bip sesi gelmiyorrr

bariscan355
13-06-2013, 13:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaslar yardım edın.Bılgısayarı ılk actıgımda bip sesi gelmıyor ekrana goruntu gelmıyor herseyı denedım herseyı ramı sokup taktım,ıslemcıyı sokup taktım bıos pılını cıkardım taktım nolur yardım eıdn.

ultimate_ms
13-06-2013, 13:58   |  #2  
ultimate_ms avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
357 mesaj

BIOS Sesleri ve Anlamları

--------------------------------------------------------------------------------

Makinanız acılmıyor yada acılırken bip bip diye sesler veriyor. İste o seslere kulak vermek lazım.

Windows'un meshur bazı hataları vardır birisi mavi ekran hataları,diğeri sistem bi sorunla karsılastı muhtesem bi hatadan kurtarıldı uyarısı birde hic acılmaması.Biz sonuncusuna degincegiz cünkü bu hata genelde donanımdan kaynaklanıyor.Cözüm kısmı icinde takıldık kısmına yazdıkca yardımcı olmaya çalışcağız.Sorunun ne olduğunu bilmek çözümün yarısı nede olsa.
Not: Bu Award ve Amı marka anakartlar icin ama genelde her bilgisayarda aynıdır.O yüzden merak etmeyin (:

1 uzun: Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64"base" RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası

istersen bi şu sayfaya bak

excel_mustafa
13-06-2013, 16:03   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 547
4,452 mesaj

anakartın üstündeki herşeyi sök.işlemci ram hdd-cdrom kabloları felan sadece anakart kalsın(en son bios pilini sök).15-20 dk sonra ilk önce bios pili olmak şartıyla herşeyi tekrar tak..olmazısa başka ekran kartı,psu ve ram dene.yine olmazsa büyük ihtimal anakart gitmiş demektir.

murat5038
13-06-2013, 16:28   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Mustafanın dediğini yap yapabilcek kabiliyette isen Frontpanel Kabloları kalabilir Sonra karıştırıyorsunuz onları.