bilgisyarıma giren bir virüs her yeri alt üst etti

sinan_kacmaz
28-12-2007, 01:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Bilgisyarımda Kaspersky 7.0 yüklü ama bilgisyarıma giren bir virüs her yeri alt üst etti...

İlk önce C ve D'ye pencere açmadı ve sol çift tıklamada birlikte aç penceresi sorunu ile karşılaştım. Bu sorunu bir şekilde hallettim ama şimdi de pencere açılıyor C'nin içerisindeki herhangi bir dosya'ya çift tıkladığımda ARA penceresi karşıma çıkıyor. Veya Sağ tıkladığımda en üstte ARA sekmesi yerleşmiş(normalde Aç olması gerekir) Bu sorunu nasıl halledeceğim.

İkinci sorunum da Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm içersinde gizli dosya ve klasörleri göster dememe rağmen etkin olmuyor, hiç bir şey değişmiyor...
Yardımlarınızı bekliyorum...
Şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 28 Aralık 2007 11:06
sah1n
28-12-2007, 08:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

1.ci sorununu nod32 antivirüs programıyla tarat pc ni düzelecektir.
2.ci sorununda Gizli dosyalarına virüs bulaşmış Başka anti virüs programlarıya taratmanıda öneririm

Borga-x
28-12-2007, 08:52   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

baska bır sısteme kendı hdd bağlayıp orda da tarama yapabılırsın. Dıger sıstemın işletimi sistemini kullanıp kendı sıstem HDD'ını slave olarak gostermelısın.

Kapalı Hesap (34907)
28-12-2007, 10:17   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

işletim sistemin xp ise yeniden onar.,Başlat/çalıştır/sfc scannow yaz enter.xp cd'nisürücüye yerleştir tüm sistemini onarsın yalnız unutma tüm değişmiş görselleride orjinal hale getirir,yada Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (42462) ~ 28 Aralık 2007 10:19
Grayback
29-12-2007, 21:23   |  #5  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaslar meraba bende de aynı sorun var . işletim sistemim xp , hp pavillion dv5000 , teknosadan aldım . nod32 ile virüsü temizledim fakat gizlenen klasörleri göremiyorum . program files da etkilenmiş ve gözükmüyo:(
   bu teknosadan alınan laptoplarda ne yapabilirim? sistemi önceki bir tarihe çevirmeye çalıştım ama başarılı olamadım. bu "Sistem Kurtarma->PC kurtarma " sanırım son şans olucak ama kayıtlı dosyalarımı bu işlemle kaybeder miyim?
   Ya da sadece sistemi düzeltmeye yarayan , belgeleri dosyaları koruyan alternatif bir yol var mıdır?
   şimdiden saolun..

Grayback
29-12-2007, 21:59   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

biraz daha detay veriyim . virüsün adı Win32/Delf.AAM . dosya ve klasörlerin orjinallerini gizliyor , yerine gizlenen klasörlerle aynı isim ve görüntüde fakat .exe uzantılı olanlarını koyuyor .klasör seçeneklerinde "gizli dosyaları ve klasörleri gösterme" seçeneğinde takılı kalıyor ve " gizli dosya ve klasörleri göster " işaretlense bile fayda etmiyor, yeniden " ..gösterme " ye geliyor.
   virüsü nod32 ile temizledim ama virüsün bulaştığı klasörler "kayıp". Fakat silinmediklerinden eminim çünkü harddiskin kullanılan alan miktarı aynı duruyor.
   söylediğim gibi "program files " hala gizli .

black_flood
29-12-2007, 22:31   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

aekadaşım nod32'den medet ummak demek sistemin idamı gibi bişeydir.taraken hiç dikkat ettinmi bilmem ama aktif sistem dosyaları,rar ve diğer uzntı türevlerini nod32 tarayamaz aynı norton ürünlerindeki gibi böylre pis güvenlik açığından başka birşeye sebep olmayan boş bir yazılımdır.
bu virüsü panda internet security 2008 ile rahatlıklan temizleyip silebilirsin.bu mahlukati virüs tamamen sistemden temizlenince zaten diğer özelliklerde aktif olacak.

virüs ile ilgili bilgide mevcut yalnız bu taa mayıs 2006 yılı virüsü yeni bişey değil.
işte trupreventin sağladığı güvenlik size bu tip trojenlerde aktif hale geçip zararlının aktif hale geçmesini vede sistem kaynaklarına zarar vermesini engelleyerek tam koruma sağlamaktadır. piyasadaki hiçbir antivirüste bu özellik vede diğer online hesap koruma çözümü mevcut değildir.

Son Düzenleme: black_flood ~ 29 Aralık 2007 22:36