biosum çöktü

yenibilgsyr
14-09-2007, 00:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

arkadaşlar bilgisyarım donuyordu.bu yüzden biosu güncelleyim dedim(daha önceden böyle bir sorun vardı biosu güncelemiştim sorun gitmişti)bu yüzden daha önceden hazırladığım ez flash dosyasının bulunduğu disketi taktım ve Alt F2 yaptım.ez flash dosyasının ismini yazdım tam güncelmeye başladı yarısında bilgisayar dondu.bende resetledim ama bilgisyarım bir daha açılmadı(bütün donanımlar çalışıyor sadece ekrana grüntü gelmiyor birde eskiden ilk açılışta bir bip sesi gelirdi o ses te gelmiyor).çok uzun oldu ama yardımcı olursanız çok sevinrm arkadşlar.tşkrler

Quad-Core
14-09-2007, 01:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

arkadaşım sana kötü haber vermek istemiyorum ama büüüüyük ihtimal ile bios ucmusutur vede bios uctuğu için ekran görüntüsü gelmez buraya anakartının adını yazarsan bisosununu nasıl kurtalabileceğini anlatabiliriz.ama büyük ihtimal ile bios yongası zarar görmüş vede bi daha kullanılmayabilir.
iyi akşamlar

yenibilgsyr
14-09-2007, 01:54   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

anakartım asus a7v600 modeli viakt600.ben daha önceden bu işlemi yaptım.yanibiosu gncelldim.bi daha günceleyecektim ki bilgisyar dondu bende resetledim bu sefer hiç açılmıyo.ekrana bi görüntü gelse halledecm.ama görüntü yok bütün donanımlar çalışıyo.sadece görüntü yok.anakartla ilgili neler yapabilirz yardımcı olsanız.

atiozsoydan
15-09-2007, 11:25   |  #4  
Taze Üye
10 mesaj
yenibilgsyr
anakartım asus a7v600 modeli viakt600.ben daha önceden bu işlemi yaptım.yanibiosu gncelldim.bi daha günceleyecektim ki bilgisyar dondu bende resetledim bu sefer hiç açılmıyo.ekrana bi görüntü gelse halledecm.ama görüntü yok bütün donanımlar çalışıyo.sadece görüntü yok.anakartla ilgili neler yapabilirz yardımcı olsanız.
Merhaba;
iki seçeneğin varbirincisi aynı karttan bulup biosu kopyalatmak, veya bir servise götürüp bios u yeniden yükletmek, kartın asus olduğuna göre büyük bir olasılıkla çizgi elektronik çıkışlıdır yada bayilerinden biri örneğin boğaziçi elektronik olabilir. orada bu konuyu hallederler. Geçmişte benim bu şekilde bir sorunum olmuş ve kartı boğaziçi elektroniğe göndermiştim garantisi dolmuş olmasına rağmen hem karttaki elektronik arıza parça değişimi ile giderilmiş hemde biosu update edilmişti üstelik kargo parası dahil bir kuruş almamışlardı. Bir görüşsen diyorum.
kolay gelsin
saygılar

Son Düzenleme: atiozsoydan ~ 15 Eylül 2007 11:25
GaMeRr
16-09-2007, 15:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj

Bios uçmuş yapıcağın tek şey sahip olduğun anakartın bios sürümün bulmak we  Örneğin seninki v1.0 sa sende v1.1 ini bulmalısın.Eğer ben uraşamam diosan yetkili serwisler uraşırlar..

Sefa Adak
16-09-2007, 15:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Bıos unuz silinmiştir.Yapmanız gereken anakartınızın üreticisinin sitesinden güncel BIOS sürümünü indirip kurmanız.GaMeRr in dediği gibi eğer Pc niz garantiliyse Yetkili Servise verebilirsiniz.

atiozsoydan
16-09-2007, 16:14   |  #7  
Taze Üye
10 mesaj

Arkadaşlar görüntü alınamayan bir anakartın biosunun nasıl update edileceğini yani görüntü yok setupa girilemiyor disketten aç diye bir ayar yapılamıyor dolayısı ile bu durumdaki bir karta ev yada son kullanıcı durumundaki yani normal kullanıcı şartlarında nasıl bios update yapılacağını bilen varmı?
sanıyorum benden başka herkes biliyor ve ben öğrenmek istiyorum bu iş nasıl yapılıyor? varmı öğretecek biri?
kolay gelsin
saygılar

DeePBluESeA
16-09-2007, 16:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

Bende de AN7 anakartta olmuştu pil i çıkartıp taktım normal bir şekilde açıldı bende tekrar dan eski bıos ile çalışmaya karar verdim

Bir dene istersen Anakarttaki pili sök ve tekrar tak

yenibilgsyr
17-09-2007, 02:08   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj

Arkadaşım pil söküp taktım.bios chipii söküp taktıp, jumper ayarlarını değişitirip eskisi gibi yaptım.ama olmuyor olmadı.bazı arkadaşlar ilk yazdığım mesajı iyi okuyamamışlar bilgisyarda görüntü yok bütün donanımlar çalışıyo ama monitöre görüntü gelmiyor.bu olay nasıl oldu tekrar anlatayım.daha önceden biligisayrım dengesiz çalışıyordu(yani durup drurken donuyor, hatta bir kaç kez başalmadan kendini resetlemişti.)bende bundan dolayı biosu güncellemiştim ve sorun ortadan kalkmıştı.vir ay sonrası yani geçen hafta bilgisyarda yukarda saydığım olumsuzluklar tekrar etti.bende biosu güncelliym dedim.tam güncellerken yani güncellemenin yarısında bilgisayar dondu.ve bende resetledim.ve resetledikten sonrada hiç görüntü alamadım ve alamıyorum.anakartım asus a7v600.bu konuda fikri olan varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılar... Teşekkürler..

atiozsoydan
17-09-2007, 11:41   |  #10  
Taze Üye
10 mesaj
yenibilgsyr
Arkadaşım pil söküp taktım.bios chipii söküp taktıp, jumper ayarlarını değişitirip eskisi gibi yaptım.ama olmuyor olmadı.bazı arkadaşlar ilk yazdığım mesajı iyi okuyamamışlar bilgisyarda görüntü yok bütün donanımlar çalışıyo ama monitöre görüntü gelmiyor.bu olay nasıl oldu tekrar anlatayım.daha önceden biligisayrım dengesiz çalışıyordu(yani durup drurken donuyor, hatta bir kaç kez başalmadan kendini resetlemişti.)bende bundan dolayı biosu güncellemiştim ve sorun ortadan kalkmıştı.vir ay sonrası yani geçen hafta bilgisyarda yukarda saydığım olumsuzluklar tekrar etti.bende biosu güncelliym dedim.tam güncellerken yani güncellemenin yarısında bilgisayar dondu.ve bende resetledim.ve resetledikten sonrada hiç görüntü alamadım ve alamıyorum.anakartım asus a7v600.bu konuda fikri olan varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılar... Teşekkürler..
Arkadaş sana yukarıda da daha önce en doğru yapabileceğin konuyu söyledim.
Biosu güncelleme esnasında bir şekilde sorun oluşmuş ve yarım kalmış. Dolayısı ile tekrar başlatmada açılmaz. Kartın asus marka olduğuna göre Türkiye distribütörü çizgi elektronik. netten çizgi elektroniğin bütün bilgilerine ulaşabilirsin, oradan sana yardımcı olurlar, yada kartını aldığın firmayı bulup ordan kartın çıkış yerini yani çizgi mi yoksa alt bayilerinden biri örneğin boğaziçi elektronikmi bul ve onlarla temasa geç. Mutlaka yardımcı olurlar. Benim daha önce benzer bir sorunumu kartta hem elektronik sorun vardı hem bios sorunu vardı garanti süresi de dolmuş olmasına rağmen boğaziçi elektronik kartımı tamir edip kargo ücreti dahi ödetmeden sorunumu çözmüştü.

Bir başka seçeneğin kartının aynısından bulup bir uzman elektronikçiye götürerek biosunu kopyalatman. Ama bu kartın aynısını bulmak ve biosu söküp takmak hem risk hemde zor gibi.
eğer firmaların bilgilerine ulaşamazsan haber ver linklerini vereyim.
kolay gelsin
saygılar