Bios Ekranında CD\DVD RW Seçimi

cnstntn
14-05-2011, 13:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

SELAM
BİLGİSAYARA FORMAT ATMAM GEREKİYOR... DAHA ÖNCEDEN BİRKAÇ KEZ ATTIM... DVD SÜRÜCÜSÜ ARIZALANDIĞI İÇİN YENİSİNİ TAKTIRMIŞTIM Kİ TAKTIRDIKTAN SONRA DA FORMAT ATTIM... DVD RW CD OKUMADA PROBLEM ÇIKARMIYOR BİLGİSAYAR AÇIKKEN TÜM CDLERİ OKUYOR... BİOS EKRANINDA ÖNCEDEN TEK DVD RW ÇIKIYORDU ŞU AN
CD\DVD:PM-LİTE-ON DVDRW SHW-160
VE
CD\DVD:3S-HL-DT-ST DVDRAM GH22N 
YAZAN 2 TANE SEÇENEK ÇIKIYOR... İKİSİNİ DE DENEDİM AMA BİLGİSAYAR CD İLE AÇILMIYOR....
BİRDE İKİNCİ SEÇENEĞE HDD Mİ GELMESİ GEREKİYOR DAHA ÖNCEDEN HEP ÖYLE YAPIYORDUM FAKAT ŞU AN O DA 2 TANE  
SATA:3M-ST3250310 AS 
VE
SATA:4M-SAMSUNG HD105SI 
BİOS EKRANINDA YAPMAM GEREKEN BAŞKA BİRŞEY VARDA BEN Mİ DİKKAT ETMEDİM ANLAMADIM...
YARDIMINIZI BEKLİYORUM....

Alparslananadolu
14-05-2011, 18:49   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Birinci seçenek olarak CD/DVD'yi ayarlayıp sonrada Save & Exit Setup seçeneğiyle son işlemi kayıt altına almanız gerekmektedir. Birinci seçeneğin CD/DVD olmasından sonra diğer seçeneklerin HDD olması önemli değil. Eğer birinci seçenekte, yani CD/DVD sürücüsünde açılış CD'si bulamaz ise bilgisayar bu sefer ikinci seçenek olan HDD'ye yani diske yönelir oradan sistemi açmaya çalışır.
İkinci bir ihtimal, bilgisayarınız aslında CD'den açılıyordur ama sürücüye taktığınız CD'de bozukluktan dolayı ya da başka bir sebepten dolayı işletim sistemi bulunmadığı için ikinci seçenek olan HDD'ye yönelmesidir.

cnstntn
15-05-2011, 21:18   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Öncelikle bu Cd ile başka bi bilgisayara Format attım daha önceden ve normal bilgisayar açıldıktan sonra da Cd çalışıyor... Fakat birinci seçeneğe CD\DVD yi koyuyorum ve Save & Exit olarak kapatıyorum yada F10 ile kapatıyorum ama yazdığım gibi iki tane CD\DVD seçeneği var ikisinide tek tek denedim birinci sıraya getirip CD ile başlamıyor bilgisayar... Birde listeden HDD seçeneğini kaldırınca ingilizce bi uyarı çıkıyor yine CD ile başlamıyor... Yani bu şıkların hepsini her türlü denedim daha önceden kaç kez attım format hiç böyle bi sorun olmamıştı... Acaba biosta başka bi ayar mı yapmam gerekiyor bunların dışında...?

Alparslananadolu
15-05-2011, 23:17   |  #4  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

BIOS'u default ayarına getirin sonra yeniden birinci sürücü olarak CD'yi ayarlayıp deneyin.
İkinci bir yol, CD sürcülerden birinin veri ve enerji kablolarını sökün. Diğeri kalsın. Eğer ineruptlarda bir çakışma var ise bilgisayarınız CD sürücülerini görmeyebilir.

cnstntn
16-05-2011, 00:44   |  #5  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Bios ayarlarını bi çok kez default yaptım onu her defasında denedim fakat şu Dvd sürücüsünün birini çıkarıp denemedim birde onu deneyeyim bakalım olacak mı...?

ifteri
16-05-2011, 08:35   |  #6  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

galiba hala bozuk okuyucuyu arıyor..bios pilini çıkarın,güç düğmesine biriki kere basın 2-3 dakika sonra pili takın zannedersem sorun düzelecek..bazen başvurduğum yöntem hepte işe yaramıştır...

cnstntn
19-05-2011, 15:32   |  #7  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Arkadaşlar DVD RW in Bozuk olanının söküp tekrar biostan çalışan DVD RW i seçtim yine olmadı... Bios Pilini çıkarıp takıp denedim... Bilgisayar açıldıktan sonra cd açılıyor ama bilgisayar açılırken CD\DVD ile açmak için bi tuşa basın diye çıkmıyor direk başlıyor... Bu CD ler ile başka bilgisayarda format denedim oluyor... Bi anlam veremedim.... Başka ne yapabilirim ki ...?????

cnstntn
22-05-2011, 21:04   |  #8  
OP Yeni Üye
33 mesaj

ARKADAŞLAR SORUNU ÇÖZDÜM... HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER...

Alparslananadolu
22-05-2011, 21:52   |  #9  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Hadi geçmiş olsun.