Bilgisayarım donuyor...

HPQ-User
06-06-2008, 19:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

STeReO sormuş:
İşyerimde kullanmak için 2. el parçalardan masaüstü bilgisayar topladım  ve XP SP2 kurdum.   Bilgisayarım  bir süre sonra donmaya başladı. genelde açıyorum bilgisayarı sistem boştayken ya da kullanırken donup kalıyor. Fare oynamıyor, ctrl+alt+del 'i bırakın klavyedeki numlock ışığını bile söndüremiyorum. Bazen de hiç donmuyor. Bilgisayarda msn ve avasttan baka bir şey yuklu değil içi boş. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında bazı tahminlerim var ama emin olmadan masraf yapmak istemiyorum. Mesela kasam kapalı bir yerde ve içinde ekstra soğutucu bir fan yok sadece güç kaynağı ve işlemci fanı var. Sıcaktan olabilirmi diye düşünüyorum. Ya da harddiskten olabilir diyorum, traktör gibi çalışsada bad sector durumuyla karşılaşmadım henüz. Harddisk yuzunden donma yapsa donduğu zaman sürekli ışığı yanması lazım diye düşünüyorum. + reset atınca hata taraması yapıyo açılışta.

Anlayabilmeniz için ayrıntılarla anlatmaya çalıştım. Sizlerin düşüncesi nedir. Bu sorunu nasıl çözerim sizce?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum !!

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
INTEL CELERON 1100 MHz
16 mb S3 ekran kartı
3 gb HDD
256 MB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 2.0.50727)

SaGoPa KaJMeR.
06-06-2008, 20:12   |  #2  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj

Normall Bi Performansı Bu Özeliliklerin Bu Devirde  :S

Son Düzenleme: SaGoPa KaJMeR. ~ 06 Haziran 2008 20:13
STeReO
06-06-2008, 20:27   |  #3  
Taze Üye
10 mesaj

Arkadaşım hangi bilgisayarın donması normaldir ? ve devirle devran la ne alakası vardır. Devir değişince eski bilgisayarlar kendini otomatik olarak imhamı ediliyo ? Özür diiyorum ama çok saçma bi cevap verdin..

z_oneal
07-06-2008, 14:00   |  #4  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
712 mesaj

Çok normal o pc'nin donması iyi dayanıyo bile...

gkhankz
07-06-2008, 15:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
357 mesaj
STeReO
Arkadaşım hangi bilgisayarın donması normaldir ? ve devirle devran la ne alakası vardır. Devir değişince eski bilgisayarlar kendini otomatik olarak imhamı ediliyo ? Özür diiyorum ama çok saçma bi cevap verdin..
Teknoloji ilerledikçe  programlarında bellek,işlemci yükleri artıyor, haliyle de eski bilgisayarlar sıkıntı yaşıyorlar.Xp boş durumda 150 mb ram götürüyor avastında kullandıgını düşünürsek bilg. kasılması çok şaşılacak birşey değil.Ama bir virüs taraması yapılıp xp nin gerekesiz yükleri kaldırılırsa sistemin bi nebze rahatlar.

tirex_x
07-06-2008, 22:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
445 mesaj

merhaba
kullandığın pc nin xp altında donması gayet doğal hdd çok eski olduğu için pc de donmalar meydana gelir. hdd ni değiştirmen tavsiye edilir.

1ol3irol
08-06-2008, 00:45   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj
STeReO
arkadaşım senin verdiğin cevap inan daha saçma.. 3gb hdd'den ve xp'den söz ediyoruz. sadece windows dosyaları zaten 2.5gb yer kaplıyor. hdd ne kadar dolu olursa o kadar yavaşlar.
benim tavsiyem işletim sistemini 2000 veya altı seçmelisin, Advanced WindowsCare programı ile de bakım yap.. en yakın zamanda daha yüksek bi hdd alırsan fark eder

linda
08-06-2008, 01:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

arkadaşlar bu sisteme ne kursanız donar değil buz tutar. 3 gb hdd (arkadaş yanlış aktarmamışsa) 16 mb ekran kartı ile ne xp ne 98 verimli olur. birde millette görsellik hastalığı var zaten. 3mb bir resim dosyasını masaüstüne duvar kağıdı yapıyorlar. arkasında animasyonlu fare simgesi , yükseltilmiş ekran çöz. (1024*768 24 bit)sonra vista simgeleri. animasyonlu pencere açılışları daha neler neler. arkadaşlara katılıyorum. win 98 çok fazla bile bu sisteme.

supercocuk
08-06-2008, 01:07   |  #9  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Arkadaşım kurtul o makinadan daha fazla sinir küpü yapma kendini :)