bios ayarı değişik

HPQ-User
19-08-2008, 21:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cinar844 sormuş:
vista home premium kullanıyorum format için önce bios ayarlarını yapmak istedim ve bir siteden bunun için yazıcıdan çıktı alıp pc nin başına geçtim ama bir de ne göreyim değişik şöyle idi
cmos setup utiliyt-copyright(c)1985-2004,americanmegatrends,ınc

yazıyordu altındada şöyle yazıyordu:

.standard cmos features                 frequency/voltage control
.advanced bıos features                  load fail-safe defaults
.integrated peripherals                   load optimized defults
.power managament setup              bios setting password
.pnp/pcı configurations                   save & exit setup
.h/w monitor                                 exit without saving

bu yazıların altındada malum yön işaretleri falan yazıyordu bu sayfayı bilen arkadaşım zaten gerisini tahmin etmiştir

arkadaşlar gelelim şimdi sorumuza ben şimdi ne yapacağım biosu nasıl ayarlayacağım ne yapmam lazım sizden acilen cevap bekler  ve teşekkür ederim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vista home premium kullanıyorum

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 3.5.21022)

uGuR.uK
19-08-2008, 22:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

"advanced bios feature" kısmına geliceksin, ordan "boot device" kısmına gelip "first boot device" yazanı cd/dvd-rom yapıcaksın ve ayarları kaydediceksin.("integrated peripherals"da olabilir, tam hatırlamıorum ama ikisinden biri işte)...

cinar844
19-08-2008, 22:12   |  #3  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
625 mesaj

Dostum alakan için çok teşekkürler bu ayar için kesin bişi söylermisin ben acemiyim ve yanlış bişi yaparsam düzeltemem çok teşekkür ederim.

elazigli
"advanced bios feature" kısmına geliceksin, ordan "boot device" kısmına gelip "first boot device" yazanı cd/dvd-rom yapıcaksın ve ayarları kaydediceksin.("integrated peripherals"da olabilir, tam hatırlamıorum ama ikisinden biri işte)...
Kapalı Hesap (34907)
19-08-2008, 22:14   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım
BIOS uzmanı olun
BIOS-Tuning: 10 püf nokta ile maksimum verim

Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
format atacaksınız bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

delibas_ozi
19-08-2008, 22:29   |  #5  
Yeni Üye
36 mesaj

Elazığlı arkadaşın dediği sekmede "Boot sequence", "boot priority" bunlardan en az biri çıkması lazım; bu seçeneği CD/DVD-ROM yapıp F10'a basarak "Y" yani YES seçip formata başlayabilirsin. Eğer o iki seçenek yoksa sıralıdır "First boot - Second boot - Third boot" şeklinde. First - CD ROm, Second IDE0 (HDD) haline getirip F10 ve sonrası adımlarla formatı başlatabilirsin. Aynı sekmede "Boot from other device" gibi bir şey olabilr, onu da "enable" yaparak formatın devamında HDD'den başlatmayı etkin kılman gerekebilir.

Arkadaşlar anlatmış zaten de özetle değinmek istedim..

Son Düzenleme: delibas_ozi ~ 19 Ağustos 2008 22:30
cinar844
20-08-2008, 00:06   |  #6  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

arkadaşlar benim kafam karıştı doğrusu ben sizin göstermiş olduğunuz yolu şöyle takip ettim doğru ise bana ok deyin bende f10 deyip kayıt edecem artık yalnız f10 deyip çıkın diyorsunuz ama tam açarmısınız f10'unu enterledikten sonra esc tuşuna mı basacağız anlatırmısınız lütfen ama bir dk. ben nasıl bir yol izledim onu söyleyeyim size doğru ise lütfen söyleyin ben acemiye teşekkür ederim. yol şu
1.advanced bios features
2.boot sequence
3.1st boot device
4.cd/dvd:pm-lite-on dvdrw shm-165
5.1st boot device -> (cd/dvd:pm-lite-on)
6.f10
7.çıkışmıdır ?
çok teşekkür ederim.acele cevap  beklerim.

Ahmet_79
20-08-2008, 00:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

evet f10

cinar844
20-08-2008, 00:23   |  #8  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

söylediğim yol doğru diyorsun he ahmet bey f10 dan sonra ne yapacağım tabi bu arada ben bu bios ayarını yaparken kurulum cd sini takmadım daha sonra kuracam bu durumda f10 dedikten sonra ne gibi bir işlem yapacağım son olarak sürücüde cd olmaksızın teşekkür ederim dostum

ahmet79
evet
Ahmet_79
20-08-2008, 00:51   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

tamam bu kadar başka bişey yok f10 de tamam

uGuR.uK
20-08-2008, 15:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ya baba amma korkuyorsun sen ya, dedigim iki yerden birinde "first boot device"ı bulup cdrom sürücün yapıcaksın o kadar, merak etme bişey olmaz bu ayaralardan bilgisayarına...

cinar844
20-08-2008, 15:29   |  #11  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

sevgili dostum eğer senin kadar bilse idim karar vermekte bu kadar gecikmezdim hemen ayarları yapar çıkardım ben acemi bir kullanıcıyım bios nedir boot nedir hepsini burdan yeni öğrendim daha yeni öğrendiğim bişiye atlamak istemedim kimbilir sen ne zamandan beri biliyorsun bunları :) ama merak etme ayrıca da sana çok teşekkür ederim ilgilendiğin için ama kelimeleri doğru seçersen çok sevinirim dostum sonuçta hepimizin bir onuru var yalış anlama seninle sürtüşmek için değil bilgi vermek için yazdım teşekkür ederim hazır seni bulmuşken hocam bişi sormak istiyorum format için bios ayarları tamam da format atarken internet bağlantısı ve diğer donanımların bağlantıları ne olacak bu kadar tekrar teşekkür ederim Allaha emanet ol hocam teşekkür ederim.

elazigli
ya baba amma korkuyorsun sen ya, dedigim iki yerden birinde "first boot device"ı bulup cdrom sürücün yapıcaksın o kadar, merak etme bişey olmaz bu ayaralardan bilgisayarına...
uGuR.uK
20-08-2008, 18:46   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ben onura veya diger kavramlara karşı birşey demedimki, yanlış anlamışsın herhalde. sana söyledigim ayarların oldugu kısmı ne kadar kurcalarsan kurcala birşeyleri bozamazsın zaten, cogu kisi bios'u virüs gibi görüyor yanlış hamle sistemi çökertir gibi. eger OC ayarlarını, voltaj yapılandırmalarını kurcalamazsan(ki benim dedigim yerlerde bunların hicbiri yok) bi sorun olması cok cok düsük bi ihtimal. son soruna gelince format atarken baglı kalsın, tak cıkara gerek yok hiç.

inNteAcoME
20-08-2008, 18:57   |  #13  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

arkadaşım bir kaçtana bios türü vardır:award,ami,Phoenix,Flashers vs hangisi olduğunu ilk elranda yazar onu söylersen daha ii olur. bide yol yordam yerine şunu dene: senin pc hdd ile boot edilmiş ki sistem açılıyor sen cd ile boot etceksin yani boot ve hd helimelerini görünce onun olma ihtimali yüksektir bulnca enter veya page up/down(buda marka ile ilgili) cd rom cd driverı mulursan tamam dır. işin köyüsü bazı biyslarda cd rom ve hdd yerine markarı veya adresleriyazarki ozaman biz bile karıştırırız.

cinar844
20-08-2008, 20:04   |  #14  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

teşekkür ederim dostum neyse mesele anlaşıldı sorun yok.

elazigli
ben onura veya diger kavramlara karşı birşey demedimki, yanlış anlamışsın herhalde. sana söyledigim ayarların oldugu kısmı ne kadar kurcalarsan kurcala birşeyleri bozamazsın zaten, cogu kisi bios'u virüs gibi görüyor yanlış hamle sistemi çökertir gibi. eger OC ayarlarını, voltaj yapılandırmalarını kurcalamazsan(ki benim dedigim yerlerde bunların hicbiri yok) bi sorun olması cok cok düsük bi ihtimal. son soruna gelince format atarken baglı kalsın, tak cıkara gerek yok hiç.