BIOS sıfırlamak ve güncellemek.

Kapalı Hesap (38643)
02-06-2007, 15:33   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

Slm arkadaşlar.
Ben Pc ye format atıcam.
Yanlız bir şeyi öğrenmek istiyorum.
Biosu sıfırlamak ve güncellemekte istiyorum.
Bunu nasıl yapabilirim diye sizlerden öğrenmek istiyorum.
ve birde formattan öncemi yoksa sonramı yapsam daha iyi netice alırım.
Çünkü uzun yıllar format ve her hagi bir şeyle uğraşmak istemiyorum nasipse.Yapmışkende tam olsun dedim.
ve diğer sürücülerinde Ekran kartıdır falan hepsinin en son güncel driver larını indirdim.
Yüklemeye hazır bekliyorlar.

O yüzden yardımlarınızı bekliyorum.

ANAKARTIM
GIGABYTE GIGABYTE GA8I915P-DUO-PRO SC-775 I915P Ses/LAN FSB800 DDRII533 HT PCI-EXPRESS SATA ATX Anakart

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkür ederim

make-believe
02-06-2007, 16:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Önce anakartının modelini üreticisinin (Gigabyte) ana sayfasından bul ve en yeni bios versiyonunu indir ve bios'unu güncelle. Küçük bir word yada notepad dosyası içinde bu işlem anlatılıyor.

güray
02-06-2007, 17:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
151 mesaj

bios güncellemeyi bilmiyosan güncelleme bence yada bilen birisi yapsın anakartına zarar verebilirsin

Borga-x
02-06-2007, 17:51   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

arkadaşım al sana link burda anakartının bios updateleri var. wındowstan yapacaksan once sıstemını kur ondan sonra wındows uzerınden yap.Eğer sistemin kötu ise biosu update ederken wındows bır kitlenirse biosuna ve anakarına elveda dıyebılırsın. Mumkunse ups'e bağlayarak kesıntısız guc kaynagı kulanarak yap. elektrik kesılırsen yıne bıosunu kaybedebılırsın.

Ama en guzelı DOS ,ortamında yapman olacaktır

erkanc
02-06-2007, 18:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

bios güncelleme için lazım olan bin uzantılı dosya flash yazma programı bir de başlangış disketi sonra açlışsı bios dan diskete ver daha sonra açılan dos ekranın da utility programının ismini yaz entere bas daha sonra karşına çıkan yönergelerden bios update yi seç sonra senden bin uzantıı dosyanın adını isteyecktir sende onu elle girerek entere bas yeterli ondan sonra şöyle ibare görürsen update suscesfuly diye görürsen işlem tama ama error görürsen allah yardımcın olsun

Kapalı Hesap (38643)
03-06-2007, 00:44   |  #6  
OP Kapalı Hesap
53 mesaj

Arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
Fakat ben feci tırstım ve güncellemeden falan vazgeçiyorum.
Tekrar çok teşekkür ederim.

evet yusuf yusuf...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (38643) ~ 03 Haziran 2007 00:45
make-believe
03-06-2007, 20:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Gözün korkmasın, kendi sistemlerimde onlarca kez bios güncellemesi yaptım. Basamakları takip et, hiç bir şey olmaz merak etme. Yalnız altı çizilerek tavsiye edilen şudur, ihtiyacınız yoksa ve sisteminiz istikrarlı çalışıyor sa, bios güncellemesi yapmayın, risk te almayın... Ben dinlemedim ama, bişey de olmadı.