Bios mu bozulmuş

ali67
19-06-2008, 11:05   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

--------------------------------------------------------------------------------

Deyerli ustalarım.bir arkadaşımızın probleminden dolayı sorunu bura yazmak zorunda kaldım.dizüstü DEL Marka bilgisayarı vistadan xp ye çevirmek istemişler.bilgisayar bozulmuş.bilgisayar açılmıyor.sadece
açılırken ortadan beyaz bir hat geçerek BİOS RESERVİSON A08 YAZIYOR.belki yanlış format atılmış diye format atmak istedim.NE biosa girmek için f2 nede boot etmem için f12 tuşuna basmam rağmen işlem yapmıyor.ingilzce olan tercümesine göre şifre istiyor.ama ne açılışta şifre diye bir şeyde sormuyor.reset atıyorum yine aynı şey.bilgisayarın biosuna bir türlü giremiyorum.

yani biosa şifre konulmuş olsaydı açılışta şifre isterdi.
benim kafamdan geçen soru şu ki bazi sitelerde okuduğuma göre vistadan xp ye geçerken format zamanı dikkatlı olmak gerekirmiş.yoksa bios uçarmış.bir akıl vermenizi rica ederiz

görünen resim aşağıdakı şekildedir.

Son Düzenleme: ali67 ~ 19 Haziran 2008 11:16
Borga-x
19-06-2008, 11:23   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Yazılan Vistanın Admin şifresiyle ilgili.  Benım anlamadıgım biosa Windows uzerındenmı gırmeye çalışıyorsunuz.
Sana önerim sistemi ılk açılırken bır reısm goruntusu varsa tab tusuna basmandır. Bu tusa bastıgında sıstemın ılk post ekranını gorebılırsın. Bundan sonra bıosa gırmek ıcın gereken tusu burda gorebılırsın. Eger bıosa bu sekılde gıremıyorsan sana önerim bıos pilini sök veya anakart uzerındekı CMOS reset jumperını bulup jumper yerını bır yan tırnaga gelecek sekılde degısıtırp sıstemı başlatmaya çalışmak olacaktır.

Sıstem açılmayacak ama bıosun resetlenmış olacak. Bundan sonra tekrar bıosa gırmeyı dene. Eger laptop ıse Recovery gibi bir ibare bulunuyorsa burda soylenen tusa basıp sıstemı recovery ıle Vistayı ilk gunku halıne getırmen..
Bundan sonra daha dıkkatlı bır sekılde format atıp XP kurabılırsın.Bir dene ona gore cvp verelım yıne

esme52
19-06-2008, 13:37   |  #3  
Taze Üye
12 mesaj

ilk açılışta alt+tab veya sadece tab tuşu ile sayım ekranına düşersin ordan del veya f12 tuşu ile biosa girebilirsin...

ali67
19-06-2008, 20:36   |  #4  
OP Üye
50 mesaj

yanıt verdiyiniz için teşekkür ederim.F2 ve f12 tuşları çıkıyor.yalnız biosa giremiyorum.

sistem ik açıldığında f2 ve ya f12 ye basıyorum.ekranda çıkmasına rağmen işlem yapamıyorum.yani bu bilgisayara şifre girilmişse neden şifre sormuyor.şifre gireceyimiz bir yerde gelmiyor.
ressimde gördüyünüz çıkıyor

_AFD_
19-06-2008, 21:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
596 mesaj
esme52
ilk açılışta alt+tab veya sadece tab tuşu ile sayım ekranına düşersin ordan del veya f12 tuşu ile biosa girebilirsin...
bence de.Beğendim

esme52
20-06-2008, 11:49   |  #6  
Taze Üye
12 mesaj

arkadaşım ilk açılıştamı ekte gönderdiğin resimdeki mesaj çıkıyor öle ise şifreyi   yazman gerekiyor (büyük ihtimalle şifre yazdığında herhangi bir imleç veya yıldız  şeklinde hareketlenme göremeyeceksin çünkü bu tip bioslarda alışıla gelmiş şifre sorma ekranı gelmez) sonra giriş tuşuna basarak girebilirsin büyük ihtimalle...

3.kaza
20-06-2008, 13:50   |  #7  
Taze Üye
11 mesaj

arkadaşlar öyle bişey yoktur bios uçar muçar.
bir kere windows ile bios birbirinden farklıdır.
bios arka planda çalışan işletim sistemi.
bios uçmamış sizde .
sizden birisi daha önceden bos ayarlarına girip kurcalamış ve şifre koymuş.
bios ayarlarına şifre koyma vardır.
bios ayarlarında böyle birşey var.
sizin o şifreyi bulmaktan yada yeni bilğisayar almaktan başka çareniz yok

sah1n
20-06-2008, 15:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Bilgisayarının açılışına şifre konulmuş.O ekranda şifreyi gireceksin ve enter tuşuna basacaksın.Geçen servise gittiğim bir yerde notebookdu bilgisayarı açtım karşıma bu ekran çıktı şaşırdım oda dell marka notebooktu.O görünen yazı kısmında şifreyi girip enterla bilgisayarın açılacaktır.Şifreyi unuttuysan o ayrı.Bios resetlemen gerekir.