Bitdefender Ocak 2010 Top 10 Tehdit listesi

zDeniz
08-02-2010, 15:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Bitdefender firmasının Ocak 2010 için yayınladığı e-tehdit listesinde , çoğu paylaşım sitelerinden olmak üzere: 6 truva, 2 solucan,1 exploit ve 1 virüs var. Aşağıdaki liste bitdefender' in ocak 2010 için hazırlamış olduğu e-tehdit listesinden alınmıştır.

1 - Trojan.clicker.CM 
2 - Trojan.AutorunINF.Gen 
3 - Win32.Worm.Downadup.Gen
4 - Exploit.PDF-JS.Gen
5 - Trojan.Wimad.Gen.1
6 - Win32.Sality.OG
7 - Trojan.Autorun.AET
8 - Worm.Autorun.VHG
9 - Trojan.Script.254568
10 - Trojan.JS.QAF

Son Düzenleme: zDeniz ~ 08 Şubat 2010 15:54
sermet kıvrak
08-02-2010, 16:51   |  #2  
Yeni Üye
24 mesaj

yani ne yapalım? :)

zDeniz
08-02-2010, 17:08   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: sermet kıvrak  
yani ne yapalım? :)
Ne yapman gerektiğini söyleyemem ama yukarıdaki listede bulunan virüslere karşı tedbirini alıp temizleme yöntemlerini öğrenmeni tavsiye ederim, böylece hem kendine hem de  bu virüslerden birinin bulaştığı bir bilgisayar kullanıcısına veya çalıştığın ( çalışıyorsan ) işyerine faydalı olur diye düşünüyorum. Yukarıdaki liste de bulunan ilk 10 daki tehditler dünya üzerindeki %42 lik yaklaşık bulaşma oranı ile dikkat edilmesi gereken zararlılar. Bitdefender bu raporları her ay yayınlıyor ve bence dikkatle takip edilmesi gerekir.

sermet kıvrak
08-02-2010, 17:41   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

belirttiğin tehditleri engellemek için çeşitli güvenlik yazılımları kullanıyoruz zaten onlarında görevi o başka bir önerin varmı?

hcilek
08-02-2010, 20:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
134 mesaj
belirttiğin tehditleri engellemek için çeşitli güvenlik yazılımları kullanıyoruz zaten onlarında görevi o başka bir önerin varmı?
Sadece güvenlik yazılımları yetmiyor, aynı zamanda dikkatli olmak da gerekiyor.Örneğin 2. sıradaki Trojan.Autoruninf.Gen hafıza kartları üzerinden yayılıyor ve dünya üzerindek bulaşma oranı % 8 civarında. Bu yolla bir çok antivirüsü de atlatabiliyor. Win32.Sality.OG nin nasıl bir baş belası olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Sality varyantlarını antivirüslerin yakalayıp yok etmesi gerçekten çok zor bir olay. Sürekli kod değiştiren bir virüs. Öneri yerine bilgilenmek gerekiyor diye düşünüyorum. Listeyi okuduktan sonra bayağı bir araştırma yaptım ve çok şey öğrendim listedeki virüsler hakkında. Bence herkesin Bitdefender tarafından yayınlanan listedeki virüsler hakkında detaylı araştırma yapıp bilgilenmesi lazım, ne de olsa erken davranmak her zaman iyidir.

sermet kıvrak
08-02-2010, 20:28   |  #6  
Yeni Üye
24 mesaj

arkadaşın yaptığı paylaşım bilgi olarak bize herhangi bir şey kazandırmayacak türden. bahse konu ve diğer zararlıları engellemek için güvenlik yazılımları kullanıyoruz başkada elimizden gelen herhangi bir şey yok. foruma katılan arkadaşlar az önce okudukları üstte verilen listede bulunan zararlıların kaçını hatırlayabiliyor sorarım size. burda herhangi bir bilgi paylaşılacaksa paylaşılan bilgi okuyanlara bir şeyler kazandırmalı arkadaşım. 

_eFeKenTLi_
08-02-2010, 20:47   |  #7  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

valla aslına bakarsan bu trojen ve vıruslerle yasamayı ogrenmek lazım  .  :)) artık hayatımızın ıcınde . normal bır guvenlık yazılımını kurup geresını dusunmeyeceksın . he arada bakarsın gorev yonetıcısınden calısan exelere . netstat -an dıyerek te  arada kontrol edersın acık lan portları .  gerısı hıkaye . devamlı acık kalan port varsa o zaman kork .

Spider_man
09-02-2010, 13:08   |  #8  
Yeni Üye
24 mesaj
arkadaşın yaptığı paylaşım bilgi olarak bize herhangi bir şey kazandırmayacak türden. bahse konu ve diğer zararlıları engellemek için güvenlik yazılımları kullanıyoruz başkada elimizden gelen herhangi bir şey yok. foruma katılan arkadaşlar az önce okudukları üstte verilen listede bulunan zararlıların kaçını hatırlayabiliyor sorarım size. burda herhangi bir bilgi paylaşılacaksa paylaşılan bilgi okuyanlara bir şeyler kazandırmalı arkadaşım. 
yazınızdan anladığım kadarıyla pek de araştırma meraklısı olmadığınız anlaşılıyor. Arkadaşın yayınladığı listedeki zararlıları biraz araştırıp öğrenmeye niyetiniz varsa çok şeyler öğrenebilirsiniz ama her şeyi hazır bulmaya alışmış bir toplum olduğumuz için bizlerde ne katkıda bulunabiliriz demek yerine sadece eleştiriyoruz. Bitdefender bu tür raporları her ay yayınlıyor ve yayınlanan rapordaki virüsler de bir çok kişinin başına bela olan virüsler. Mesela chip forumlarında aratıp bakabilirsiniz arkadaşın listede verdiği Sality virüsünün ne kadar tehlikeli ve temizlenmesinin ne kadar zor olduğunu. Ya da bilgi istiyorsanız listedekilerden hangisini merak ediyorsanız sorun. Ama ben o kadar uğraşamam diyebilirsiniz fakat herkes adına konuşmanız pek uygun olmamış.  Ben merak edip araştırdım ve bana çok şey kazandırdı, en azından bu virüslerden biri her hangi bir sisteme bulaşırsa en azından bilgili bir şekilde mücadele ederim.

Son Düzenleme: Spider_man ~ 09 Şubat 2010 13:13
hrn_07
09-02-2010, 17:26   |  #9  
Yıllanmış Üye
179 mesaj

önemli bir paylaşım...

sermet kıvrak
09-02-2010, 21:25   |  #10  
Yeni Üye
24 mesaj

benim yaptığım gibi antivirüs-antispyver-güvenlik duvarı vs. güvenlik yazılımları kullanıyorsunuz sonrada burada ahkam kesiyorsunuz...sizin yaptığınız  kısırdöngü muhabbet başka bir şey değil   

_eFeKenTLi_
10-02-2010, 00:18   |  #11  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

aslına bakarsan guvenlık yazılımı vs vs bunların hepsıı hıkayee . bu yazılımların mutlaka acıkları var . hackedlar ugrasmak ıstese her turlu ruhun duymadan suzulur pc ye . ufak tefek ınsaların pc sınde gezmezler acıkcası bu boyle . su zamana kadar kullanmadıgım yazılım kalmadı . ama bır sekılde yıne bulasıyor . en ıyısı saldım cayıra mevlam bayıra . sıkıldıgın an cak formatı .

sermet kıvrak
10-02-2010, 08:45   |  #12  
Yeni Üye
24 mesaj

efekentlinin yorumlarına sonuna kadar katılıyorum. ahkam kesen arkadaşlar gerçekleri görsünler.

rarsiz
10-02-2010, 11:56   |  #13  
Yeni Üye
42 mesaj
benim yaptığım gibi antivirüs-antispyver-güvenlik duvarı vs. güvenlik yazılımları kullanıyorsunuz sonrada burada ahkam kesiyorsunuz...sizin yaptığınız  kısırdöngü muhabbet başka bir şey değil   
yorumlarda zaten kimse antivirüs ve güvenlik duvarı kullanmıyorum  demiyor ki, listedeki zararlı yazılımlar zaten bir çok antivirüs tarafından da kolayca yakalanamıyor. Arkadaşın verdiği bilgi şu anda dünya üzerinde en yaygın 10 tehdit listesi ve bence de çok faydalı. Ayrıca ahkam kesen arkadaşlar gerçekleri görsünler demişsiniz ama efekentlinin yazdığı şu kısmı görmemişsiniz : "  bu yazılımların mutlaka acıkları var . hackedlar ugrasmak ıstese her turlu ruhun duymadan suzulur pc ye" , zaten listedeki zararlılar da bunun sonucu.
bir de :  "efekentlinin yorumlarına sonuna kadar katılıyorum. ahkam kesen arkadaşlar gerçekleri görsünler." demişsiniz ama neyin ahkamı kesilmiş onu da açıklarsanız daha iyi olur. Çünkü düşüncelerini belirtenler zaten pc ye sızamazlar demiyorlarki aksine her türlü pc ye sızan zararlılar olduğuna dikkat çekiyorlar.  Bence  yararlı bir paylaşım olmuş