Bios'ta uzman olan dalsın içeri :)

Unspoken88
11-12-2011, 20:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
195 mesaj

Biosa ince ayar çekmek istiyorum, önerisi olan arkadaşlar var mı acaba?

dervipasa
11-12-2011, 23:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

ince ayar ne demek onu biraz açsan
OC mi yapacaksın

Unspoken88
11-12-2011, 23:19   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Hani OCden ziyade kullanılmayan donanımları kapatmak, pc açılışını hızlandırmak, gereksiz özellikleri kapatmak gibi

mustafa2116
12-12-2011, 00:45   |  #4  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: Unspoken88  
Hani OCden ziyade kullanılmayan donanımları kapatmak, pc açılışını hızlandırmak, gereksiz özellikleri kapatmak
bu ayaralrınıız aygıt yöneticisinden ve başlangıç alanındaki hizmetler bloğunuda yapabilrisiniz.

dervipasa
12-12-2011, 19:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
650 mesaj
Alıntı: Unspoken88  
Hani OCden ziyade kullanılmayan donanımları kapatmak, pc açılışını hızlandırmak, gereksiz özellikleri kapatmak
biostan pc açılışını hızlandırmak için tek yapabileceğin boot sırasında 1. olarak hdd yi ayarlamalsıınız

Unspoken88
12-12-2011, 22:32   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Yani biostaki seçenekler boşa mı ? Hiç mi ayar yapılamaz ?

bosluk
12-12-2011, 22:38   |  #7  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Yapılır tabi. Kitapçığınızı alacaksınız elinize. Zaten anakart kitapçıklarında hangi ayarın niye yapılacağı yazıyor. Sabırla tek tek okuyacaksınız. Bu şekilde 2-3 anakartın bios'una bakıp denerseniz zaten bios konusunda en uzman kişilerden birisi olacaksınız. Çok fazla değişik bir ayar yok zira bioslarda, taa 20 seneden beri hemen hemen benzer şeyler birbirine...

Unspoken88
12-12-2011, 22:43   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Gerçi ben laptop kullanıyorum, masaüstü anakartlarında olduğu gibi deli seçenekler yok.. Ne biliyim böle uğraşmak hoşuma gidiyor, Seçenekler ne işe yarıyor merak ediyorum açıkcası internettede pek bişi bulamıorum malesef.

bosluk
12-12-2011, 22:45   |  #9  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Ha konu dizüstüyse malesef evet. Onlarda yapacak hiçbir ayar yok zaten. Sadece işlemci amd ise bir fan çalışma ayarı olacak, onu yapabilirsiniz ısınmaya yönelik. Bir de tabi en güncel biosu kullanmak şart özellikle dizüstlerinde.

Unspoken88
12-12-2011, 22:49   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Ben Casper kullanıyorum, malum casperin bios üretimi olmuor ordan burdan bulduğumuz bios sürümlerini kullanıyoruz, mesela alienware firmasıyla aynı anakartları kullanıyoruz onun biosunu yükledim :D :D Şimdi windows başlatılıyor yazısına gelene kadar çok vakit geçiyor ben ona bi çözüm bulmak istiyorum, windowsla alakalı olmadığını biosla alakalı olduğunu düşündüğüm için bu yola başvurdum açıkcası

bosluk
12-12-2011, 23:29   |  #11  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

:)) Casper :)) Evet, adamlarda böyle bir biossuzluk sıkıntısı var hakikaten. Ama şanslısınız, son 3-4 seneye kadar arkadaşların kullandığı anakartlar, Çinde 25 kişinin çalıştığı bir atölyede yapılıyordu :) Yeminle atmasyon değil. Söktüğüm bir dizüstünün kodunu, ıvırını zıvırını takip ede ede Çin atölyesine kadar gitmiştik Google'dan da pes etmiştim sonunda :P

Bence eski bios'a dönün. Alienware epey kaliteli ve hızlı sistem üreten bir firma. Fiyatları da Casper'in 3-4 katı. Hal böyleyken anakartlarının bir yanı, kuzey köprüsü olur bu, transistör sayısı olur, olur da olur, mutlaka sizi casper'ınkinden daha iyisidir :) Hele bir de yavaşlama yapmış, sürüm daha yeni diye her zaman daha hızlı olacak diye birşey yok malesef. Bir de dizüstlerinde performans pek de arttırılamıyor malum kısıtlamalardan dolayı. Şimdi konuşuyoruz misal şu dizüstü iyi şu ekran kartı 560m'miş, şu i7 yeni çıkmış diye ama yüksek performans geldiğinde hemen akabinde abartılı bir ısınma ve ses de çıkıyor karşımıza. Oyunları akıcı oynayacaz diyoruz ama klavyeye elini koyamayıp, dizlerimizi kıpkırmızı yaptı diye dizüstünü masaya koyup uzaktan dokunmaya çalışmanın, masaüstü bligisayar dururken hiç de bir espirisi olmuyor hani ;)

Konudan konuya atlamaya başladım, selam söyleyip susayım en iyisi :)

Unspoken88
12-12-2011, 23:37   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Anladım. Ama sonuçta anakarttaki eksikleri gidermek için bios sürümleri yayınlıyor firmalar, aynı anakartı kullandığıma göre benim faydama olamaz mı anlamadım? Sonuçta Casper teknik servisinin bu piyasaya laptoplarla birlikte piyasaya sürdükleri biosları kendinin yaptığını sanmıyorum. Nası olcek ?

bosluk
12-12-2011, 23:44   |  #13  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Yok şöyle. Demişsiniz ya yavaşlama gördüm diye. Anakart serisi aynı gözükse de kartın kendisi Casper'ın kullandığı ile aynı olmayabilir. Zaten firmware problemi de böyle birşey. Örneğin Gigabyte marka anakartımı sürekli güncellemiştim. Ancak, arada çıkarttıkları bazı sürümler bir öncekine kadar belirgin sistem yavaşlamasına neden oluyorlardı. Hatta bir tanesinde o zamanki ekran kartım ati'nin cross özelliği kapanıvermişti.

Biraz deneme yanılma, bol miktarda da kullanıcısal yavaşlama/hızlanma hissetmesi bu bios/firm güncellemesi olayı. Hani dediniz ya yavaşlama gördüm diye yeni alien bios'unda. Ona binalen söyledim.

Unspoken88
12-12-2011, 23:47   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Anladım şimdi oturuyor. Peki bu casper yetkilileri neye göre bios yapıyor çok merak ediyorum. Dışardan aldıkları biosa sadece casper logosu mu koyuyolar acaba ??

bosluk
12-12-2011, 23:59   |  #15  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

En azından birkaç sene öncesine kadar öyleydi malesef. Sitelerinde tuhaf ve karışık bir ftp alanları vardı. Oradan uygun modelin imitasyon çin yapımına ulaşabiliyordunuz. Tabi 2-3 senedir Casper bir bilgisayar kullanmışlığım yok. Belki düzeltmişlerdir satış sonrası destek yönlerini günahlarını almayayım ama, forumlarda dendiğine göre bir değişim olmamış :P

Yanlız, ülkemizde kendi bios ya da firmware yazılımını geliştiren firma var mı ondan emin değilim hiç. Pek de sanmıyorum açıkcası. Zaten casper olsun, diğer exper gibi Türk firmalarımız olsun, kasadaki logo dışında içteki hiçbir ekipman Türk yapımı değil. Marka adıyla toplama bilgisayar yapmak gibi birşey aslında. Hoş bunu çoğu yabancı firma da böyle yapıyor, taşeron bilgisayar şirketleri açıkcası çoğu :)

Bugüne kadar kullandığım dizüstlerinden açıkcası birtek MSI'yı sevmiştim. İçindeki anakartından tutun, ekran kartına kadar hepsi msi üretimi ve logosuna sahipti.  2 sene sonra tuhaf bir bozulma yaşadım. Aradan geçen onca zamana rağmen 15 gün içinde ürünü geri alıp, direkt para iademi yaptılar, hem de değer kaybetmesin diye TL değil Dolar üzerinden (o yüzden hala daha bir sempatim vardır msiye). Sonra hp aldım. Kasa dışında hiçbirşey kendi yapımları değil :P Bir bios kendi yapımları sanıyorum, zira popüler modellere günde bazen 2 ayrı bios çıkartıyorlar ama  seneyi geçen modellerin sürücü sayfasını bile iptal edebiliyorlar :P Şirket satış politikaları, vs.. sanırım.

Unspoken88
13-12-2011, 00:03   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

Anladım :))) Bende Casperin artık vadesini doldurmasını bekliyorum, 3 seneyi dolduruo artık. Asus düşünüyorum cihazları mükemmel, Asus sağlamdır sanırım ?

bosluk
13-12-2011, 00:09   |  #17  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

:) Valla en güzeli büyük bir mağazada cihazı birebir görerek kadar vermek. Henüz 1 ay önce kardeşime aldık epey de hızlıca bir dizüstü. Alana kadar akla karayı seçtik ama :P Vaio'lara baktık önce, dedik o kadar fahiş fiyat ve adı olan bir marka iyidir. Bir kasa yapmışlar son modellerine (baktığımız 17.6 ekranlı birşeydi), muhtemelen 1-2 ay sonra içine taktıkları o i7 işlemci yakıp eritecektir o plastiği. HP'ye baktık, olması gerektiğinden hantal geldi. Asus evet dediğiniz doğru, çok güzel kasalı modeller üretiyorlar, ama onların büyük ekranlılarından yoktu geçtik, monster pahalıydı, toshiba orta seviye modelleri abartı ısınma yaşatıyorlardı, ardından msiye baktık, onlarda da müthiş bir ses vardı ve yine istediğimiz modeller çok pahalıydı. Sonunda acer aldık :P Dört dörtlük tabiki diyemem, ama en azından kasasının büyük kısmının alüminyum olması içimizi rahatlattı. Vaio'ya baktığımızda resmen daha kapağını açarken kırılacakmış gibi oluyordu, pes dedik :)

Yeni bir konu açarsanız bakacağınız Asus modeli hakkında, kullananlar da detaylı bilgi verecektir sanıyorum. Ama yineleyeyim, büyük paralar veriyoruz bu cihazlara. Almadan önce bir görüp bakmanın zararı hiç yok ;) İyi geceler dilerim...

dervipasa
13-12-2011, 23:04   |  #18  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

bosluk kardeş sen de sg dizisi hayranlarındansın galiba
güzel diziydi

bosluk
14-12-2011, 02:39   |  #19  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

:)))) Evet yaw. 1 ve Atlantis şahaneydi de bu sonuncusunda suyunu çıkarttılar. Hala ara ara izliyorum Jack Oneilli bölümleri tekrardan :) SG sever başka birine çok çok selamlarımla :)