Bir Notebook'un Anatomisi

deagressive
23-05-2008, 02:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Evet arkadaslar simdi assagida gercektende bir Acer Marka Notebook'un Anatomisini goruceksiniz... simdi kisaca bilgisayarimin ozellikleri ile baslayabiliriz zannimca...

Manufacturer                               : Acer
Product Name                              : Aspire 5102WLMI
Operating System                        : Microsoft Windows XP Professional SP2
Processor                                    : AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-50
Chipset                                       : ATI RS485MC/RX485 SB460
Wireless LAN Card                       : Atheros AR5005G Wireless Network Adapter
System Memory                          : 1,5 GB
Video Memory                             : 256 MB ( Shared )
Hard Drive 1                               : HTS541010G9AT00,93,16 GB
CD/DVD Drive 1                          : PIONEER DVD-RW DVR-K16RS
Video                                          : ATI Radeon Xpress 1100 Series
Audio                                          : Realtek High Definition Audio
Webcam                                      : Acer Orbicam 0.3 MP

Evet yukaridaki resimde gormus oldugunuz uzere Touchpad'im aldiktan 2 ay sonra bu sekle geldi. ( Aramizda kalsin touchpad arada sirada kullaniyorum,mouse olmadan notebook kullanmayi sevmiyorum )

evet bu resimde ise notebook'un on tarafindaki koca siyahliga dikkat edin... nasil oldu dersiniz? Cam sil ile bastirmadan sildim ancak ne goreyim acer marka notebook'umun boyasi o kadar kaliteliymiski boyasi hemen atti. Demekki neymis notebook kullanicilari olaraktan notebook'umuzu temizlemeyecekmisiz... =)

oylesine saglam bir bilgisayarki bu alindiktan 2 ay sonra lcd kapagin acilip kapanmasi icin gereken aparati bile bozuldu... kendi kendine ileri geri yapmiyor artik insan gucu gerekiyor =)))

eveeet iste Acer'in o muhtesem entegre kamerasi... hic bir zaman kullanamadim o kamerayi... ne zaman kullanmaya kalksam ya donuyor ya 5 dakika sonra bilgisayar mavi ekran verip kendini hemen resetliyor yada USB aygiti cikarildi , takildi gibi uyarilar veriyor... en komik verdigi iki hatadan birisi " Bu aygiti USB 2.0 portuna baglarsaniz daha hizli calisir " ve bu hatalardan ikincisi " USB portunuz bu aygiti tanimlayamadi " =))) kralsin bea acer !!!

o kadar kaliteli bir boya ile boyanmiski acer notebook'um cam sil olmadigi halde kendi kendine boyasi atabiliyor... halbuki daha bu notebook'u 1.5 yil once almistim... masaustu bilgisayarindan farksiz bir bicimde genel olarak sabit yerde kullandim halbuki...

Eveeet en komik yanlarindan biriside bu Acer Aspire 5102WLMI'nin.. Batarya'nin altinda kendiliginden bir yirtilma olusmasi... ne kadar ilginc dimi? zannimca bilgisayarimin icerisinde fareler yasiyor...

ve karsinizdaaa cogu zaman kendi yazdigini bile okuyamayan mukemmel DVD-Writer'im... cok enteresan ama gercek kendi yazdigini bile okuyamiyor... hatta diger bilgisayarlarada okutmuyor o derece yani :)

eveeet istee simdi ULTRA FAST USB PORTLARIM... Ben bu bilgisayarimda hic bir zaman usb aygiti kullanmadim,kullanamayacagimda... ( Mouse Disinda ) O kadar superki bu USB Portlar herhangi bir USB aygiti taktigimda bilgisayara ( Bluetooth Aygiti , Webcam , Adsl Modem vs. ) aradan belli bir zaman gecince bazen 5 bazen 15 bazen 25 dakika bilgisayarin kendi kendine mavi ekran hatasi verip restart atmasi isin en ilginc tarafi...

ve son olarak Acer'a ve Acer'in Turkiye'deki tum teknik servislerine tesekkur ediyorumki butun bunlara kullanici hatasi dediginiz ve benden bunlarin tamiri icin para almaya calistiginiz icin... Bir notebook ile en fazla ne yapilabilirki??? ustune cikip tepinmedim yada top niyetine tekmelemedigime gore butun bunlar nasil kullanici hatasi olabilir??? hicmi arastirma yapmiyorsunuz??? hic mi internette forumlara bakmiyorsunuz insanlarin ne tarz problemleri var nelerden hosnut kalmislar gibisinden??? bir baksaniz gorursunuz bence kullanici hatasi mi yoksa urun hatasi mi... Bu bilgisayara yaklasik 1200$ para verdim ( Windows XP'siz ve Notebook Cantasiz ) ve simdi kendi kendime dusunuyorum... 1200$'in hakki bu mudur? yani butun bunlardan sonra mutlumu olmam lazim bir Acer Aspire bilgisayarim var diye yoksa bu bilgisayari kaldirip atmammi gerekir? ( iste bu kullanici hatasi ) =)))

Acer'i ve Acer'in Turkiye'deki teknik servis sahalarini siddetle kiniyorum... acer'a bu yazimin aynisini ingilizce olarak yolladim.. bakalim ne cevap gelicek cok merak ediyorum... Simdiden herkese cok tesekkur ederim...

Son Düzenleme: deagressive ~ 23 Mayıs 2008 02:45
E.D.
23-05-2008, 12:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
493 mesaj

Bu kadar sorun ve üstüne üstlük bu fotoğraflar beni şoke etti. laptopu laptop olarak kullanabileceğiniz sağlam bir tarafı kalmamış neredeyseOha!

1ol3irol
27-05-2008, 23:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

arabanın altına atsan bu hale gelmez bilgisayar.. bu şekilde kullanıcı hatası diye geçmesi gayet normal, sonuçta hepsi kalite kontrolden geçip de son kullanıcıya ulaşıyor. bu bilgisayar sanki ucuza alınmış çin malı gibi gözüküyo. satın aldığın yerle irtibata geçtin mi? mavi ekran vermesi de daha çok yazılım sorunu gibi.. işletim sistemini yeniden kurdunmu?
ben de acer kullanıyorum, hatta klavyenin ve touchpad'in üzerine mum suyu döktüm hiç bi sorun çıkmadı... hala da memnunum... milyonda bir çıkar öyle şeyler o da sana denk gelmiş demek

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 27 Mayıs 2008 23:14
buyukeko
17-12-2008, 19:38   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Üyeliğimi Sadece ve sadece bu konuya mesaj atmak için aldım! çünkü söylemem gereken bir kaç şey var:

Aynı notebook un aynısı bende var.Acer ı kullanmayan bilemez ve konuşamz diyebilirim. O kadar narin bir notebook ki anlatamam. kasası herhangi bir bez sürmeseniz dahi max. 3 ayda kararıyor. lcd nin arkası deseniz dokunmasanız bile... Ayrıca Windows Vista Capable yazıyor ancak sitesinde anakart driver ı yok =).Vista demişken zaten vista yükleyip de kamerayı kullanmayı düşünmeyin diyebilirim. sitede 5-6 tane driver var hepsini indirdim yükledim yok. olmuyor. Teşekkürler Acer! Kalitenin Evrensel Adı : Acer!

panda34
18-12-2008, 15:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
buyukeko
Üyeliğimi Sadece ve sadece bu konuya mesaj atmak için aldım! çünkü söylemem gereken bir kaç şey var:

Aynı notebook un aynısı bende var.Acer ı kullanmayan bilemez ve konuşamz diyebilirim. O kadar narin bir notebook ki anlatamam. kasası herhangi bir bez sürmeseniz dahi max. 3 ayda kararıyor. lcd nin arkası deseniz dokunmasanız bile... Ayrıca Windows Vista Capable yazıyor ancak sitesinde anakart driver ı yok =).Vista demişken zaten vista yükleyip de kamerayı kullanmayı düşünmeyin diyebilirim. sitede 5-6 tane driver var hepsini indirdim yükledim yok. olmuyor. Teşekkürler Acer! Kalitenin Evrensel Adı : Acer!

Bende de Acer 2920Z var 12.1 inç küçük kasalı ,
2 ayda 270gb indirdim , yaklaşık 800 saat çalıştı
taş gibi laptop , Nisan ayında Aldığımda bataryası 4 saat çalışıyordu
şimdi 3.5 saat , 8 ay oldu alalı çok normal .
Download yaptığım son 2 ayda yaklaşık 800saat çalıştı ,
neresi dandik bunun , insan gibi kullanınca ,
darbe yedirmeyine , düşürmeyince hiç birşey olmuyor ...

ilginch
18-12-2008, 16:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

eskimeler kullanıma bağlı olabilir.kalitesi bir Toshiba veya asus ile yarışamaz tabii ki.
servise götürün ve şikayet falan edin? gerçi "kullanıcı hatası" derler :)

han3er_58
19-12-2008, 21:19   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

arkadaş baya dertliymiş ama içini dökmüş rahatlamıştır inş:) bi laptop bu kadar dandik olamaz ama ya sanki biraz abartı var.. :-/

Recep Baltaş
21-12-2008, 22:35   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
deagressive

Evet yukaridaki resimde gormus oldugunuz uzere Touchpad'im aldiktan 2 ay sonra bu sekle geldi. ( Aramizda kalsin touchpad arada sirada kullaniyorum,mouse olmadan notebook kullanmayi sevmiyorum )

Hem touchpad hem de klavye çok kirli. Yine de 2 ay içinde bozulması çok kötü olmuş.
deagressive

evet bu resimde ise notebook'un on tarafindaki koca siyahliga dikkat edin... nasil oldu dersiniz? Cam sil ile bastirmadan sildim ancak ne goreyim acer marka notebook'umun boyasi o kadar kaliteliymiski boyasi hemen atti. Demekki neymis notebook kullanicilari olaraktan notebook'umuzu temizlemeyecekmisiz... =)

Bastırmadan silinen cihazda nasıl çizkler oluştu. Açıkçası orası "aşınmış" gözüküyor. Boya sökülmesinin böyle olacağını sanmıyorum.
deagressive

oylesine saglam bir bilgisayarki bu alindiktan 2 ay sonra lcd kapagin acilip kapanmasi icin gereken aparati bile bozuldu... kendi kendine ileri geri yapmiyor artik insan gucu gerekiyor =)))

Bu eski tip kancaların çabuk bozulduğna ben de şahit oldum. Acer'a özgü değil, diğer tüm cihazlarda da olan bir durum.
deagressive

eveeet iste Acer'in o muhtesem entegre kamerasi... hic bir zaman kullanamadim o kamerayi... ne zaman kullanmaya kalksam ya donuyor ya 5 dakika sonra bilgisayar mavi ekran verip kendini hemen resetliyor yada USB aygiti cikarildi , takildi gibi uyarilar veriyor... en komik verdigi iki hatadan birisi " Bu aygiti USB 2.0 portuna baglarsaniz daha hizli calisir " ve bu hatalardan ikincisi " USB portunuz bu aygiti tanimlayamadi " =))) kralsin bea acer !!!

Kamerayı Acer üretmiyor. Fakat Acer, kamera bağlantısını zayıf yapmış olabilir ya da cihazı çok açıp kapadığınızdan dolayı kamera bağlantı kablosu hasar görmüş olabilir.
deagressive

o kadar kaliteli bir boya ile boyanmiski acer notebook'um cam sil olmadigi halde kendi kendine boyasi atabiliyor... halbuki daha bu notebook'u 1.5 yil once almistim... masaustu bilgisayarindan farksiz bir bicimde genel olarak sabit yerde kullandim halbuki...

Evet, burada bir içeri göçme sorunu var.
deagressive

Eveeet en komik yanlarindan biriside bu Acer Aspire 5102WLMI'nin.. Batarya'nin altinda kendiliginden bir yirtilma olusmasi... ne kadar ilginc dimi? zannimca bilgisayarimin icerisinde fareler yasiyor...

Cihazı devamlı pili takılı olarak kullandıysanız aşırı ısınmadan olabilir fakat bunu siz de fark etmeden pili takarken yapmış olabilirsiniz.
deagressive

ve karsinizdaaa cogu zaman kendi yazdigini bile okuyamayan mukemmel DVD-Writer'im... cok enteresan ama gercek kendi yazdigini bile okuyamiyor... hatta diger bilgisayarlarada okutmuyor o derece yani :)

Bu resmi gördükten sonra bu cihazın başka DVD'leri okumasını beklemek bile imkansız olur diye düşünyorum. Kusura bakmyın ama DVD yazıcı kir toz içinde. Lens kirleğindi için de okuma yapamıyor. Ayrıca bir Firmware güncellemesi de yapabilirdiniz.
deagressive

eveeet istee simdi ULTRA FAST USB PORTLARIM... Ben bu bilgisayarimda hic bir zaman usb aygiti kullanmadim,kullanamayacagimda... ( Mouse Disinda ) O kadar superki bu USB Portlar herhangi bir USB aygiti taktigimda bilgisayara ( Bluetooth Aygiti , Webcam , Adsl Modem vs. ) aradan belli bir zaman gecince bazen 5 bazen 15 bazen 25 dakika bilgisayarin kendi kendine mavi ekran hatasi verip restart atmasi isin en ilginc tarafi...

Bu durum garanti kapsamına girer. Anakartınız arızalı imiş sanırım.
deagressive

ve son olarak Acer'a ve Acer'in Turkiye'deki tum teknik servislerine tesekkur ediyorumki butun bunlara kullanici hatasi dediginiz ve benden bunlarin tamiri icin para almaya calistiginiz icin... Bir notebook ile en fazla ne yapilabilirki??? ustune cikip tepinmedim yada top niyetine tekmelemedigime gore butun bunlar nasil kullanici hatasi olabilir??? hicmi arastirma yapmiyorsunuz??? hic mi internette forumlara bakmiyorsunuz insanlarin ne tarz problemleri var nelerden hosnut kalmislar gibisinden??? bir baksaniz gorursunuz bence kullanici hatasi mi yoksa urun hatasi mi... Bu bilgisayara yaklasik 1200$ para verdim ( Windows XP'siz ve Notebook Cantasiz ) ve simdi kendi kendime dusunuyorum... 1200$'in hakki bu mudur? yani butun bunlardan sonra mutlumu olmam lazim bir Acer Aspire bilgisayarim var diye yoksa bu bilgisayari kaldirip atmammi gerekir? ( iste bu kullanici hatasi ) =)))

Acer'i ve Acer'in Turkiye'deki teknik servis sahalarini siddetle kiniyorum... acer'a bu yazimin aynisini ingilizce olarak yolladim.. bakalim ne cevap gelicek cok merak ediyorum... Simdiden herkese cok tesekkur ederim...

Başınıza gelen bu sorunlardan dolayı üzgünüm fakat birçok Acer laptop test ettim, arkadaşlarım kullanıyor, akrabalrıma satın aldım, aldırttım ve herhangi bir sorun yaşayan görmedim.

Fakat sizin elinizdeki model firmanın piyasaya ilk girdiği zamanlarda ürettiği modeldi. Yani biraz yeni zamanlarıydı Acer'ın.

Şu anda ise diğer birçok dizüstüne göre üstün özellikler sunduğuna inanıyorum. 8 ms ekran, 350 cm2 parlaklık (hiçbir cihazda yoktu), daha iyi çeken wireless (gelişmiş anten) ve dahası....

Pire için yorgan yakmaya değmez...

Recep Baltaş
21-12-2008, 22:39   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
buyukeko

Kameranızın modelini söylerseniz size yardımcı olabilirim.

Kaya Erdoğdu
29-12-2008, 23:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

forever acerrrrrrr    yeni sitil bizimki o ilk çıkarmış olduğı laptoplardan . . .

hiko91
29-12-2008, 23:35   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

kabak gıbı ortada ya bu kendı kendıne olacak bıseymı arkadasım .herkez kullanıyo bunu ve sorun sadece sende bı durup notebook a yaptıgn ıskencelerı dusun derım anası aglamıs valla

harunoran
10-02-2009, 12:58   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Yaw bIrakIn adamI bastan assagIya adam hakLI BeN tamircisiyim bu i$in hayatImda tanIdIgIm en dandik anakart ASROCK en dandik biLgisayar ACER osu busu yok adam hakLI ne soyLediyse dogrudur......

noluftu
21-02-2009, 13:10   |  #13  
Üye
50 mesaj

Anlamadığım şey resimlerde ingilizce yazıyor..