bilgisayarım surekli takılıyor

HPQ-User
30-09-2008, 15:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ozgr sormuş:
bilgisayarm ozellikle video ve oyunlarda sık sık donuyor . fakat dikkatimi çeken şey 2 saniyede bir donuyor sonra devam ediyor olması. surekli 2 saniyede bi donarak oyun oynamaktan bıktıgım icin update edicem. fakat imkanım kısıtlı ki sorun ram demi ve ya ekran kartındamı bilmiyorum ve anakartım 333 mhz tam destekliyo fakat piyasada 333 mhz 0 ram satan yer yok 2. el alsam sorun yaşarmıyım . yardımlarınız için teşekkurler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
amd athlon 2.2
512 mb ram blitz 333mhz
128 mb nvdia wnfst fx5200
asus a7s8x
o/b ses kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Banned
30-09-2008, 15:45   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Pc'de Donma Sebepleri.

1- Sistemdeki virüslerden kaynaklanır. ,

2- Aşırı Pc Yüklenen Programlardan

3- İşlemci Fanı Çalışmıyor Olabilir.

4- Donanımsal Sorunlardan Kaynaklanıyor Olabilir.

5- HDD Arızalılarından Meydana gelir.

6- Yanlış Driver Yüklenmesinden Kaynaklanır.

Pc'ye giren virüslerden dolayı pc de anlık donmalar Anlık resetler meydana gelmektedir. Onun için sistemimizde anti programlar yüklü olmalıdır.

bilgisayara aşırı yüklemelerden dolayı HDD Donmalar ve bunun sonucunda da pcde donma meydana gelir. Aşırı Tozlanmadan İşlemci Fanı Çalışmıyor Olabilir ve bu da  Donmaya neden olur.  Donanımsal Parça Uyumsuzluklarından dolayıda pc de donmalar meydana Gelebilir.
ALINTI.
bu saydıklarım genel donma nedenleri bunların dışında söylemek gerekirse ramin çok düşük o ramle doğru düzgün oyun oynayamazsın en azından 1gb yapman gerekir ki sıkıntı yaşamayasın.ikinci el almanı hiç tavsiye etmen vermişken bir kere para verip iyisini almak daha akıllıca olur.o ramle oyunlarında donmaların yaşanması gayet normal çünkü sadece pc'i çalıştırıp internette gezecek bir kapasitede.

Son Düzenleme: Kylie ~ 30 Eylül 2008 16:11
muammerturkmen
30-09-2008, 16:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
359 mesaj

2- Aşırı Pc Yüklenen Programlardan büyük ihtimal

dime
30-09-2008, 18:42   |  #4  
Taze Üye
9 mesaj

abi ben ozgur ya hdd yi bad için tarattırdım clean cıktı ama ram de sorun olmadıgına emin misiniz ?  ve bu donmalar ekran kartıyla ilgili olabilirmi ve bu ram konusunda napabilirim . 2. el ram alsam nasıl olur bozuk cıkarmı ( piyasada deneyip takılan yerler var hatta birinin ismi ni vermek istemiyorum ama nukleer bomba yapımında kullanılar element isminde :D ) o yer hakkında ne dusunuyosunz ve upgrade yapsam ram imi ekran kartınımı degistirmeliyim ?

Banned
30-09-2008, 20:00   |  #5  
Banlandı
5,024 mesaj

arkadaşım dediğin yeri bilmiyorum ama hem ekran kartın hemde ramin çok düşük bir modelde o ikisiylede doğru düzgün oyun oynayamazsın. ramini en az 1 gb yap ekran kartınıda pc'de rahat rahat oyun oynayabileceğin bir modelle değiştir yoksa sorunların bitmez.özellikle ramin normal kullanım için bile ancak yetebilecek bir seviyede düşün artık gerisini.

dime
30-09-2008, 23:23   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

peki teşekkurler bilgi için peki bişey daha sorucam .  oyunda donmaması için once ekran kartınımı degistirmeliyim ram imi ?

Banned
30-09-2008, 23:26   |  #7  
Banlandı
5,024 mesaj

önce rami, mümkünse ikisini birden.

dime
30-09-2008, 23:39   |  #8  
Taze Üye
9 mesaj

teşekkurler cok sağolasin :)