Biostan ses geliyor ve bilgisayarım açılmıyor

keskes
12-02-2011, 22:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda yaklaşık 6 aydır yaşadığım ancak çözmenin bir yolunu bulamadığım bir sorunum var. Bilgisayarımın açma düğmesine bastıktan sonra  üç kez birer saniye sürelik Dııt sesi geliyor ve bilgisayar açılmıyor. Daha doğrusu bilgisayar çalışıyor ama ekran açılmıyor. Bazen birkaç denemeden sonra açılabiliyor. Şimdi iki gündür bunu başaramadım. Bu 6 aylık süre içinde birkaç kere format attım. Ramleri çıkarıp temizleyip yeniden taktım. Baştan aşağı söküp temizledim. Kabloları kontrol ettim ve tekrar taktım. CPU'nun macununu yeniledim. Fana ek bir fan daha taktım. Bir forumdaki arkadaşın önerisiyle bios pilini çıkarıp taktım. Anakartım intel gma 950'dir. Anakartın haricinde bir ekran kartı takılı değil. Bir 512 mb lık bir de 1 gb lık ramlar takılı. Bugüne kadar ne sorunumun neyden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini bulabildim ne de bu konuda yardımı olabilecek birini. Google'da aradığımda aynı sorunu yaşayan pek çok kişi olduğunu öğrendim. Bu konuda benden daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bana yardım ederse çok sevinirim.
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel centrino
1.5 GB RAM

Son Düzenleme: keskes ~ 12 Şubat 2011 22:24
Barış
12-02-2011, 22:19   |  #2  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

hocam sorununuz çok geniş bir kapsam alıyor çünkü.
3kere BİP sesi genelde ram sorununa işaret eder.
kuzey köprüsü sorunundada aynı 3 BİP duyulmaktadır.
önerebilceğim. anakartınıza uygun başka bi ram ile denemektir.

ekleme ;
2parça ram varmış kasanızda bunları tek tek denediniz mi acaba ?

Son Düzenleme: Barış ~ 12 Şubat 2011 22:21
keskes
13-02-2011, 02:16   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Ram'lerle ilgili tüm varyasyonları denedim. Yerlerini değiştirdim. Tek tek taktım. Ama sonuç değişmedi. Kuzey köprüsü sorununun ne olduğunu bilmiyorum. Açıklayabilir misiniz?

Barış
13-02-2011, 02:26   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: keskes  
Ram'lerle ilgili tüm varyasyonları denedim. Yerlerini değiştirdim. Tek tek taktım. Ama sonuç değişmedi. Kuzey köprüsü sorununun ne olduğunu bilmiyorum. Açıklayabilir misiniz?
sisteminizdeki bu uzun süreli kullanım ve sürekli esneme tak çıkar sonucu kuzey köprüsü altında soguk lehim oluyor ve buda ekran kartı ram işlemci arasındaki iletişimi sağlayamayıp bu tarz hatalar veriyor. 

keskes
18-02-2011, 19:32   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Barış arkadaş, yardımların için çok teşekkür ederim sorunu tümüyle çözdüm. Pc yi yeniden çıkarıp kurcaladım. Hard Diskin' in kablosunu slottundan çıkarıp başka bir slota taktım. Ardından pc açıldı. İlk iş biosu güncelledim ardından da Hiren's Boot cd si ile mbr'yi onardım. Ayladır yaşadığım sorun çözüldü.