bios güncellerken bilgisayar bozuldu

HPQ-User
20-03-2009, 21:34   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

gettodj sormuş:
chip blog da yazılan üzere anakarta bios güncellerken bilgisayarın ekran görüntüsü tamamen kayboldu (sinyal yok yazıyo ekranda) ama bilgisayar kapanmadı bende yarım saar bekledim sonra bilgisayarı kapattım...sonra bilgisayarı açtığımda bilgisayar açılıyo fakat ekran gelmiyo (sinyal yok yazıyo) ne yapmalıyım teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
anakart: asus p5n-mx
işlemci e2220
ram kingston 1 gb 800 mhz
ekran kartı xpertvision 8500gt ddr2 1gb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; SIMBAR={44DE312C-403F-4925-895A-1A23BA6B74EB}; .NET CLR 2.0.50727; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

_cypher_
20-03-2009, 21:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj

benim mp4 wardı yanlıs firewallı yukledimiştim ekran acılıodu ama ne goruntu wardı ne ses buda ona benzio sanırım yanlıs biosu yuklemişsin bilgisayarına bence kendin ugrasma hiç bi servise gotur direk

_cypher_
20-03-2009, 21:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
pcword
Güvenli modda açabilirsiniz belki.O zamn sorununuzu düzeltirsiniz ,güncellemeyi kaldırırsınız.
Sinsi

windows deil bios guncellemesi buNasıl yani?

MBTGROUP
20-03-2009, 22:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

ok

eRRhan
20-03-2009, 22:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

bios pilini çıkartıp tekrar takmayı dene

Mustafa Can
20-03-2009, 22:13   |  #6  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

bios pilini çıkartıp tekrar takmayı dene

olmassa servise yollayın orada anakartı yeniden programlıyorlar

Metal_Milita
20-03-2009, 22:13   |  #7  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

BİOS güncellemesi sırasında bir aksaklık olur yada güncelleme yanlış yapılırsa geri dönüşü olmaz bunun kart ya çöpe gider yada garanti kapsamındaysa ona göre birşeyler yapılır

Banned
20-03-2009, 22:25   |  #8  
Banlandı
5,024 mesaj
eRRhan
bios pilini çıkartıp tekrar takmayı
bilmiyorsanız yorum yazmayın adam bios gitti pc'i açılmıyor diyor sende pili çıkar tak diyorsun ne alaka?

arkadaşım sende eğer biostan çok iyi anlamıyorsan(ki) sanırım öyle kalkıp bir blogda yazanlarla güncelleme yapmışsın hiç kendin uğraşma bir servise göster.

Mustafa@PC
20-03-2009, 22:42   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

bios pilini çıkartıp tekrar takmak ancak mevcut biosu default yapar güncellemeyi geri almaz fakat bios update ederken işlem sırasında size yedekletmiş olabilir eski sürümü böylece geri dönebilirsiniz belki...

OnlyMann
20-03-2009, 22:47   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Sorunun biostan kaynaklandığına eminmisiniz?

"chip blog da yazılan üzere anakarta bios güncellerken bilgisayarın ekran görüntüsü tamamen kayboldu (sinyal yok yazıyo ekranda) ama bilgisayar kapanmadı bende yarım saar bekledim sonra bilgisayarı kapattım...sonra bilgisayarı açtığımda bilgisayar açılıyo fakat ekran gelmiyo (sinyal yok yazıyo) ne yapmalıyım teşekkürler."

ekran kartı ile ilgili de olabilir. Ekran kartını kontrol edin, kablolarını kontrol edin.

Biosta ise makinaya ait kitpçıkta biosun DOS ortamında nasıl güncelleneceği anlatılır. Buna göre disket/Disk oluşturup yeniden biosu eski sürümüne çekebilirsiniz.

NOT: bios güncellemeleri sorunu gidermek için yapılır. sorun yaratmak için değil...

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 20 Mart 2009 22:48
Banned
20-03-2009, 22:54   |  #11  
Banlandı
5,024 mesaj
Mustafa@PC
bios pilini çıkartıp tekrar takmak ancak mevcut biosu default yapar güncellemeyi geri almaz fakat bios update ederken işlem sırasında size yedekletmiş olabilir eski sürümü böylece geri dönebilirsiniz belki...
bios güncellemesi sırasında hata oluşmuşsa yapılması gereken tek şey bios için uygun güncellemeyi yeniden kurmaktır bunun pille bir ilgisi yok.

Mustafa@PC
20-03-2009, 23:20   |  #12  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Kylie
bios güncellemesi sırasında hata oluşmuşsa yapılması gereken tek şey bios için uygun güncellemeyi yeniden kurmaktır bunun pille bir ilgisi yok.
zaten bende onu dedim...Göz kırpma

_cypher_
21-03-2009, 00:28   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
helios_ptera
BİOS güncellemesi sırasında bir aksaklık olur yada güncelleme yanlış yapılırsa geri dönüşü olmaz bunun kart ya çöpe gider yada garanti kapsamındaysa ona göre birşeyler yapılı
o eskidendi artık bios cipleri anakarta takıp cıkartılabilen cinsten o cip gidince bi alete takıp uygun versionu yukleyip veriolar sana tabii yanarsa felan cipin yenilenmesi
Kylie
bilmiyorsanız yorum yazmayın adam bios gitti pc'i açılmıyor diyor sende pili çıkar tak diyorsun ne alaka?

arkadaşım sende eğer biostan çok iyi anlamıyorsan(ki) sanırım öyle kalkıp bir blogda yazanlarla güncelleme yapmışsın hiç kendin uğraşma bir servise göster.

aslında eger biosu guncellemesini biosu orjinal ayarlara cekmeden yapmıssa biosu sıfırlamak işe yarayabilir ama duşuk bi
OnlyMann
Sorunun biostan kaynaklandığına eminmisiniz?

"chip blog da yazılan üzere anakarta bios güncellerken bilgisayarın ekran görüntüsü tamamen kayboldu (sinyal yok yazıyo ekranda) ama bilgisayar kapanmadı bende yarım saar bekledim sonra bilgisayarı kapattım...sonra bilgisayarı açtığımda bilgisayar açılıyo fakat ekran gelmiyo (sinyal yok yazıyo) ne yapmalıyım teşekkürler."

ekran kartı ile ilgili de olabilir. Ekran kartını kontrol edin, kablolarını kontrol edin.

Biosta ise makinaya ait kitpçıkta biosun DOS ortamında nasıl güncelleneceği anlatılır. Buna göre disket/Disk oluşturup yeniden biosu eski sürümüne çekebilirsiniz.

NOT: bios güncellemeleri sorunu gidermek için yapılır. sorun yaratmak için değil...

ekran yoksa disketle pekde bişi yapılmaz gibi...

bios guncellemesinden sonra olduysa 2 ihtimal var ya yanlıs bios yada anakartta hem onboard hemde harici ekran kartı warsa ve arkadas harici kartı kullanıosa bios ayarları onboardı kullanacak şekilde değişmiş olabilir ekranı onboarda takıp denemekte yarar war

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 21 Mart 2009 00:33
Metal_Milita
21-03-2009, 00:52   |  #14  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj

Her anakartta senin dediğin özellik yok yanlız çipi tak çıkar olmuyor. Zaten dediğim gibi olmazsa garanti kapsamı içinde gerekli müdahale ediliyor.

_cypher_
21-03-2009, 01:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
helios_ptera
Her anakartta senin dediğin özellik yok yanlız çipi tak çıkar olmuyor. Zaten dediğim gibi olmazsa garanti kapsamı içinde gerekli müdahale ediliyor.
arkadaşın anakart desteklio ama http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=bLVB6rzf6bPajeg5 + şimdi baktım onboard ekran kartı da varmıs anakartta eger harici ekran kartıda baglıysa ustte dediğimi yapması iyi olur oda calışmazsa anakartın cd sinde bios sıfırlama warmıs sitesinde ole yazıo onu denemeliUykulu

arda001
21-03-2009, 10:56   |  #16  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

monitör kablosunu kontrol et..

PcMaKeR
21-03-2009, 11:19   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
helios_ptera
BİOS güncellemesi sırasında bir aksaklık olur yada güncelleme yanlış yapılırsa geri dönüşü olmaz bunun kart ya çöpe gider yada garanti kapsamındaysa ona göre birşeyler yapılı
tabi 400 dolar verdiğin kart çöpe atılsın değilmi.

İlginç bir cevap.

Arkadaşın belki pahalı bir kart değildir belki pahalıdır ama böyle cvp verip korkutmayalım.

Anakartın resmine bakılırsa bios sökülüyor. ses kartının yanında o bios sıfırlanıyor tekrar programlanıp geri takılıyor.

bademgoz
21-03-2009, 11:53   |  #18  
bademgoz avatarı
Yıllanmış Üye
352 mesaj

anakart değişecek başka çaresi yok

OnlyMann
21-03-2009, 12:01   |  #19  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

söz konusu anakarta ait şu bilgi mevcut;
linki : http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=bLVB6rzf6bPajeg5

CrashFree BIOS 2
The CrashFree BIOS 2 feature now includes the BIOS auto-recovery function in a support CD. Users can reboot their system through the support CD when a bootable disk is not available and go through the simple BIOS auto-recovery process. ASUS motherboards now enable users to enjoy this protection feature without the need to pay for an optional ROM.

EZ Flash 2
Simply update BIOS from a USB flash disk before entering the OS
EZ Flash 2 is a user-friendly BIOS update utility. Simply launch this tool and update BIOS from a USB flash disk before entering the OS. You can update your BIOS only in a few clicks without preparing an additional floppy diskette or using an OS-based flash utility.

Kapalı Hesap (53751)
21-03-2009, 12:30   |  #20  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Seni direk Asus servisine yönlendiriyorum:)) BIOS güncelleyeyim derken anakartından olacaksın garantisi varsa daha da uğraşma direk servise:))

Karani
21-03-2009, 14:09   |  #21  
Taze Üye
19 mesaj

Bios güncellemesi yapılmadan önce yedek mutlaka aldırır. Öncelikle sistemini ilgili bios programı yüklü açılış cd'si yada disketiyle açman gerekli.Ardından bios programını çalıştırarak eski bios yedeğini yerini göstererek yüklersin. Ama bios konusunda fazla tecrüben yoksa servise gönder bence. Çünkü yüklemeyi doğru yapamazsan düzeltme şansınıda yok edebilirsin. Bu yüzden bios çipinin değişmesi gerekebilir.

Fattur
21-03-2009, 18:08   |  #22  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Bunun yanında verilen dvd/cd yi takıp pc yi başlatmayı deneyin.Crash free bios devreye girerse şanlısınız.Girmezse servise götürün..

Metal_Milita
21-03-2009, 18:31   |  #23  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj
PcMaKeR
tabi 400 dolar verdiğin kart çöpe atılsın değilmi.

İlginç bir cevap.

Arkadaşın belki pahalı bir kart değildir belki pahalıdır ama böyle cvp verip korkutmayalım.

Anakartın resmine bakılırsa bios sökülüyor. ses kartının yanında o bios sıfırlanıyor tekrar programlanıp geri takılıyor.

Arkadaşım nekadar enterasan insanlarsınız okuduğunuz yazıyı idrak edin biraz ben arkadaşın anakartından bahsetmiyorum ya, bu genel bi durum onun kartında olmayabilir, sadece olabilecekleri söylüyoruz bu eylem sonucunda.

PcMaKeR
21-03-2009, 20:24   |  #24  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

helios_ptera
bende genelden bahsetmiyorum ve bu arkadaşın sorunu genelin değil ve burada genel cvp vermeye gerek yok.

Uzmana sormuş bilen kişi olarak cevap vermek var

genel cevap vermek var.

Umarım anlatabilmişimdir. arkadaşa bilen birisi gerekli ve yeterince açık cevaplar verilmiş.

Enterasan bir insanım evet bir sorun mu var ?

Burada bilgili insan enterasan oluyor demekki.

Metal_Milita
21-03-2009, 21:14   |  #25  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj

Burada kimsenin bilgisi tartışılmıyor arkadaşım biliyorsan yazarsın bilmiyorsan öğrenmeyi beklersin başkalarının yazdıklarını küçümsemekle olmuyor anlayacağın herkes bildi kadarının uzmanıdır. Neden başkalarının mesajları üzerinden onu kötülemeye başlayarak fikir yürütülür anlamam zaten.