim. Öğrenci bilgisayarlarına kurulum yapıyorum. 3 bilgisayara aynı dvd dan kurulum yaptım ama 4. bilgisayar dvd yi boot etmiyor. kablolara baktım temizledim ama olmadı. yardımınızı bekliyorum. teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel celeron 3.2
i915gv g.bit lan
2x256 400ddr2 ram
80 gb sata disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

Banned
16-09-2008, 14:55   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Hocam boot işlemi sizinde bildiğiniz gibi dvd de sorun yoksa biostandır. DVD dediniz öncelikle bilgisayarın dvd okuyucusu sağlamdır inşallah, yoksa geçici olarak diğer cihazlardan söküp kullanın. Biostan boot için ya biosa birip boot sekmesinde birinci sıraya cd/dvd group u ayarlamanız yada açlıştabios ekranında boot seçenekleri menüsü için belirtilen kısayol tuşuna basarak cd/dvd droupu seçmeniz dvd yi boot etmeniz için yeterli olacaktır.

umr
16-09-2008, 15:40   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Evet, khramn söylediği gibi eğer dvd sürücüsünde problem yoksa biostan ayarlama yapmak gerekir. Khramn söylediklerini biraz daha açayım ayrıntılandırararak. Öncelikle bilgisayarı yeniden başlatın. Bu sırada window ekranı gelmeden sürekli olarak "del" ya da F2 ye basın. ( Basılı tutmayın, sürekli olarak bas-bırak) Elbette biosa girmek için farklı bir tuş bileşenide kullanılıyor olabilir bilgisayarınızda. Fakat yüksek ihtimalle del tuşudur. Başarılı olduysanız mavi bir bios ekranı gelecektir. Orada yön tuşlarıyla gezinerek Advantage Bios Setup menüsünü yada buna benzer bir menüyü bulun. ( Burada da biostan biosa farklı menuler oluyor) Daha sonra bu menünün altında First Boot Device ı seçin ve enterleyin. Açılan menüde 1. sıraya DVD roomunuzu getirin ve tekrar enterlayın. Daha sonra F10 a basın, gelen pencerede bir soru sorar. Orada Y harfinin olduğuna dikkat edin. Değilse, eğer N ise onu silip Y yazın ve enterlayın. Artık bilgisayarınız DVDden boot olacak ve sorunsuz kurulum yapabileceksiniz.