bilgisayarım donuyor.

HPQ-User
17-05-2009, 22:38   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

thenis sormuş:
bir çok virüs programı kullandım pc de virüs yok ama bazen kullandığım virüs programları tarama yaparken donuyordu pc. ilk önce kysper avg ve en son şuan nod 32 kullanıyorum. ekran kartımda sorun olabilirmi acaba formattan sonra atı yükledim orjinal cdsinden ama ati run dll hata veriyordu. cd de eksik program olabilir diyerek netten indirdim bu seferde daha atı programını açaraçmaz pc kilitleniyor. redeon 9550 ve radeon 9550 secondary diye iki bölüm çıkıyor sağ köşedeki ikona tıklayınca. sizce sorun neden olabilir. ekran kartımdamı yoksa başka birşeyden mi. nette video izlerken de kilitleniyo bazen.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel(R)
Pentium(R) D CPU 3.40GHz
3.39 GHz, 1,50  GB RAM

1gb lık ram i sonradan taktım ve direk kullandım format atmam gerekiyormuydu bilmiyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

Süleyman.
17-05-2009, 23:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bu yazıyı inceleyin:

Ayrıca ekran kartının sürücüsünü kaldırdıktan sonra kurun.

Mustafa Deniz
17-05-2009, 23:18   |  #3  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

ATI ikonunu sağ tıklayınca redeon 9550 ve radeon 9550 secondary  seçeneği çıkması normaldir. Eğer run dll hatası alıyorsan program ekle kaldırdan Ati Catalyst™  yazılımını kaldır (ati diplay olana dokunma).
Kullandığın antivirüsleride tavsiye etmiyorum kaspersky hariç diğer ikisi iyi koruma sağlamıyor sisteminde virüs olma ihtimali yüksek.
Farklı ve güncel bir antivirüsle tarama yapmanı öneririm. (kaspersky ile yapabilirsin).

thenis
18-05-2009, 01:36   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

netten atı driverini idirdikten sonra run dll hatasını almıyorum artık kaspersky ise daha fazla kasıyor pc yi aynı şekilde lime wire de dahil kasayı da düzenli olarak tamizliyor tozunu alıyorum hatta ısınmadan olabilir diye kasanın kapağını açık bırakıyorum

thenis
18-05-2009, 01:40   |  #5  
Taze Üye
7 mesaj

ve ben hiç oyun oynayamıyorum bu yüzden yaa yardımcı olun lütfen ...

Süleyman.
18-05-2009, 09:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
thenis
ve ben hiç oyun oynayamıyorum bu yüzden yaa yardımcı olun lütfen ...
Artık formatlayın bilgisayarınızı, bence...

thenis
18-05-2009, 23:19   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

yaa formatta çare olmuyor ki daha 1 ay olmadı acaba fprmat atarken mi sorun yaşııyorum_? yinede yorumlar için teşekkürler arkadaşlar

Süleyman.
18-05-2009, 23:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
thenis
yaa formatta çare olmuyor ki daha 1 ay olmadı acaba fprmat atarken mi sorun yaşııyorum_? yinede yorumlar için teşekkürler arkadaş
Eğer bir ay olmadı ise, bilgisayarınıza ince ayar ipuçlarına bakın Chip Online'da.

Hallederiz_87
18-05-2009, 23:57   |  #9  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj

Donanım arızası olabilir "Ram"ların yerini değiştir tabi yapabilirsen eğer yeni kullanıcıysan acemiysen dokunma elinde kalabilir "Ram"ların tırmnaklı bi yapısı vardır çıkarıp takıyım derken kırabilirsin! devamlı format atıyorsan hdd arızalnmış olabilir verim düşer... yeni baştan doğru bi şekilde kur sistemi siteme çok fazla prog. oyun vs yükleme tarama süresi bunlara bağlı olarak uzar..

thenis
20-05-2009, 10:39   |  #10  
Taze Üye
7 mesaj
Hallederiz_87
Donanım arızası olabilir "Ram"ların yerini değiştir tabi yapabilirsen eğer yeni kullanıcıysan acemiysen dokunma elinde kalabilir "Ram"ların tırmnaklı bi yapısı vardır çıkarıp takıyım derken kırabilirsin! devamlı format atıyorsan hdd arızalnmış olabilir verim düşer... yeni baştan doğru bi şekilde kur sistemi siteme çok fazla prog. oyun vs yükleme tarama süresi bunlara bağlı olarak uzar..
thenis
20-05-2009, 10:44   |  #11  
Taze Üye
7 mesaj
Hallederiz_87
yok acemisi değilim sadece bu koda yardım arıyorum ne demişler
"Bin bilsende yide de bir bilene sor"
diski birleştirdim şimdi sadece CATALYTS Control Center ATI programını açtığımda donuyo işlem yapamıyorum orda diğer donmalar kayboldu gibi ama ramllerin de yerini değiştiricem teşekkürler

Mustafa@PC
20-05-2009, 13:02   |  #12  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Antivirüs tarama yaparken donma oluyorsa hdd'den de sorun olabilir.

Hd'tune ile bad sectör taratması yaptır,

Diğer bir yöntemde xp cd siyle kurtarma konsoluna girip;

chkdsk \r
chkdsk \f komutlarını sırayla uygulamak ayrıca Eltahirin verdiği ilk linki dikkatlice incele...

thenis
26-05-2009, 15:41   |  #13  
Taze Üye
7 mesaj

Arkadaşlar bütün yorumlar için teşekkür ediyorum...

Sorunu çözdük..

Çıkmaza girip herhalde çözüm için formatlamak en iyi yol diyerek formata giriştim fakat talihsizliktir ki farrklı bi fortmat cd si takarak 20 haneli key numarası pc min numarası ile eşleşmeyince format yarım kaldı. kendi cd mi takıpo yeniden format atamıyordum o an da bile kasıyordu..

Servise götürdüm.

Bios resetlendi.
Format çekildi.
Kasma çözülmedi.
hdd ve ekran kartı tüm sistem tarandı (kısa tarama)
harddiskte bad sectör bulunmadı.
ekran kartı bozuk çıktı.
değişti çözüm bulundu. ramler uyumlu 533mhz miş
şuan her hangi bi kasma olayı yok

Herşey için teşekkür ederim arkadaşlar...