Bilgisayarımdaki yavaşlamanın sebebi ne?

al0162
12-10-2010, 13:57   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

Merhaba
1- Özellikle resimli internet sitelerinde, kaydırma çubuğunu aşağı yukarı hızlı hareket ettirdiğimde CPU kullanım oranı hızlı olarak %70'lere çıkıyor ve işlemci fan hızı artıyor, dolayısıyla da CPU fan gürültüsü. Ayrıca resimler kesik kesik görüntüleniyor. Akıcı olarak yukarı kaymıyor.
Bu durumu düzeltmem için ne yapmalıyım
2-Özellikle Chip'in sitesindeki orta çok fazla CPU kullanımı görüyorum. Sanırım sayfanın ortasındaki hareketli konuları gösteren menü.
Bu durumları düzeltmek için ne yapabilirim?
P4 3.0Ghz HT / 756MB DDR / IDE HDD / ATI Radeon 9200
Şimdiden teşekkürler

Son Düzenleme: al0162 ~ 12 Ekim 2010 13:59
AsusGta
12-10-2010, 14:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
178 mesaj
Alıntı: al0162  
Merhaba
1- Özellikle resimli internet sitelerinde, kaydırma çubuğunu aşağı yukarı hızlı hareket ettirdiğimde CPU kullanım oranı hızlı olarak %70'lere çıkıyor ve işlemci fan hızı artıyor, dolayısıyla da CPU fan gürültüsü. Ayrıca resimler kesik kesik görüntüleniyor. Akıcı olarak yukarı kaymıyor.
Bu durumu düzeltmem için ne yapmalıyı
Ekran Kartı Driverlerini Yüklememiş Olabilirsin ...

mcafee23 ayrılmıştır
12-10-2010, 14:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bilgisayarındaki yavaşlamanın sebebi biraz da bilgisayarın
Bilgisayarın düşük
Chip online'ın ram ve cpu harcamasına çözüm biz de arıyoruz ama bulamadık bu sizinle ilgili birşey değil
Ama resimleri kaydırırken pencereleri taşırken kesik kesik kayıyor veya taşınıyorsa.Benim aklıma ilk olarak ekran kartı sürücüsünün yüklü olmadığı gelir

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 12 Ekim 2010 14:17
al0162
12-10-2010, 15:08   |  #4  
OP Yeni Üye
47 mesaj

Teşekkürler. Şimdi yükleyeceğim. Bu arada belleği sadece 200-250MB civarı kullanıyorum. Ve Firefox kullanıyorum.

Kapalı Hesap (154666)
12-10-2010, 15:36   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Merhaba
Bu durumu düzeltmem için ne yapmalıyım
2-Özellikle Chip'in sitesindeki orta çok fazla CPU kullanımı görüyorum. Sanırım sayfanın ortasındaki hareketli konuları gösteren menü.
Bu durumları düzeltmek için ne yapabilirim?
P4 3.0Ghz HT / 756MB DDR / IDE HDD / ATI Radeon 9200
Şimdiden teşekkü
Aynı sorun bende de var
İnternet hızım evde 2 MB iken daha uzun sürüyor
İşyerindeki internet hızım 16 MB çok daha kısa süreli donmalar var
Aynı laptop ile giriyorum 1.6GHZ dual core 2MB ram
Prensipte internet sayfalarındaki bazı şeyleri sistem yüklemeye çalışıyor. Bunun belli başlıcaları faviconlar. Sayfa dataları, flash animasyonlar ya da bazı resimler .
Bunların yüklenilmesi haliyle öncelikle net hızına bağlıdır. Ancak bilgisayarın bu bilgileri işlemek için de bazı programları çalıştırması gerekmektedir. Flash player vb. gibi.
Sistemin iyi konfigure edilmesi bu yavaşlamayı haliyle en aza indirecektir ancak mantıken mutlaka bir süre gerekecektir.

Jubei76
12-10-2010, 16:11   |  #6  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Teşekkürler. Şimdi yükleyeceğim. Bu arada belleği sadece 200-250MB civarı kullanıyorum. Ve Firefox kullanıyorum.
kusuruma bakma bilmediğimden soruyorum ,Belleği nasıl oluyorda istediğin gibi 200-250Mb kullanabiliyorsun ? Soru

mcafee23 ayrılmıştır
12-10-2010, 16:15   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bilgisayar o seviyelerde kullanıyor demek istemiş galiba.
Bu kullanım çok az

bosluk
12-10-2010, 16:26   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Sadece Firefox Flash içerikler de barındıran (Chip gibi) sitelerde tek başına 100 küsür MB bellek kullanır. Ekran kartınız da grafiksel işlemlerde bunun yarısına kadar sistem belleğinden yiyebilir. Başlangıçta kullanılmadığı halde açık tutulan Windows servisleri de abartılı hafıza kullanımı yaparlar. Buna kritik sistem dll'leri ve işleçlerini de eklersek sadece Firefox ve Windows sistemi pasif olarak 400 MB'tan fazla hafıza kullanırlar. Bu oran ek site açılışları ve program çalıştırılmasıyla da dinamik olarak değişir.

Bu durumda ne yapılabilir, en basit haliyle hafıza arttırımına gidilebilir. Günümüzde 1 GB altı bir sistemi kullanmak pek pratik bir durum değil. Hafıza modüllerinin fiyat/performans oranları da çok çok iyi halde. En kısa yoldan ek 1 GB taktığınızda sorunlarınızın tamamı kendiliğinden geçecektir.

Bunun dışında Chrome, Opera gibi alternatif tarayıcıları da deneyebilirsiniz. Firefox, epey bir sürümdür Flash'ın da içinde olduğu bir "Container" dosyası yükleme eğiliminde yoğun kodlanmış çoğu sitede. Yüksek sistemli bilgisayarlarda bu çalışma biçimi daha kararlı olsa da, önerilen sistemin biraz altına indiğinizde sizdeki gibi çok yüksek yoğunluklu donanım kullanımı yaratabiliyor.

Ek olarak uzun süredir Windows kurmamışsanız kurma zamanınızın geldiğinde de bir işaret olabilir bu durum. Uygulama artığı kalan onlarca dll/exe dosyası ve Windows kayıt anahtarı; heleki internet bağımlı ve ortak kullanım dosyalarıysa yavaşlamaların önemli bir kısmından sorumlular.

Konuyu bu tarz geniş bir biçimde ele alırsanız sanıyorum en efektif çözümünüz kendiliğinden karşınıza çıkacaktır. Geçmiş olsun...

al0162
12-10-2010, 19:18   |  #9  
OP Yeni Üye
47 mesaj
Alıntı: AsusGta  
Ekran Kartı Driverlerini Yüklememiş Olabilirsin ...
Ekran Kartı sürücüsü yükledim. Biraz düzeldi. Teşekkür ederim öğüdünüz için.

al0162
12-10-2010, 19:23   |  #10  
OP Yeni Üye
47 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Aynı sorun bende de var
İnternet hızım evde 2 MB iken daha uzun sürüyor
İşyerindeki internet hızım 16 MB çok daha kısa süreli donmalar var
Aynı laptop ile giriyorum 1.6GHZ dual core 2MB ram
Prensipte internet sayfalarındaki bazı şeyleri sistem yüklemeye çalışıyor. Bunun belli başlıcaları faviconlar. Sayfa dataları, flash animasyonlar ya da bazı resimler .
Bunların yüklenilmesi haliyle öncelikle net hızına bağlıdır. Ancak bilgisayarın bu bilgileri işlemek için de bazı programları çalıştırması gerekmektedir. Flash player vb. gibi.
Sistemin iyi konfigure edilmesi bu yavaşlamayı haliyle en aza indirecektir ancak mantıken mutlaka bir süre gerekecektir.
Benim bağlantım da 1Mb, oldukça düşük. Sizinkinde böyle bir sorun varsa, benimkinde böyle bir sorun olması hayli hayli doğal. Teşekkürler bilgileriniz için...

al0162
12-10-2010, 19:25   |  #11  
OP Yeni Üye
47 mesaj
Alıntı: Jubei76  
kusuruma bakma bilmediğimden soruyorum ,Belleği nasıl oluyorda istediğin gibi 200-250Mb kullanabiliyorsun ? Soru
Yani Windows XP açıldığında herhangi bir program açmadan belleği kontrol ettiğimde 150MB olarak görüyorum.Firefox açtığımda 250 oluyor(Chip sayfasında)

al0162
12-10-2010, 19:31   |  #12  
OP Yeni Üye
47 mesaj
Alıntı: mcafee23  
bilgisayar o seviyelerde kullanıyor demek istemiş galiba.
Bu kullanım çok
Evet, bir çok servisi kapattım, Klasör seçenelerinideki gereksinimleri asgâriye indirdim.Açılışta sadece: Avast, Firewall, DU Meter, IDM yükleniyor ve 150MB bellek harcıyor. Ekran kartı sürücülerini yükledikten sonra 180MB oldu:)

al0162
12-10-2010, 19:43   |  #13  
OP Yeni Üye
47 mesaj
Alıntı: bosluk  
Sadece Firefox Flash içerikler de barındıran (Chip gibi) sitelerde tek başına 100 küsür MB bellek kullanır. Ekran kartınız da grafiksel işlemlerde bunun yarısına kadar sistem belleğinden yiyebilir. Başlangıçta kullanılmadığı halde açık tutulan Windows servisleri de abartılı hafıza kullanımı yaparlar. Buna kritik sistem dll'leri ve işleçlerini de eklersek sadece Firefox ve Windows sistemi pasif olarak 400 MB'tan fazla hafıza kullanırlar. Bu oran ek site açılışları ve program çalıştırılmasıyla da dinamik olarak değişir.

Bu durumda ne yapılabilir, en basit haliyle hafıza arttırımına gidilebilir. Günümüzde 1 GB altı bir sistemi kullanmak pek pratik bir durum değil. Hafıza modüllerinin fiyat/performans oranları da çok çok iyi halde. En kısa yoldan ek 1 GB taktığınızda sorunlarınızın tamamı kendiliğinden geçecektir.

Bunun dışında Chrome, Opera gibi alternatif tarayıcıları da deneyebilirsiniz. Firefox, epey bir sürümdür Flash'ın da içinde olduğu bir "Container" dosyası yükleme eğiliminde yoğun kodlanmış çoğu sitede. Yüksek sistemli bilgisayarlarda bu çalışma biçimi daha kararlı olsa da, önerilen sistemin biraz altına indiğinizde sizdeki gibi çok yüksek yoğunluklu donanım kullanımı yaratabiliyor.

Ek olarak uzun süredir Windows kurmamışsanız kurma zamanınızın geldiğinde de bir işaret olabilir bu durum. Uygulama artığı kalan onlarca dll/exe dosyası ve Windows kayıt anahtarı; heleki internet bağımlı ve ortak kullanım dosyalarıysa yavaşlamaların önemli bir kısmından sorumlular.

Konuyu bu tarz geniş bir biçimde ele alırsanız sanıyorum en efektif çözümünüz kendiliğinden karşınıza çıkacaktır. Geçmiş olsun...

Verdiğiniz bilgileriniz için teşekkürler
-Evet belleği arttırmayı veya yeni bir sistem almayı düşünüyorum.
-Chip'teki son haberleri gösteren orta kısımdaki sağdan sola kayan menü işlemci kullanımını değiştiriyor. Yani arrtırıp azaltıyor. Buna bağlı olarakta işlemci fanının gürültürüsü değişiyor. Bu ses bir süre sonra insanı rahatsız ediyor. Chip'in sitesinde uzun süre kalmak insanı boğuyor
-O tarayıcıları denedim, alışamadım. FF'yi sevdim. Adblocker, Flashblock, Phzilla, qtl, RSS Ticker eklentileri vazgeçilmez. Fazla bellek harcamasına rağmen FF'yi seviyorum
-Windows'un düzenli bakımını yaparım. CCleaner ile ve eski sistem geri yükleme kayıtlarını silerim.
Verdiğiniz bilgiler ve ögütler için tekrar teşekkür ederim. Kulağımda küpe olacak