Bios Kilitli

Çapulcu
10-07-2013, 12:45   |  #1  
Çapulcu avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Arkadaşlar bi ara format atayım dedim bios'a girdim dvd yi okumak icin ayarlarını değiştirecektim . Yahu baktım bios'um kitli ana seçenekler aktif yanıyor ama hangi seçeneğe girdiysem içerisi pasif , sönük hiç bir işlem yapamıyorum üstelikte kendine kendine şifre koymuş şifreyi 1234 olarak denedim girdim . Bundan önceki attığım formatlardan mı kaynaklanıyor yoksa bios kendi kendini kitlermi ? Neden oluyor anlamış değilim . Teşekkürler

Windows 7 kullanıyorum şu an

xDeXteRx
10-07-2013, 13:19   |  #2  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

cihaz modeli nedir.masaüstü mü,diz üstü bilgisayarmı. bios türü nedir.Phoenix Technologiesmi,awardmı,amimi,uefi mı.bu bilgileri öncelikle belirtmeniz gerekiyor.ona göre gerekli yöntemler,fikirler sunulabilir,destek sağlanabilir.

windows üzerinde daha önceleri kullanmış olduğunuz bir uygulama ile dahi bu bios şifresini oluşturmuş olabilirsiniz.yoksa cihaz kendi kendine her hangi bir şifre oluşturmaz onu kendiliğinden aktif etmez.

xDeXteRx bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Çapulcu
10-07-2013, 13:49   |  #3  
Çapulcu avatarı
OP Yeni Üye
35 mesaj

Masaüstü PRO2000

İŞLEMCİ ; AMD ATHLON ll x2 215 PROCESSOR 2.70GHZ

İŞETİM SİSTEMİ ORJİNALİ ; WİNDOWS 7 STARTER AMA BEN WİNDOWS 7 ULTİMATE KULLANIYORUM

RAM ; 3 GB

EKRAN KARTI ; 512MB

SİSTEM TÜRÜ ; 64 BİT

Anakart ; AMD 740 CHIPSET AM2+512 VGA PCI-E

BİOS TÜRÜ ; AWARD

Son Düzenleme: Çapulcu ~ 10 Temmuz 2013 14:04
murat5038
11-07-2013, 14:46   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Security bölmesinin resmini ve Sönük dediğiniz yerlerin resmini çekerseniz iyi olur 1234 şifresini kabul ediyorsa security bölümünden deaktif edebilirsin.

Bios kendi kendine şifre koymaz (bazı durumlar hariç) Kendi kendine denilen şey eğer olursa Zararlı yazılımla anca olur.

Diğer türlü bir değişme söz konusu olmaz.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bektash
11-07-2013, 17:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Bios pilini çıkarıp pc çalıştırın.
10sn. sonra kapatın.
Şimdi güç kablosunu da çıkarıp açma/kapama butonuna aralıklar ile basın.
Şimdi Bios pilini takın, bilgisayarı başlatıp resetlenmiş biosunuza girişin yapın...

Bu yöntem olmadıysa, anakartı da resetlemeniz gerekebilir.

bektash bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
xDeXteRx
11-07-2013, 17:48   |  #6  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

anakartınızın üzerinde cmos clear ve pswrd clear jumperları varmı yokmu onu kontrol edin.eğer var ise jumperları bir önceki iğneye kaydırıp 15 saniye beklettikten sonra eski yerine alıp bios şifrenizin resetlenip resetlenmediğini kontrol edin.genelde bazı modellerde bu jumper lar mevcuttur.var ise şanslısınız demektir.bu işlemi yaptıktan sonra bios şifrenizi resetlemiş olacaksınız.

ikinci olarak;award bios'a sahip anakartlar da,genelde 2009 yılından sonraki cihazlarda password resetleme işlemi yapılabiliyor.bios şifresinin kırılabilmesi mevcut.bunun bilgisini ve yardımını da ancak servis sağlayıcınız verebilir.PRO2000 firmasına danışabilirsiniz.

mhinselberg.com.tr

size bir usb stick gönderimi sağlanır ve bu doungle ile bios şifrenizi resetleyebilirsiniz.Anakartınızın UID kimliği alınıp resetleme toollarına UID kimliği eklenip bu doungle ile resetlenmesi mümkündür ancak dediğim gibi bunu ürün sağlayıcınız ancak bu işlemi yapabilir.bunlarla da çözüm sağlanamıyor ise size anakart değişikliği tavsiyesinde bulunulur.malesef başka bir yöntemide yoktur.

xDeXteRx bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Çapulcu
12-07-2013, 00:30   |  #7  
Çapulcu avatarı
OP Yeni Üye
35 mesaj

Teşekkürler bu dediklerinizi göz önüne alığ yarın akşam iş dönüşü yapacağım ve sizi bilgilendireceğim sağolun :)

Çapulcu
12-07-2013, 20:43   |  #8  
Çapulcu avatarı
OP Yeni Üye
35 mesaj

xDeXteRx senin dediğine baktım lakin clear jumper soketi var ama üzeerinde kablo veya başka birşey olması gerekirken  yoktu orjinali öyle ellemedim hiç :D   bektash'ın dediğini gibi bios pilini çıkarttım belli bir süre bekledikten sonra takdığımda baktım bios şifre istemiyor ve tüm menüdeki seçenekler aktif hala gelmiş . 

Çok Teşekkür ederim ikinizede ilgineldiğiniz için eyvallah Aşk :)

Son Düzenleme: Çapulcu ~ 12 Temmuz 2013 21:22