Bilgisayarım yeni fakat yeteri performans yok

edipciftci
29-08-2011, 23:22   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,723 mesaj

arkadaşım...!!!
senin sorunun işlemcinin termal macununda...!!!  derhal o sökemediğin ama yerinden oynatarak macunun özelliğini bozduğun işlemcini hemen sök...!!!  sonra soğutucu ve işlemcinin üzerindeki macunları güzelce temizle...  uygun pamuklu bir bezle biraz bastıraratk sil...!!!  ÜZERİNDE TERMAL MACUN KALMAYACAKKK...!!!

sonra da yeni termal macunu işlemcinin yüzeyine çok düzgün bir şekilde yay - sıva - sıvaştırrrr...!!!
ardından da dikkatli bir şekilde soğutucuyu oturt ve mandallarından kilitleeee...!!!

sonra da uygun driver' Ları  internetten bul ve kur...!!!  bütün sorunların bitsin...

saygılarrr.r.r.r.rr

edipciftci
29-08-2011, 23:38   |  #27  
Yıllanmış Üye
2,723 mesaj

eğer yazdıklarım işe yaramazsa sana eskilerin ilacının tarifini yazıyorum...

2 adet commodore 64 merkezi çip (6536) , 1 adet amiga 500 PAULA çipi , 1 adet commodore 64 oyun yükleme kafa ayarı kartuşu , 1 adet amiga 500 disket (içi dolu olsun) , 1 adet commodore 64 teyp kaseti (içinde mario ve river raid olacak).

işte bunlsrın hepsini bi tencereye at ve sonra iyice kaynat. yaklaşık 2 saat...!!!  sonra çıkan o suya bir tutam tuz ekle , sonra da yıkanmamış dünkü çoraplarını o suyla ıslat (sağ teki olacak ha, sakın şaşırma). sonrada bilgisayarını o çorapla iyice ovalayarak sil. ardından monitörünü de sil. ve tabii ki klave ile maus' unu da silmelisin.  ramlar' ı, ekran kartını, işlemcinin fanlarını ve anakartını da silmelisin bu çorapla...  çorabı arasıra da suya batırmayı sonra da sıkmayı unutma sakın silerken. çorabın hafif nemli kalması yeterli...

geldik işin son kısmına...   bütün bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarını açmadan önce, çorabının diğer tekini (sol teki yani) onuda bu suya ıslat, bir gece ıslı kalsın ve sonra onu al bir bilgisayarcıya git ve orada bırak.

geçmiş olsun...

NOT : ilk yazdığım mesaj işe yaramazsa bu mesajda yazanları uygularsın...

saygılarrr.r.r.rrr

suayb
30-08-2011, 00:26   |  #28  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

hehehe süpersiniz :D oldu o zaman ben 1. seçeneği deneyeyim eğer olmazsa bunu yaparım.

Pc yi aldığım yere götüreyim bi işlemci fanı taksınlar hemde macununu yenilesinler.

Sürücüleri yeni güncelleştirmiştim zaten yenileri çıkmamış sanırım henüz ama takipteyim.

Alıntı: edipciftci  
eğer yazdıklarım işe yaramazsa sana eskilerin ilacının tarifini yazıyorum...

2 adet commodore 64 merkezi çip (6536) , 1 adet amiga 500 PAULA çipi , 1 adet commodore 64 oyun yükleme kafa ayarı kartuşu , 1 adet amiga 500 disket (içi dolu olsun) , 1 adet commodore 64 teyp kaseti (içinde mario ve river raid olacak).

işte bunlsrın hepsini bi tencereye at ve sonra iyice kaynat. yaklaşık 2 saat...!!!  sonra çıkan o suya bir tutam tuz ekle , sonra da yıkanmamış dünkü çoraplarını o suyla ıslat (sağ teki olacak ha, sakın şaşırma). sonrada bilgisayarını o çorapla iyice ovalayarak sil. ardından monitörünü de sil. ve tabii ki klave ile maus' unu da silmelisin.  ramlar' ı, ekran kartını, işlemcinin fanlarını ve anakartını da silmelisin bu çorapla...  çorabı arasıra da suya batırmayı sonra da sıkmayı unutma sakın silerken. çorabın hafif nemli kalması yeterli...

geldik işin son kısmına...   bütün bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarını açmadan önce, çorabının diğer tekini (sol teki yani) onuda bu suya ıslat, bir gece ıslı kalsın ve sonra onu al bir bilgisayarcıya git ve orada bırak.

geçmiş olsun...

NOT : ilk yazdığım mesaj işe yaramazsa bu mesajda yazanları uygularsın...

saygılarrr.r.r.

edipciftci
30-08-2011, 12:58   |  #29  
Yıllanmış Üye
2,723 mesaj

silikonu yenilettiğinde performans ve değişikliklerden haberdar et beni...

saygılarrr.r.r.rr

edipciftci
30-08-2011, 13:00   |  #30  
Yıllanmış Üye
2,723 mesaj

bu arada BURADAKİ BÜTÜN ARKADAŞLARIN BAYRAMI KUTLU OLSUN VE ALLAH HAYIRLI GÜNLERE VESİLE KILSIN...!!!

saygılar

Son Düzenleme: edipciftci ~ 30 Ağustos 2011 13:01
Zaym1n
30-08-2011, 17:34   |  #31  
Yıllanmış Üye
495 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Düzgün monte edilmiş bir stock fan , eğer o/c yapılmayacaksa yeterlidir. 

Ancak bazı işlemci modelleri (pentiumlar gibi) doğuştan ısı özürlüdür , bunlar için ekstra soğutucular kullanmak faydalıdır... 

Ya birde arkadaşlarım beni yanlış anlamayın ama sanki herbiriniz profesyonel oyuncusunuzda 5770 i beğenmiyorsunuz... Yapmayın orta seviye çok güzel bir karttır... 

Kişiye 6850/6870 al demek kolaydır da 300-400 TL kim kime veriyor bu devirde durduk yere ? 
Önemli olan en uygun f/p parçayı kullanıp tam verim alabilmektir... 

Şahsen ben 5670 ddr5 'e bile razıyım ama yok işte... (5670 benim bir haftalık kazancımdır bu arada...)

ilk mesajında 1'e 1 uyuşuyoruz ama bu mesajında biraz ters düştüm seninle

şöyleki

şimdi profesyonel oyuncu olduğumu sanmıyorum ama genelde oyun oynarak geçiririm zamanımı yani şöyle söyliyim tatil döneminde yaklaşık 11 saat oyun oynuyorum daha doğrusu öğlen 3-4 gibi uyanıyorum gece ya da sabah diyelim 5:30-6'ya kadar sürekli oyun oynuyorum ama tabi bazen ara veriyorum forumları geziyorum chip makalesine göre ben hardcore oyuncu sınıfına giriyorum bende şuan hd6850 var ve gelecek ay asus directcu II hd6950 2gb almayı planlıyorumki yaklaşık 740 lira şimdi oyun oynamayı seviyosak zorunlu olarak ekran kartına diğer donanımlara göre daha fazla para ödememiz gerek bunun dışında hd5770 evet iyi bir orta seviye ekran kartı ama yapabilecekleri sınırlı yani şuanki tüm oyunları açar çalıştırır yanlış hatırlamıyosam shader 5.0 destekliyo ki buda her oyunu yazılımsal olarak destekliyo demektir ama en üst grafik düzeyinde oynayamassın son 1-2 senede çıkan fps türü oyunları ya da full hd çözünürlükte oynayamassın buda zamanını oyun oynayarak geçiren birisi için kabul edilebilir bişey değil

sonuç olarak sadece amacı 1-2 saat eğlenmek için oyun oynayanlara yetecek bi kart ama zamanını buna harcıyan birisi için yetersiz ve düşük seviye bi kart ben şunu demiyorum hd6850 mükemmel üst seviye bi karttır demiyorum hd6850 orta-üst seviye arası bi kart buda bi oyuncu için yeterlidir ama performans istiyosan buda yeterliy değil

biraz uzattım ama aklımdan geçenleri tam olarak anlatmak istedim :)

suayb
31-08-2011, 00:45   |  #32  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

Tabii değiştirir değiştirmez sizleri haberdar ederim
RAMAZAN BAYRAMINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARIM....

Alıntı: edipciftci  
bu arada BURADAKİ BÜTÜN ARKADAŞLARIN BAYRAMI KUTLU OLSUN VE ALLAH HAYIRLI GÜNLERE VESİLE KILSIN...!!!

saygı

suayb
31-08-2011, 00:54   |  #33  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

Aydınlatıcı bilginizden dolayı teşekkür ederim bende yeni kartlar çıktıkdan sonra kartımı yenilerim

Alıntı: Zaym1n  
ilk mesajında 1'e 1 uyuşuyoruz ama bu mesajında biraz ters düştüm seninle

şöyleki

şimdi profesyonel oyuncu olduğumu sanmıyorum ama genelde oyun oynarak geçiririm zamanımı yani şöyle söyliyim tatil döneminde yaklaşık 11 saat oyun oynuyorum daha doğrusu öğlen 3-4 gibi uyanıyorum gece ya da sabah diyelim 5:30-6'ya kadar sürekli oyun oynuyorum ama tabi bazen ara veriyorum forumları geziyorum chip makalesine göre ben hardcore oyuncu sınıfına giriyorum bende şuan hd6850 var ve gelecek ay asus directcu II hd6950 2gb almayı planlıyorumki yaklaşık 740 lira şimdi oyun oynamayı seviyosak zorunlu olarak ekran kartına diğer donanımlara göre daha fazla para ödememiz gerek bunun dışında hd5770 evet iyi bir orta seviye ekran kartı ama yapabilecekleri sınırlı yani şuanki tüm oyunları açar çalıştırır yanlış hatırlamıyosam shader 5.0 destekliyo ki buda her oyunu yazılımsal olarak destekliyo demektir ama en üst grafik düzeyinde oynayamassın son 1-2 senede çıkan fps türü oyunları ya da full hd çözünürlükte oynayamassın buda zamanını oyun oynayarak geçiren birisi için kabul edilebilir bişey değil

sonuç olarak sadece amacı 1-2 saat eğlenmek için oyun oynayanlara yetecek bi kart ama zamanını buna harcıyan birisi için yetersiz ve düşük seviye bi kart ben şunu demiyorum hd6850 mükemmel üst seviye bi karttır demiyorum hd6850 orta-üst seviye arası bi kart buda bi oyuncu için yeterlidir ama performans istiyosan buda yeterliy değil

biraz uzattım ama aklımdan geçenleri tam olarak anlatmak istedim :)

suayb
31-08-2011, 01:00   |  #34  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

Arkadaşlar bir çoğunuz bu oyunu biliyorsunuzdur sanırım city Xl 2011 benim sistemim bu oyunda donuyor monitörüm LG w2486L full HD bende monitörün hakkını vermek istiyorum ama donuyor donuyor donuyor deli olacam adamlar sistem gereksinimine core 2 duo demiş ben amd x6 ile oynayamıyorum ati 3850 diyor bende 577o var ama donuyor deli olmak üzereyim zoruma gidiyor gerçekten .... :(

suayb
31-08-2011, 12:54   |  #35  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

Arkadaşlar kasam bu, ölçüleri ise 475 x 192 x 435 mm şeklinde (bi sitede dark evo hakkında şöyle bi yazı gördüm " max sogutucu yuksekligi 14,5cm") buna nasıl bir işlemci fanı önerirsiniz? İşlemciyi biliyorsunuz zaten ama yinede tekrar söylemekte fayda var AMD 1090T
Arkadaşlar fanı işlemciye takıldığımızda, karşıya bakan fanlardan mı tercih etmeliyiz, yoksa yana bakanlardan mı? Hangisi verimli olur, yana bakan fan alırsak kasanın arkasında bulunan egzos fanı dediklerinden havayı dışarı atacaktır, ama üzerindeki gibi direk yan kapağa bakan fan alırsak yandaki 19cm. lik fan fana üfliyecektir yani biri havayı dışarı üflerken diğeri dışarıdaki havayı işlemci fanına üfliyecektir, bu faydalı olur mu bilmiyorum ama yan fan alırsak fan havayı fana üfliyecek egzos fanıda havayı dışarı üfliyecektir, sanki bu daha performanslı olacak gibi duruyor. Fan örneklerinin resimlerini ekledim.
Evet saygıdeğer arkadaşlar şimdi hangi fanı almalıyım dikey mi yatay mı?
Teşekkürler...

Son Düzenleme: suayb ~ 31 Ağustos 2011 21:34
Zaym1n
31-08-2011, 23:05   |  #36  
Yıllanmış Üye
495 mesaj

fanın yönü hakkında çok bişey söyliyemem pek bi bilgim yok ama dikey alsan daha mantıklı gibi geldi bana işlemci fanı için ne kadar bütçen olduğunu bilmiyorum bu yüzden 2 tane düşük fiyata sahip soğutucu önericem

birisi bu
http://www.vatanbilgisayar.com/Soğutma%20Sistemleri/xigmatek-gaia-sd1283-gaia-sd1283-intel-lga77511561366-&-amd-am2am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51606

biriside bu
http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/xigmatek-nepartak-s983f-nepartak-s983f-intel-1156-&-amdam2am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=45693

2 side xigmatek bu marka hakkında pek bi bilgim yok :) ama genel olarak düşük fiyatlı ürünleri var kasaları falanda düşük fiyat heralde orta düzey'de ürünleri var ama yinede stok fandan iyidir :)

yalnız bütçeni 150tl ye kadar çıkartabiliren thermaltake in çok sağlam soğutucuları var o.c falanda yaparsın sorunsuz

Son Düzenleme: Zaym1n ~ 31 Ağustos 2011 23:07
suayb
01-09-2011, 14:33   |  #37  
suayb avatarı
OP Üye
93 mesaj

Thermaltake Frio alacam sanırım onu düşünüyorum aslında bir fan daha düşünüyorum oda Akasa Venom fakat Thermaltake Frio da ses sıkıntısı var çok gürültülüymüş o biraz sıkıntı verecek gibi ama performans olarak bu daha iyi sanırım.