Bilgisayarın kiltitlenmesi

HPQ-User
02-02-2008, 22:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Geenmeboo sormuş:
bilgisayarım 2 sene önce aşırı elektrik yükü sebebiyle yanmıstı anakart işlemci ekran kartı olduu gibi zarar gördü ve en ucuz yolla bilgisayarımı idare eder duruma getirmek için yukarıdaki parçaları aldım.ilk 3-4 ay hiç bi sorun yokken daha sonra bilgisayarım oyun oynarken ekran donmaya sonunda kilitlenmeye basşladı ve tabiki windows görev yöneticisi ne de ulaşamadıım için blgisayarımı kapatmak veya yeniden başlatmak zorunda kalıyordum.Bunun bilgisayarımın oyunların min. özelliklerini dahi kaldıramadığı için olduunu sanıyordum fakat son 6 aydır hiç oyun oynamazken bile bi anda kendi kendine kilitlenio ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.Bu sorunun sebebi ve çözümü hakkında bilgi veririseniz mutlu olurum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
intel celeron 3.06 işlemci 512 mb ram 256 mb ekran kartı
falan

İnternet Tarayıcı: Opera/9.50 (Windows NT 5.1; U; en)

XxXDaRKoXxX
02-02-2008, 23:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Bilgisayarınızı bir antivirüs ile online ya da normal yükleyerek taratınız önerim Kaspersky.

Sonra olmazsa McAfee Rootkit indirip rootkit tarama yapınız.

Borga-x
04-02-2008, 08:28   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sisteminizin içindeki tozları temızledınızmı. İşlemci cok ısınıyorsa kapatma veya kılıtlenme soz konusu olabılır.Temızlık yapın

ozanaydemir
06-02-2008, 01:35   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

sanırım zarar gören parçalardan biride Ram olabilir ctr+alt+del yap performans seçeneğine gel orada SD Kullanımı diye bir bölüm var. bu bölümü takip ederek bilgisayarına işkence yapmaya başla internete gir video izle mp3 çal ve aklına gelebilecek her şeyi yap. SD Kullanımı bölümü bir noktaya geldiğinde kitleme yapıyorsa ve her seferinde bu bölüme geldiğinde kitleme söz konusuysa RAM kısmi olarak bozulmuştur. Ram üzerinde geçici bellekler vardır. Mesela 512MB ve 8 chipli bir Ram ise her chipe 64MB düşer en son chipe geldiğinde yani Ram in 448MB ından sonra sorun yaşayabilirsin.