Bios uzmanları yardım edebilir mi ?

noskid
23-12-2013, 14:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Beyler bayanlar sistemim geçenlerde durduk yere açılmadı anakartım açıkta olduğu için memok tuşuyla reset attım yine açılmadı yani ekran gelmiyor siyah kalıyordu, ramlerden birini çıkardım ( 2x4 ) ve pc açıldı biosa girdim 1600 mhz olan ramim 1333 gözüküyor 1600 e çektiğimde ise overclock filed diyor oysa ki kendi değeri 1600 dü, bios default yaptıktan sonra diğer rami de taktım pc açıldı ama biosda yine 4gb ram 1333mhz olarak gördü yani ikinci rami görmedi ama açılıyor hatta kullanıyorumda şuan soketleri kontrol ettim onlarda da sorun yok hatta çalışan rami çıkarıp bu çalışmayan rami tek bıraktım onuda gördü tek kalınca ve ramler ısınıyor yani anladığım kadarıyla soketlerde ve ramlerde sıkıntı yok. Bios da güncelledim yine değişen birşey olmadı pek alakası olmasada formatta attım yine olmadı ve esas sorun biosun overclock menüsünde ki işlemci overclock seçeneklerinden birisi yok yani bildiğin kaybolmuş  , bir detay daha var biostan donanım bilgilerine baktım slot 1 ve slot 2 ramlerim gözüküyor ama bu ramlerin birini kullanmıyor işte görev yöneticisi - aida gibi programlarda da görmüyor ramin birini, biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir ilk kez başıma geldi biosla ilgili bir sorun muhtemelen yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar iyi geceler 

Sistem:
Asus Sabertooth P67
İntel i5 2500k
Msı Gtx 560ti
Ripjaws 2x4 1600 ram
High power 750w
Thermaltake Extreme Soğutucu

pcuzmanı41
23-12-2013, 16:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

ramlerde xmp profili var anakart desteğide var xmp yi bu profille kullan ve bununla oc yap kolay olur araştırırsan anlarsın

remleri aynı renkteki slota tak böyle kullanabilirsin dual channel

biosuda sıfırlarsan varsayılan olarak 1333 mhzde çalışır

burda hatun anlatıyor aynı ram değil ama bu yoldan halledersin 

http://www.youtube.com/watch?v=Im2Z-fXDsMo

murat5038
24-12-2013, 00:54   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Ramleri anakartın kullanam klavuzuna göre tak yanlış yerlere takdığından dolayı görmüyordur + İşlemcin 1600 ramleri desteklemiyor. Doğru slotlara takıp memok ile ramleri düzgün frekansa al öyle kalsın. İllede 1600'e çıkartmaya çalışma. Tek ram kullanma tek ram kullanacaksan o anakartı almasaydın. Çift kanal olarak doğru şekilde çalışır.