Bilgisayarım çöktümü?

by.Kayhan58
11-08-2008, 15:18   |  #26  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
549 mesaj

hmmm öyle bir şansım yok neyse ya zaten başka yolda kalmadı çaresi format ne yapalım :(

theblight
11-08-2008, 15:23   |  #27  
Üye
68 mesaj

Sevgili Danger5890 zaten arkadaşların sana anltamaya çalıştıkları da o mesajlara dikkatle bakarsan göreceksin.Eğer komut satırı yani dos ekranından C:> geliyorsa DIR komutunu kullanarak buna parametreler eklersin istersen daha rahat gormek için mesela "DIR/W" yatık gösterir "DIR/P" sayfa sayfa gosterir,girmek istedigin yada içinde önemli verinin olup olmadığına bakmak istediğin dklasörün içine "CD KLASOR ADI" şeklinde girip içinden çıkmak istediğinde ise "MD" komutunu kullanabilirsin C deki önemli olan ve D ye atmak istediğin dosyayı ise yanlış hatırlamıyorsam "COPY KOPYALAMAK ISTEDİĞİN DOSYANIN YOLU VE TAM ADI KOPYALAMAK ISTEDİĞİN YERİN TAM YOLU" şeklinde kopyalayabilirsin DOS komutlarını internetten bulup detaylı bakabilirsin ama eğer bu şartlarda yedek almak istiyorsan DOS kullanmak zorundasın XP açılmıyor çünkü.Açıklamaya çalıştım bilgim yettiğince dilim döndüğünce umarım faydalı olur kolay gelsin kesintisiz günler dilerim.

by.Kayhan58
11-08-2008, 15:25   |  #28  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj
theblight
Sevgili Danger5890 zaten arkadaşların sana anltamaya çalıştıkları da o mesajlara dikkatle bakarsan göreceksin.Eğer komut satırı yani dos ekranından C:> geliyorsa DIR komutunu kullanarak buna parametreler eklersin istersen daha rahat gormek için mesela "DIR/W" yatık gösterir "DIR/P" sayfa sayfa gosterir,girmek istedigin yada içinde önemli verinin olup olmadığına bakmak istediğin dklasörün içine "CD KLASOR ADI" şeklinde girip içinden çıkmak istediğinde ise "MD" komutunu kullanabilirsin C deki önemli olan ve D ye atmak istediğin dosyayı ise yanlış hatırlamıyorsam "COPY KOPYALAMAK ISTEDİĞİN DOSYANIN YOLU VE TAM ADI KOPYALAMAK ISTEDİĞİN YERİN TAM YOLU" şeklinde kopyalayabilirsin DOS komutlarını internetten bulup detaylı bakabilirsin ama eğer bu şartlarda yedek almak istiyorsan DOS kullanmak zorundasın XP açılmıyor çünkü.Açıklamaya çalıştım bilgim yettiğince dilim döndüğünce umarım faydalı olur kolay gelsin kesintisiz günler dilerim.
Yardımın için teşekkür ederim bugün deneyeceğim......

by.Kayhan58
11-08-2008, 15:31   |  #29  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj

Arkadaşlar birde format atarken hızlı atma birde yavaş atma var genelde hızlıyı seçiyorum bir yanlış yapmıyorum değilmi???

Fatih_ARMAĞAN
11-08-2008, 15:40   |  #30  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Elektrik kesintisinde Donanımlara zarar gelmesi olası bir ihtimal fakat bana göre sizde oluşan sıkıntı Diskinizin dosya sisteminde sorun oluştuğu yönünde..

En kolay yolu Windows Açılmaya Başlamadan F8 tuşuna bir kaçkez basmak ve açılan menüden Çalışan en son ayarlarınız seçeneğini seçip işletim sistemini başlatmak.

Eğer bu şekilde Çalışmaz ise Tekrar F8 tuşu ile açılan Menüde Komut istemiyle Güvenli mod seçeneğini seçip

MS-dos komutu gelene kadar bekleyin, eğer açılırsa ms-dos komut satırına
chkdsk /f   yazıp enterlayın. çıkan soruda
E/H sorusuna   E yazıp enterlayın windows diskinizi gözden geçirecek. işlem bitince windows u açmayı tekrar deneyin.

Eğer buda çözüm olmazsa  Diskini farklı bi pc ye ikinci disk olarak takın. ve pcyi çalıştırın. windows açılırken disk gözden geçirmesi sorarsa sakın iptal etmeyin diski gözden geçirmesi bekleyin.

Eğer dediğim ghibi gözden geçirme gibi bir seçenekte çıkmazsa diskini taktığınız pc açılınca  
diskinize ulaşıp gerekli bilgileri yedeklemeyi deneyin.
Ve daha sonra işletim sisteminizi yeniden temiz bir şekilde kurun(formatlayın)

Bu söylediğim işlemler sonuçunda olmaz ise büyük olasılıkla diskinizin dosya sisteminde yada mekaniğinde bir takım sıkıntılar olabilir.

Elektriksel sorunlarda en sık arıza veren cihazlar Power Suply Ve HDD dir..

Tabiki Ram, yada Power Suply nizdede bir sıkıntı olasılığı yüksek..

Yukarıda bahsettiğim Şekillerde düzelmez ise Donanımlarınızı farklı şekillerde test edip arızalı olup olmadıgını kontrol etmelisiniz.

himmety
11-08-2008, 15:46   |  #31  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

bu formatı atarken yavaş olanı kullan. daha garantili olur. yanlış da değil ama genelde hdd hızlı format atmak genelde hdd deki bazı dosyaların kırıntıları kalıyor.

by.Kayhan58
11-08-2008, 15:47   |  #32  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj

Fatih bey yardımınız için çok teşekkür ederim sorun aynen büyük bir ihtimal anlattığınız gibi dediklerinizin aynısı yapacağım teşekkürler......

by.Kayhan58
11-08-2008, 15:49   |  #33  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj

Sanırım yavaş format atmakta fayda var...

Son Düzenleme: by.Kayhan58 ~ 11 Ağustos 2008 15:49
Fatih_ARMAĞAN
11-08-2008, 16:09   |  #34  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
Danger5890
Sanırım yavaş format atmakta fayda var...
Yukarda arkadaşın dediği gibi
Sürekli Hızlı/Çabuk format seçeneği bir çok kez yapılırsa diste bir takım şişmelere neden olabilir ara sıra Format atılırken yavaş olan normal seçeneğinide kullanın..
Bu sizin için avantaj olur..

by.Kayhan58
11-08-2008, 16:16   |  #35  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj

hmmmm anladım pekii....

uğur143
11-08-2008, 19:39   |  #36  
Taze Üye
19 mesaj

nasıl kurtarırsın bilemem aa bence kurtardıktan sonra bi ups al bi daha başına gelmesin..

Osgn
11-08-2008, 23:23   |  #37  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Bir sürü yazı yazılmış ancak windows onarma hakkında kimse bilgi verememiş.

XP CD'sini takıp bilgisayarımızı restliyoruz. CD'den önyükleme için bir tuşa basıyoruz. Gelen ekranda WinXP kurtarma konsolu diye bir seçenek var. Bu seçenek var olan windows'umuzun sistem dosyalarını elle yenileme işine yarar. Yani bizi işimizi görmez. Burayı atlıyorz. XP kur bölümüne geçiyoruz. Burada eğer daha önceden var olan disk bölümlerimiz görünmüyorsa HDD'miz arızalıdır değiştiriyoruz. Eğer tüm bölümler yerli yerindeyse 'Windows XP'yi kurmak için bölüm seç' sayfasını iyice bir inceliyoruz. (Buraları tam hatırlamıyorum o yüzden incelemenizde fayda var)
Eğer Onarma ile ilgili bir yazı bulamadıysak XP kurulumunu yapmak için eskiden işletim sisteminin kurulu olduğu bölümü seçiyoruz. Sanırım sizin C:\ bölümü. Burayı seçince KUR burada var olan işletim sistemini tarayacaktır. Eski işletim sisteminize rastlayınca size onarmak isteyip istemediğiniz soracak. Onar deyin ve arkanıza yaslanın. Onarma işlemi biterse bilgisayarınız eski haline dönecektir...

VatanTRmekan24
11-08-2008, 23:30   |  #38  
Yıllanmış Üye
100 mesaj

Arkadasim birde XP cd varsa tak ama tamir et tekrar yükleyip yada format atma nasil olsa temir secenegide var

by.Kayhan58
11-08-2008, 23:36   |  #39  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj

arkadaşlar format attım herşey yerli yerinde hepinize yardımınız için teşekkür ederim........

Osgn
12-08-2008, 00:09   |  #40  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Biraz geç kalmışım demek ki. Onarma da sorunu hallederdi ve bozulmadan önceki haline geri dönerdi...

esen6530
12-08-2008, 01:32   |  #41  
Taze Üye
8 mesaj

Arkadaşım,
1-sen öncelikle kendine bir (UPS) kesintisiz güç kaynağı al.
2-PSU'nu kontrol et.(Powersupply)
   bu donanımlar sağlamsa format atman gerekli,formatı göze alamazsan yada kaybedemeyeceğin bilgilerin varsa repair yapmanı öneririm.

by.Kayhan58
12-08-2008, 09:02   |  #42  
by.Kayhan58 avatarı
OP Yıllanmış Üye
549 mesaj
esen6530
Arkadaşım,
1-sen öncelikle kendine bir (UPS) kesintisiz güç kaynağı al.
2-PSU'nu kontrol et.(Powersupply)
   bu donanımlar sağlamsa format atman gerekli,formatı göze alamazsan yada kaybedemeyeceğin bilgilerin varsa repair yapmanı öneririm.
evet çok haklısın..........