Bilgisayarım içerisindeki esrarengiz simgeler

Kapalı Hesap (174458)
31-07-2010, 19:50   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Vista Home edition kullanıyorum
2 Admin user'ım var. Sürekli kullandığım sadece 1 kullanıcım var. Adı da vista.
SP1 yüklemesi sonrasında farkettiğim (SP1 sebep oldu diyemem...) bir durumla ilgili yardım rica ediyorum

Bilgisayarım içerisine girdiğimde kullanıcı dosyalarımın (c:\Users\Vista) içeriğini görüyorum...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174458) ~ 31 Temmuz 2010 19:51
mrbeta430
31-07-2010, 20:33   |  #2  
Üye
63 mesaj

benimde başıma bu win 7 de gelmişti. reg ayarlarında sorun çıkmıştı o zaman ama restart çekince sorun çözülerek açılsın dedim oldu. sende kardeş bence sistem geri yükleme ile kurtarabilirsin

Kapalı Hesap (174458)
31-07-2010, 20:41   |  #3  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

@mrbeta430 yanıt için sağol.
O geçti artık... Sistem geri yükleme benim için çözüm değil. Keşke olsaydı...
Üzerine 10.000 lerce ayar yaptım. 100 lerce program kurdum. Malesef geri almam mümkün değil.

Başka önerisi olan?

LooneLyTunes
31-07-2010, 22:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
343 mesaj

Aygıt Yöneticisinden Kaldırı Deneyebilirsin..

Kapalı Hesap (174458)
31-07-2010, 22:29   |  #5  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

"Aygıt Yöneticisinden Kaldırı Deneyebilirsin.." Neyi? Nasıl?

do_same
01-08-2010, 15:40   |  #6  
Yeni Üye
23 mesaj

simgelerinde hehangi bir anormallik yok ki. bende de aynı dosyalar seninkiyle aynı simgeye sahip.

Kapalı Hesap (174458)
01-08-2010, 17:57   |  #7  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

Orda YEŞİL ile işaretli simgeler zaten normal...
Geri kalanı için ne diyorsunuz? Bilgisayarım'ın içinde olması doğal mı?
Yoksa @LooneLyTunes un dediği gibi Aygıt Yöneticisi'nden kaldırsam giderler mi? :S

mustafa2116
01-08-2010, 23:28   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

bilgisayarınız başlangıç açılımları ya tam anlamıyla yerleşmemeiş yada hatalı yerleşme kaydı ortaya çıkmış. Tüm  aygıtlar tüm işletim sistemlerinde bir şekilde yer alır ve bir simgesi mutlaka vardır. Bunların başında çalışı diskleri açılış disketleri bölümleyiciler dentim masası simgelri bulutohutlar ..... tümü ama tümü bir şekilde  yazılım uzmanlarınca işletim siteminde bulundurulur. Bunu nedeni hazır doanım olayını gerçek kılmaktır. USB ile bağladığınız bir flash belleğin simgesi işeltim sisteminde 30-40 farklı şekilde yer alır. hatta bu 30-40 şekil 30-40 farklı program şeklindede yer alır.
  ekranda gördüğümse bilgisayrım sismgesinin ( yazılımsal simge [isim]) regedit te bir başka dosyayla eşleşip bunun işlevinide kendi üzerine almasından başka birşey değil.
önceleri xp de ağ bağlantılarımda microsoftun ftp adresi yer alıyordu ancak ağ ile alakası olamsada explorer http:// portalındaki klsörleme sisteminide ağ içersinde işleme sokuyordu. bu gibi durumlarda  pek şaşırmamak gerek.

Ordaki bir başka hata ise desktop.ini içindeki yazılımsal dökümanın hatalı oluşundan da kayanaklanan bilir.
girmeye çalıştığınız klasörün desktop ini seriali regediteki bir bağlantıyla  bilgisayrımın genişletilmiş alanıana sizi yönlendirebilir.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 01 Ağustos 2010 23:31
Kapalı Hesap (174458)
02-08-2010, 00:14   |  #9  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

Ufak bir not daha; 2.ci user ile giriş yaptığımda da 1.ci user'ın dosyaları bilgisayarım içerisine görüntüleniyor.

Ya ben birşeyi anlamadım/anlatamadım sanırsam...
Bu problem kullanıcı dosyalarının "bilgisayarım" içerisinde yer almasıyla alakalı... Bunun şaşılmayacak bir yanı yok ise sizin bilgisayar bilginizi gözden geçirmenizi rica edeceğim (Herkese diyorum)

Bu nasıl iş ya... "Bilgisayarım" ın içinde yeşil ile işaretlediklerimin dışında dosya/klasör olmamalı. Bilgisayarım bir özel klasördür. Esasen klasör değildir. Sadece o şekilde gösterime sahip bir ara sayfadır.

Burada bilgisayara bağlı aygıtlar, sanal makina bağlantıları, ağ sürücüleri, ve bazı özel klasörler yer alabilir. Bluetooth bunlardan birisidir... Eğer Nokia Phone Manager vs yazılımları yüklerseniz bunlar da buraya yerleşir... Ama BUNLAR DA asla KLASÖR değillerdir... CLSID'sine sahip birer REGISTRY kaydıdır.

"BİLGİSAYARIM" bir klasör değildir. ör: sağ tıkladığınızda SİL menüsü görememeniz de bundan ileri gelir.

Burada USERS klasör içeriğinin neden BİLGİSAYARIM içerisinde görüntülenmesiyle ilgili bir soru sordum. Buna çözüm üretecek olan varsa mesaj atsın lütfen... ÇÖZÜM ARIYORUM. Bilgisayar bilgime güvenin. Windows 95, 98, 98SE, 2000, XP'yi 12 senedir yuttum. Yutmak her soruna çözüm bulmak ile aynı değil malesef. Çözüm arıyorum. Hal-i hazırdaki İşletim Sistemi bilgim bu durumda bir anormallik var diyor... Yaptığım 10larca denemede en yakın şu sonuca ulaştım.

Ama bana lazım olan çözüm burada değil... Çözebilen varsa (TECRÜBE EDEN) onlardan cevap bekliyorum.

Kapalı Hesap (174458)
02-08-2010, 09:51   |  #10  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

"Bilgisayarım" (Sadece bilgisayarım değil, Denetim Masası vs...) içerisine; CLSID'sini biliğiniz bir uygulama/özel klasör eklemek için kullandığımız NameSpace registry anahtarı üzerinden ararken aşağıdaki sonuca ulaştım...

Want to remove shared documents folder from My Computer window tip:

Some don't like my shared documents folder option. If you are one of that, here is a trick to remove it.Open registry editor by going to START-RUN and entering regedit.
Once in registry, navigate to key HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ My Computer \ NameSpace \ DelegateFolders You must see a sub-key named {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}. If you delete this key, you have effectively removed the my shared documents folder.

Normalde Paylaşılan Kullanıcı dosyalarına (c:\users) ait birer klasör şeklinde görümesi gerekirken içeriğini göstermesini halen anlayamadım ancak 59031a47... ile başlayan kaydı silince problem ortadan kalktı.

Aygıtlar üzerinden kaldır tavsiyesinde bulunulması ne derece yanlış yönlendirmeler olduğunu (3-4 sene chip forum yazarlığı arasından sonra) yeniden yüzüme çarptı.

Ancak yardım etmeye çalışanlara yine de teşekkür ederim.

mustafa2116
02-08-2010, 12:27   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
bilgisayarınız başlangıç açılımları ya tam anlamıyla yerleşmemeiş yada hatalı yerleşme kaydı ortaya çıkmış. Tüm  aygıtlar tüm işletim sistemlerinde bir şekilde yer alır ve bir simgesi mutlaka vardır. Bunların başında çalışı diskleri açılış disketleri bölümleyiciler dentim masası simgelri bulutohutlar ..... tümü ama tümü bir şekilde  yazılım uzmanlarınca işletim siteminde bulundurulur. Bunu nedeni hazır doanım olayını gerçek kılmaktır. USB ile bağladığınız bir flash belleğin simgesi işeltim sisteminde 30-40 farklı şekilde yer alır. hatta bu 30-40 şekil 30-40 farklı program şeklindede yer alır.
  ekranda gördüğümse bilgisayrım sismgesinin ( yazılımsal simge [isim]) regedit te bir başka dosyayla eşleşip bunun işlevinide kendi üzerine almasından başka birşey değil.
önceleri xp de ağ bağlantılarımda microsoftun ftp adresi yer alıyordu ancak ağ ile alakası olamsada explorer http:// portalındaki klsörleme sisteminide ağ içersinde işleme sokuyordu. bu gibi durumlarda  pek şaşırmamak gerek.

Ordaki bir başka hata ise desktop.ini içindeki yazılımsal dökümanın hatalı oluşundan da kayanaklanan bilir.
girmeye çalıştığınız klasörün desktop ini seriali regediteki bir bağlantıyla  bilgisayrımın genişletilmiş alanıana sizi yönlendirebilir.

zaten benim bildirdiğimde  sistemin yaptığı olayla ilgili.
 kulanıcı dosyaları normlade ekri reg kaydıyla ortaya çıkar isimlendirilir.
 burde de senin ekli reg kaydınexplorere yapışmı bir yerlerden.
 bu hata kullanıcı klasörlerinin ksıa yolunu bilgiasyarımın içinde göstermesine yol açmış.
 son  cümlelerimi okuduysan zaten sorunun 2 türlü olduğunu anlamış olurdur.

Kapalı Hesap (174458)
02-08-2010, 13:29   |  #12  
OP Kapalı Hesap
7 mesaj

@mustafa2116 kişisel alınacak bir durum yok.

Ayrıca sizin söylediğiniz de bir çözüm değil farkındaysanız. "Teşhis"... Onun ben zaten farkındayım. Çözüme ihtiyaç duydum. 12 sene windows kullanan bir insan olarak duruma vakıf olduğumu da söylemiştim. "Çözüm"; "Teşhis" ile malesef ki aynı şey değildir.

Herkese iyi günler dilerim

mustafa2116
02-08-2010, 19:05   |  #13  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

:D
sorunu kalsör sekemlerindeki ayarlardan ve regedit explorer bölgesindeki hatalı  desktop.ini dosyasnı silerek ortadan kaldırabilirsin.

çözümü kolay olduğundan teşhisi söylemiştim .D

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 02 Ağustos 2010 19:05