bilgisayarım çok ısınıp kapanıyor

HPQ-User
03-02-2010, 21:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mismah sormuş:
Sanırım bilgisayarımın fanı yetersiz geliyor, ve çok ısınıp kapanıyor.. bilgisayarımı 2003 yılında aldım. içinde çok program yüklü, ama son zamanlarda bacaklarımı yakacak seviyede ısınıp çat diye kendi kendine kapanıyor. açma tuşuna bastığımda, disk gözden geçirmesi yapıyor. internet geçici dosyalarında hatalar buluyor ama bişey yapmadan açılıyor.. çalışırken felaket ısınıyor. ve aniden kapandığı için çalışmalarımı kaydetmeden kaybedebiliyorum :(
AMD olduğu için mi bu kadar çok ısınıyor?? ne yapmalıyım, yeni fan mı alıp taktırmalıyım??? Başka çözüm var mı?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
amd işlemci, laptop, acer aspire 3000 model..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; GTB6.3; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0; AskTB5.5)

Craterus
03-02-2010, 21:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
881 mesaj

kasa içinde toz temizliği yapın power supplyın toz temizliği yapın cpunun özellikle fanını temizleyin ve kesinlikle termalk macunun u değiştirn ve kasanın yan kapoağı açık olarak çalışın ki bu bir nebzede olsa bir mikrat soğumaya yardımcı olur

layra41
04-02-2010, 00:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

kasa içinde toz temizliği yapın power supplyın toz temizliği yapın cpunun özellikle fanını temizleyin ve kesinlikle termalk macunun u değiştirn ve kasanın yan kapoağı açık olarak çalışın ki bu bir nebzede olsa bir mikrat soğumaya yardımcı olurevet doğru yada bilgisayarınızın kasasını buzdolabının derin dondurucusunun içinde çalıştırın.

bosluk
04-02-2010, 00:36   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Evet, arkadaşlarımızın da dediği gibi, dizüstünüzün alt kapağını sökün öyle püfür püfür çalıştırın :P

Sanıyorum dizüstü olduğu gözden kaçmış :) AMD'lerin fan ayarlamaları için bios ekranında bir seçenekleri mevcut. Aynı şekilde üretici siteniz ya da amd sitesinde de fan düzeltmesi için ufak bir yama dosyası bulunabilir. Bios ayarını ve bulabilirseniz o sürücüyü (xp'lerde vardı ancak vista ve sonrasında var mı tam emin değilim) yükleyip tekrar deneyin. Bir hatırlatma, kasanızı ASLA dümdüz bir zeminde çalıştırmayın. Altta bulunan fanın üzeri açık kalsın. Masada kullanacaksanız dizüstünün altına bir kitap, vs.. koymak oldukça etkilidir ısınmayı önleme açısından.

muddava
04-02-2010, 05:55   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaslar merhabalar yeni konu acmayı beceremedigim icin buraya yazıyorum.
benm acer aspires 5738g marka bi bilgisayarm war yeni aldm bluetooth düğmesi falan var driverını bulup yükledim ama düğmeye basınca falan aygıt yok yazısı cıkıyo monitörde bi beceremedim bana bi yardm destek werirsenz cok sewinirim

Kapalı Hesap (158417)
04-02-2010, 11:50   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 8
1,060 mesaj

Öncelikle yapmanız gerekenler şunlar; kasanızdaki tüm fanları söküp güzelce temizleyin..işlemci fanınıda temizledikten sonra işlemcinizin üzerine termal macun sürün.. eğer zaten varsa da yenileyin.. varsa ekran kartı üzerinde ki fanıda güzelce temizleyin.. ısı takibi için bir takım ısı gösterici programlar var bunlardan bir tane indirip kurun pc probe falan gibi...son olarak eğer olmazsa kasanın yan kapağını açık bırakın...belki iyi bir hava sirkülasyonu sağlanamıyor olabilir kasanızda..overclock'lu herhangi bir bileşen varsa bunu default duruma getirin.bütün bu önlemler işe yaramazsa daha kapsamlı soğutma ürünleri kullanmayı denemelisiniz..tabi hangi parçanın gerçekten fazla ısındığını tesbit etmek lazım önce..genelde işlemcidir ama kuzey köprüsü, ekran kartı v.s de olabilir..

saygılar...

muddava
04-02-2010, 14:08   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaslar beni nie sallamadınız ki?

Craterus
04-02-2010, 20:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
881 mesaj
Alıntı: muddava  
arkadaslar merhabalar yeni konu acmayı beceremedigim icin buraya yazıyorum.
benm acer aspires 5738g marka bi bilgisayarm war yeni aldm bluetooth düğmesi falan var driverını bulup yükledim ama düğmeye basınca falan aygıt yok yazısı cıkıyo monitörde bi beceremedim bana bi yardm destek werirsenz cok

çevrede bluetooth un algılayacağı bişey bi aygı tyoksa elbet öyle bi uyarı verecek ama monitörde ne yapamadığınız anlamadım daha açıkça yarasanız yardımcı olmaya çalılırım ve uyarının size gelen tam ılarak yazarsanız daha yardımcı olablirim koly gelsin

muddava
05-02-2010, 02:23   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

yaa cewrede blutoota duyarlı telefonum acık iste dosya alıp gondermeye calısıorm ama bilgisayarın blutoth tusuna bastgmda anında aygıt yok yazısı cıkıyor monitörde yani hic bi sekilde blutotu dewreye sokamıyorum

Semih Özyurt
05-02-2010, 03:17   |  #10  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: yolcu365  
kasa içinde toz temizliği yapın power supplyın toz temizliği yapın cpunun özellikle fanını temizleyin ve kesinlikle termalk macunun u değiştirn ve kasanın yan kapoağı açık olarak çalışın ki bu bir nebzede olsa bir mikrat soğumaya yardımcı olurevet doğru yada bilgisayarınızın kasasını buzdolabının derin dondurucusunun içinde çalıştırın.

dostum bu saatte kafa açtığının farkındamısın ? sırf mesaj sayım artsın diye yapıyorsun boşa konuşuyosun rütbem yükselsin istiyosun fakat senin gibiler yüzünden rütbeler gitti boşuna uğraşma istersen

Semih Özyurt
05-02-2010, 03:22   |  #11  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: yorumsuz_  
Öncelikle yapmanız gerekenler şunlar; kasanızdaki tüm fanları söküp güzelce temizleyin..işlemci fanınıda temizledikten sonra işlemcinizin üzerine termal macun sürün.. eğer zaten varsa da yenileyin.. varsa ekran kartı üzerinde ki fanıda güzelce temizleyin.. ısı takibi için bir takım ısı gösterici programlar var bunlardan bir tane indirip kurun pc probe falan gibi...son olarak eğer olmazsa kasanın yan kapağını açık bırakın...belki iyi bir hava sirkülasyonu sağlanamıyor olabilir kasanızda..overclock'lu herhangi bir bileşen varsa bunu default duruma getirin.bütün bu önlemler işe yaramazsa daha kapsamlı soğutma ürünleri kullanmayı denemelisiniz..tabi hangi parçanın gerçekten fazla ısındığını tesbit etmek lazım önce..genelde işlemcidir ama kuzey köprüsü, ekran kartı v.s de olabilir..

saygılar...

dostum söz konusu pc laptop sanırım gözünden kaçmış

konuyu açan arkadaşa 2 önerim olucak
1- teknik servise gidip  donanımın temizlenmesini sağlayın
2-uygun bir laptop soğutucusu deneyin

kutayzorlu
28-11-2010, 01:02   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: No CoMmEnT  

saygılar...

KEsinlikle  katılıyorum   Bu işlemi yaptım  kafam  5 ay rahat  etti  sonra  tekrar   yenilemek zorunda  kaldım, ben laptopu  kompe  soktum ve   nerde   termal macun varsa  yenıledım ıcınıde  bayagı temızledım.. KEsinlikle  performans  artısı  ve   fan sesınde azalma oldu.. . kapanmıyordu .

Bu amd  laptoplar  nıye  boyle  yapıyor  anlamıyorum ...  ama yine  de  ne yapacın  5-6  ayda  bır  sokup ıcını temızleyeceksın ..
termal macun   zalman kullandım.. 17 tl  ye  "zm-stg1" şimdi   nedir  fiyatı bilmiyorum...

kutayzorlu
28-11-2010, 01:03   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: No CoMmEnT  

saygılar...

KEsinlikle  katılıyorum   Bu işlemi yaptım  kafam  5 ay rahat  etti  sonra  tekrar   yenilemek zorunda  kaldım, ben laptopu  kompe  soktum ve   nerde   termal macun varsa  yenıledım ıcınıde  bayagı temızledım.. KEsinlikle  performans  artısı  ve   fan sesınde azalma oldu.. . kapanmıyordu .

Bu amd  laptoplar  nıye  boyle  yapıyor  anlamıyorum ...  ama yine  de  ne yapacın  5-6  ayda  bır  sokup ıcını temızleyeceksın ..
termal macun   zalman kullandım.. 17 tl  ye  "zm-stg1" şimdi   nedir  fiyatı bilmiyorum...

hıdeyce
28-11-2010, 12:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
133 mesaj

laptop olduğu için soğutucu  kullanın olmazsa işlemciyi doğutabilirsiniz :)

ReakaR
03-12-2010, 03:57   |  #15  
Üye
54 mesaj

Yapacağımız işlem gayet basit... Kasanın içerisini elinden geldiğince ferah tut.
- Evinin yakınlarında PC Teknik Servis v.b bir dükkan var ise oraya git onlarda Komprasor olur. Ücret bile vermezsin, baştan aşağı güzelce tozunu pisliği dışarı çıkart.
- Çok çok uygun fiyatlara her Ram'e uyan soğutucular var. Onlardan alıp takabilirsin. (Fiyatları 5 TL)
- Diğer arkadaşlar yan kapağı açık bırak v.b cümleler kullanmışlar görüntü kirliliği olarak düşünürsen yan kapağına pileksi taktır, pleksi üzerine büyük bir fan yerleştirebilirsin. Diğer pleksi alanlarını da sticker yapıştırabilirsin. Çok daha iyi durur.
- Ve yine yararı dokunabilecek bir rehber: Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi
- 8 ile 10 TL arası daha iyi fanlar temin edebilir, kullanabilirsin.

Son Düzenleme: ReakaR ~ 03 Aralık 2010 04:01