Bios hakkında

HPQ-User
09-08-2008, 08:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Kaf Kef sormuş:
Arkadaşlar fdisk atınca bios bundan etkilenirmi???
etkilenirmi derken mesela ben biosu güncelledim ama sitem çöktü bende fdisk yada format attım bios ben bunları yapınca yani fdisk yada format atınca eski sürümüne döner mi ???

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
512 mgbyte ram
256 mgbyte ati ekran kartı
120 gigabyte harddisk

İnternet Tarayıcı: Opera/9.51 (Windows NT 5.1; U; tr)

viking20
09-08-2008, 09:14   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

ne alaka?fdisk HDD ile ilg. bir konu.Yok format atınca BIOS eski sürümüne dönmez,dediklerinin hepsi HDD ile ilg. konular.Sisteminin çökmesi hatalı bios güncelleştirmesi veya başka nedenden olası.

FDISK (HARDDISK BÖLÜMLEME)

,03,21/FDISK.pdf+fdisk&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr&client=firefox-a
Bu program hard diski birkaç parçaya ayırmaya , birkaç bölüm
varsa aktif olacak bölümü (sistemin açılacağı bölümü) belirlemeye yarar. Bu programın ismi
FDISK.EXE ‘dir.DOS ortamında çalışan ve sabit diskte C: D: E: gibi bölümlemeleri yapabilmek için kullanılan ve bölümlerin FAT16 ve FAT32 olarak kullanılabilmesini sağlayan bir programdır. DOS ortamında çalışmasının nedeni, tek disketle giriş yapılabilen DOS ortamında kolayca çalıştırılabilmesinden kaynaklanmasıdır. Böylece Windows gibi bir işletim sisteminin var olmasına gerek kalmadan sabit diskteki gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir. FDISK yapılırken belirlenecek olan boyut, aynı zamanda bölümlemenin FAT16 ya da FAT32 olarak kullanılmasını belirleyecektir. FDISK yapılarak varolan bir bölümdeki bilgilerin değiştirilmesi durumunda, bilgilerin hepsi yok olacaktır. Bu da FDISK'in ciddiye alınması gerektiğini gösteren en güzel örnektir.

Son Düzenleme: viking20 ~ 09 Ağustos 2008 09:28